دوشنبه، ۲۹ آذر ۹۵ - ۱۰:۱۸
شناسایی بمب

ساخت دستگاه پیشرفته‌ شناسایی بمب با کمک مدل سازی بینی سگ در حالی توسط محققان موسسه‌ ملی استاندارد و فناوری (NIST)، آزمایشگاه لینکلن…

ساخت دستگاه پیشرفته‌ شناسایی بمب با کمک مدل سازی بینی سگ در حالی توسط محققان موسسه‌ ملی استاندارد و فناوری (NIST)، آزمایشگاه لینکلن دانشگاه MIT و سازمان غذا و داروی آمریکا انجام شده که تا کنون تیم های زیادی روی این موضوع مطالعه و بررسی داشته اند . برای مشاهده توضیحات بیشتر با میهن پست همراه شوید .اولین تلاش ها برای ساخت یک دستگاه فوق پیشرفته برای شناسایی بمب ها به سال ۲۰۰۴ باز می گردد که در آن سازمان پنتاگون قصد داشت  یک دستگاه الکترونیکی تولید کند که از بینی سگ ها پیشرفته تر باشد . اما در نهایت پس از شش سال و صرف بودجه ۱۹ میلیارد دلاری مقامات این سازمان اعلام کردند که همچنان بینی سگ ها بهتر از دستگاهی که آنان ساخته اند می تواند بمب ها را شناسایی کند .

اما حالا دانشمندان موسسه‌ ملی استاندارد و فناوری (NIST)، آزمایشگاه لینکلن دانشگاه MIT و سازمان غذا و داروی آمریکا طی تحقیقات خود متوجه شده اند که احتمالا راز برتری سگ ها در ردیابی روشی است که آن ها استشمام می کنند .

در حقیقت آن ها دریافته اند که برای سگ ها دو عمل تنفس و بو کردن متفاوت می باشد و مت استیمتس نیز که به عنوان یک مهندس مکانیک در NIST کار می کند اعلام کرده که پاسخ معمای توانایی بویایی سگ در ردیابی بمب ها همین مورد خواهد بود.

شناسایی بمب

در این میان این گروه تحقیقاتی برای اثبات نظریه خود با استفاده از روش مدل سازی بینی سگ یک نمونه سه بعدی را روی بینی سگی با نژاد لابرادور رتریور که در شناسایی بمب ها تبحر زیادی دارد ،  قرار دادند . همچنین قرار است با روش فیلمبرداری سریع و تصویربرداری اشلیرن روند شناسایی بمب ها و استشمام  مورد مطالعه قرار گیرد.

جالب است بدانید که در روش تصویربرداری اشلیرن جریان هوای پیرامون اجسام ثبت شده و قابل بررسی خواهد بود و در این میان نیز مت استیمتس به این موضوع نیز اشاره کرده که نوع استشمام سگ تنها یک قطعه از پازل روبروی ما است اما هنوز موفقیت چشمگیری در آن نداشته ایم.

پیش از این هم در سال ۱۹۹۷ آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته‌ی دفاعی DARPA برنامه ای تحت عنوان بینی سگ را برای ساخت دستگاه شناسایی بمب راه اندازی کرده بود که در آن نیز از مدل سازی بینی سگ استفاده شده بود .

[highlight]منبع : newatlas[/highlight]

2 دیدگاه برای “ساخت دستگاه پیشرفته‌ شناسایی بمب با الهام از مدل بویایی بینی سگ”

  1. فردین گفت:

    قبلا هم در این باره چیزهایی شنیده بودم

  2. ساسان گفت:

    هنوز در مرحله نظریه هستش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.