پنجشنبه، ۱۳ آبان ۹۵ - ۱۲:۱۹
شناسایی مواد منفجره

نمونه آزمایشی از دستگاه شناسایی مواد منفجره با کمک اسفناج توسط دانشمندان دانشگاه ام آی تی ساخته شد . محققان این دانشگاه دریافته…

نمونه آزمایشی از دستگاه شناسایی مواد منفجره با کمک اسفناج توسط دانشمندان دانشگاه ام آی تی ساخته شد . محققان این دانشگاه دریافته اند که با انجام به روز رسانی هایی روی برگ های اسفناج می توانند ویژگی های خاصی به این گیاه بدهند . برای مشاهده تصاویر و توضیحات بیشتر در ادامه با میهن پست همراه باشید .

شناسایی مواد منفجره در ماموریت های اطلاعاتی و یا بازرسی ها توسط روش های متفاوتی از جمله استفاده از  سیستم های الکترونیکی و یا سگ ها انجام می شد .

اما حالا دانشمندان دانشگاه ام آی تی یک روش بسیار ساده تر یافته اند . آنها قصد دارند با کمک گیاهان بیونیکی  مواد منفجره را شناسایی کنند . این محققان طی آزمایشات خود به این نتیجه رسیده اند که با انجام به روز رسانی هایی روی این گیاه می توانند برگ های اسفناج را دارای ساختار های نانویی کنند که این ساختار ها به نور مادون قرمز و همچنین نیترواروماتیکس ها واکنش نشان خواهد داد .نیترواروماتیکس ها یکی از عناصری تشکیل دهنده تمامی مواد منفجره هستند .

شناسایی مواد منفجره با کمک اسفناج

روند تشکیل ساختار های نانویی درون برگ های اسفناج به این است که ابتدا محققان یک محلول شیمیایی خطرناک را با آب ترکیب کرده و آن را به ریشه های گیاه می دهند . در حقیقت آبیاری اسفناج با ترکیبی از آب و این محلول شیمیایی انجام خواهد شد . سپس تنها بعد از گذشت ده دقیقه ساختارهای نانویی که می توانند نیترواروماتیکس  ها را شناسایی کنند درون برگ های اسفناج ساخته می شوند .

نتایج و شرح این آزمایشات در مجله علمی Nature Materials بصورت کامل به چاپ رسیده است که در حقیقت یک یا چند فاکتور هنگام شناسایی نیترواروماتیکس ها درون این ساختار ها تغییر کرده که با گوشی های هوشمند هم قابل تشخصی هستند .محققان این پروژه یک اپلیکیشن هم برای نمایش خروجی فاکتور تغییر یافته درون ساختار های نانویی طراحی کرده اند .

[highlight]منبع : livescience[/highlight]

7 دیدگاه برای “شناسایی مواد منفجره با کمک اسفناج در ماموریت های بازرسی !”

 1. ماندانا گفت:

  میخوان گیاه هارو هم هوشمند کنن؟هه

 2. اتوسا گفت:

  برای گیاه ضرری نداره؟

  1. الهه گفت:

   منافع ارجح هست.زندگی گیاه مهم نیست

 3. واحدی گفت:

  چه طرز تفکر جالبی

 4. بیتا گفت:

  این انسان چه کارایی انجام میده

 5. شادی گفت:

  عملی شدنش غیرممکنه

 6. مرادی گفت:

  با اسفنااااااااااج؟؟؟؟!!!!!!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *