چهارشنبه، ۰۹ مهر ۹۳ - ۰۳:۰۷

معاونت حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان، از شناسایی 16 چاه غیرمجاز در این استان طی سال جاری خبر داد….

معاونت حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان، از شناسایی 16 چاه غیرمجاز در این استان طی سال جاری خبر داد.

محمدرضا خاموشی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، با اعلام این خبر، اظهار کرد: از این تعداد چاه غیرمجاز شناسایی شده به 7 مورد آن رسیدگی شده و 9 مورد از آنها در دادگاه در دست بررسی است و پس از صدور حکم توسط دادگاه نسبت به کنترل برداشت و یا پر کردن و مصلوب المنفعه بودن آن اقدام می‌شود.

معاونت حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان، با اشاره به تاثیر منفی حفر چاه‌های غیرمجاز در کمیت و کیفیت منابع آبی در این استان، جدای از وقوع خشکسالی و برداشت بی رویه آب، حفر این گونه چاه‌ها را یکی از عوامل موثر در افت سطح سفره‌های آب زیرزمینی ارزیابی و خاطرنشان کرد: از این پس مجوز حفر چاه کشاورزی جدید به هیچ عنوان در استان سمنان صادر نمی‌شود.

وی با اشاره به اثرات ناشی از استمرار افت سفره‌های آب زیرزمینی، افزود: همچنین کاهش آبدهی چاه‌ها در اثر افت سطح آب سفره و کاهش حجم ذخیره آبخوان‌ها، افزایش هزینه‌های ناشی از کف شکنی، تعمیق و جابجایی چاه ها و صرف انرژی برق بیشتر جهت استحصال آب از اعماق پایین و همچنین نشست زمین در اثر افت سطح آب سفره از مهمترین اثرات ناشی از استمرار افت سفره‌های آب زیرزمینی در این استان است.

معاونت حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اضافه کرد: در سال جاری 19 پروانه مصرف بهینه بر اساس سند ملی آب برای چاه‌های موجود صادر شده است.

خاموشی در خصوص تعداد مجوزهای صادر شده از سوی این شرکت برای بخش صنعت نیز به خبرنگار ایسنا گفت: در مکان‌هایی که تخصیص آب وجود داشته باشد برای بخش صنعت، مجوز حفر چاه صادر می‌شود و در این بخش از ابتدای سال‌جاری تا کنون تعداد 3 مجوز صادر شده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.