یکشنبه، ۱۱ آبان ۹۳ - ۰۲:۱۱

پزشک هماهنگ‌کننده‌ی سل در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت: از ابتدای سال تاکنون 20 بیمار مبتلا به سل ریوی اسمیر مثبت…

پزشک هماهنگ‌کننده‌ی سل در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت: از ابتدای سال تاکنون 20 بیمار مبتلا به سل ریوی اسمیر مثبت در استان شناسایی شده‌اند.

دکتر «حسین اختر دل» در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی خراسان‌شمالی، افزود: چون بیماران سل ریوی اسمیر مثبت منبع انتشار باسیل درجامعه هستند بنابراین لازمه‌ی قطع زنجیره‌ی انتقال باسیل سل، شناسایی و درمان این دسته از بیماران است.

وی با اشاره به اینکه همه‌ی اقدامات تشخیصی و درمانی سل در استان بصورت رایگان انجام می‌شود، تصریح کرد: کشت خلط بیمار در آزمایشگاه و در استان انجام می‌شود و دقیق‌ترین و قطعی‌ترین روش تشخیص این بیماری است.

پزشک هماهنگ‌کننده‌ی سل در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی ادامه داد: خوشبختانه این بیماری با داروهای نوترکیبی که در اختیار سیستم شبکه‌ی بهداشت و درمان قرار دارد، قابل درمان است.

اختر دل با تأکید براینکه در درمان بیماران مبتلا به سل، پیگیری اطرافیان بیمار اهمیت بسزایی دارد، افزود: درمان این افراد به صورت کامل انجام می‌شود و علاوه‌بر این افراد زیرشش سال به‌صورت خاص و افراد بالای شش سال نیز در صورت وجود علایم بررسی می‌شود.

این کارشناس خاطرنشان کرد: بررسی مقاومت اولیه و ثانویه در بیماران مبتلا به سل و بررسی میزان آگاهی، نگرش و عملکرد مردم نسبت به بیماری سل از جمله اقدامات انجام شده در این حوزه است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *