پنجشنبه، ۱۳ آبان ۹۵ - ۱۰:۱۹
شناسایی حیات در مریخ

شناسایی حیات در مریخ با سیستم جدید هواشناسی لیدار ناسا در حالی امکانپذیر خواهد بود که دانشمندان مرکز پرواز فضایی Goddard ناسا ابزار…

شناسایی حیات در مریخ با سیستم جدید هواشناسی لیدار ناسا در حالی امکانپذیر خواهد بود که دانشمندان مرکز پرواز فضایی Goddard ناسا ابزار جدیدی برای این کار ابداع کرده است که به عنوان حس بویایی برای مریخ‌نورد عمل می‌کند و از این طریق به محققان در کشف شواهدی از وجود حیات در مریخ کمک می‌کنند چرا که یکی از مأموریت‌های اصلی مریخ‌نورد «کنجکاوی» تأیید احتمال وجود حیات روی این سیاره است. دانشمندان تاکنون از روش‌های مختلفی برای اثبات این فرضیه استفاده کرده‌اند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

مرکز پرواز فضایی Goddard ناسا برای شناسایی حیات در مریخ سال ها است که در حال تحقیق و بررسی است و در این میان این سازمان فضایی ابزار جدیدی برای این کار ابداع کرده است که به عنوان حس بویایی برای مریخ‌نورد عمل می‌کند و از این طریق به محققان در کشف شواهدی از وجود حیات در مریخ کمک می‌کنند.

شناسایی حیات در مریخ اگر چه کماکان سخت و زمان بر است اما این ابزار تشخیصی که با کمک «لیدار» کار می‌کند  و در واقع نوعی سیستم حسگر نوری ، شبیه به رادار نیز هست می تواند  ذرات اورگانیک را که نشان‌دهنده اورگانیسم‌های زنده در مریخ هستند را شناسایی کند و حتی با این روش نیز می‌تواند زمان وجود حیات را نیز مشخص کند.

سیستم‌های لیدار مانند رادار عمل می‌کنند اما در ارزیابی‌ها و سنجش‌های این سیستم به جای امواج رادیویی از لیزر استفاده می‌شود این در حالی است که دانشمندان ناسا امیدوارند که بتوانند از طریق این سیستم در ماموریت شناسایی حیات در مریخ موفق عمل کنند.

 فناوری شناسایی حیات در مریخ یا همان ایدار را که محققان آژانس فضایی اروپا مشغول ساخت آن هستند، در سیستم‌های ناوبری در خودروهای خودران به کار می‌رود و به طور کلی با هدف مطالعه الگوهای باد در کره زمین طراحی شده‌اند. از دیگر موارد کاربری آن می‌توان به استفاده نظامی از آن برای شناسایی از راه دور مواد شیمیایی، عوامل بیماری‌زا و سایر سموم موجود در هوا اشاره کرد.

شناسایی حیات در مریخ

یکی از دانشمندان مرکز پرواز فضایی Goddard در خصوص سیستم لیدار یا همان سیستم شناسایی حیات در مریخ که نمونه‌ای از آن را تولید کرده است می گوید:

از لیدار فلورسانت برای شناسایی علائم حیات روی سیاره‌های دیگر نیز استفاده خواهد شد و ناسا تاکنون از آن برای اکتشاف سطح سیاره‌ای دیگر استفاده نکرده و با تولید آن توسط ناسا این اولین سیستم شناسایی حیات خواهد بود که در نوع خود ساخته خواهد است.

با این حال زمانی که علائم حیات روی دیگر سیاره‌هایی همچون مریخ شناسایی شود، این ابزار یا دستگاه که به «ابزار شاخص زیستی لیدار» نامیده می‌شود، به دنبال گازهای ناشی از گرد و غبار می‌گردد که روی قسمت بالایی دکل مریخ‌نورد واقع شده است.

با مشاهده گرد و غبار، نور UV را از دو لیزر به آن می‌تابانند و سپس روشی را که ذرات در این واکنش می‌درخشند، مورد مطالعه قرار می‌دهند. این سیستم با توجه به حضور ذرات اورگانیک، نسبت به بازگشت دانشمندان به زمین هشدار می‌دهد.

یک مریخ‌نورد زمانی که به سیستم لیدار مجهز شود، می‌تواند اندازه و زمان شکل‌گیری این ذرات اورگانیک را با دقت و سرعت بالا از چند ۱۰۰ متری انجام دهد. این ابزار جدید مانند «لیدار صداساز CO2» که میزان دی‌اکسید کربن را در جو زمین اندازه‌گیری می‌کند، به فضاپیما متصل می‌شود و تحقیق را از مدار زمین کنترل می‌کند.

دانشمندان پیش از بلند شدن فضاپیما، محدوده مولکول‌های اورگانیک را که توسط «ابزار شاخص زیستی لیدار» شناسایی می‌شود، اندازه‌گیری و آزمایش می‌کنند تا نسبت به بادوام و کوچک بودن آن اطمینان حاصل کنند.

[highlight]منبع[/highlight] : [highlight]astrowatch[/highlight]

5 دیدگاه برای “شناسایی حیات در مریخ با سیستم جدید هواشناسی لیدار ناسا ؟”

 1. ماندانا گفت:

  تا حالا که خبری نبوده

 2. نرگس گفت:

  خدا کنه زحمتشون به هدر نره

 3. شهرقشنگ گفت:

  این همه سال دارن تلاش میکنن من که خسته شدم

 4. شادی گفت:

  حالا شاید ساخت این دستگاه هم تموم نشه

 5. مرادی گفت:

  اینم یه ابزار جدید دیگه برای شناخت مریخ مجهول الهویه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.