شنبه، ۲۴ خرداد ۹۳ - ۰۹:۲۲

اصغر آذربایجانی پیش از ظهر امروز شنبه در چهل و دومین جلسه‌ علنی شورای اسلامی شهر اصفهان در نطق پیش از دستور خود…

اصغر آذربایجانی پیش از ظهر امروز شنبه در چهل و دومین جلسه‌ علنی شورای اسلامی شهر اصفهان در نطق پیش از دستور خود ضمن تبریک به مناسبت میلاد امام زمان (عج) با بیان اینکه 196 صنایع دستی ثبت شده در یونسکو متعلق به اصفهان است، اظهار داشت: این در حالی است که متاسفانه در روز جهانی صنایع دستی در اصفهان هیچ گونه اقدامی در خصوص برگزاری نمایشگاه و یا حتی تبلیغات شهری به مناسبت این روز صورت نگرفته است.

وی صنایع بومی و استانی هر ملت را افتخارات مردم آن منطقه اعلام کرد و افزود: این صنعت، صنعت بی بدیل و بی رقیب حاصل ذوق و هنر، سلیقه، ابتکار و خلاقیت هنرمندان و صنعتگران است که صبورانه آداب، سنن و رسوم و در یک کلام پیام فرهنگی نسل‌ها را در محصولات تولیدی‌شان متجلی کرده و از آن پاسداری می کند و در بستر تاریخ به عنوان بهترین پاسدار و حافظ ملی کشورها محسوب می‌شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه صنایع دستی اصلی‌ترین سند هویت تاریخی ملت‌هاست، افزود: صنایع دستی جلوه‌ای از هنر، فرهنگ و تمدن کهن این سرزمین شرقی است که روح هر بیننده‌ای را در نقوش و ظرافت خود غرق می‌سازد.

وی ادامه داد: صنایع دستی در هر فرهنگی از جمله شاخصه‌های بنیادین در زمینه احراز هویت و اعتبار معنوی و تاریخی جوامع است. هراثری که برپایه باورها و اعتقادات بومی، توسط دستان هنرمند و صنعتگری عاشق و دل‌خسته آفریده می شود، برگی از شناسنامه آن مرز و بوم و سندی از تاریخ آن کشور است.

آذربایجانی با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاری در عرصه صنایع دستی، سرمایه گذاری در عرصه فرهنگ و هویت جامعه است، افزود: صنایع دستی در واقع ظرفیتی زیربنایی و مهم است که با بازتولید هویت فرهنگی جامعه به ثبات و پایداری آن کمک می کند و همزمان می تواند فضای کسب و کار کشور را در شرایط دشوار فعلی با رونق همراه سازد.

وی اظهار داشت: صنایع دستی به عنوان صنعتی مستقر، بومی و شاخص ترین هنر کاربردی ایران با کمک به توسعه اقتصادی و اشتغال زایی با سرمایه گذاری‌های اندک و بهره وری بالا نقش مهمی در اقتصاد دارد.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان صنایع دستی را یکی از عوامل مهم رونق گردشگری دانست و افزود: صنایع دستی طی سالیان متمادی، چه در دوران رونق و شکوفایی و چه در دوره‌های رکود، هنگامی که با توسعه صنعت گردشگری همراه بود سهم شایسته و درخور توجهی در اقتصاد کشور و معرفی هنر ناب و خالص ایرانی و در نهایت زندگی اقتصادی و حیات فرهنگی ما داشته است.

وی  انجام قسمتی از مراحل اساسی تولید، توسط دست و ابزار و وسایل دستی زا از ویژگی‌های صنایع دستی عنوان کرد و گفت: حضور مؤثر و خلاق انسان در تولید و شکل بخشیدن به محصولات ساخته شده با امکان ایجاد تنوع و پیاده کردن طرح‌های مختلف در مرحله ی ساخت این گونه فرآورده‌ها، تامین  قسمت عمده ی مواد اولیه مصرفی از منابع داخلی، عدم همانندی و تشابه فرآورده‌های تولیدی با یکدیگر و عدم نیاز به سرمایه‌گذاری زیاد در مقایسه با سایر رشته‌های صنعتی از دیگر ویژگی‌های صنایع دستی است.

آذربایجانی حمایت دولت و متولیان امر در تهیه مواد اولیه برای تولید کنندگان صنایع دستی و کنترل گمرکات در خصوص واردات این صنعت را از مهم‌ترین نیازهای متولیاتن صنایع دستی اصفهان دانست و ادامه داد: ایجاد بازارچه‌ها یا سراهای صنایع دستی برای هنرمندان که به جهت بضاعت مالی نامناسب امکان عرضه تولیدات هنری خود را ندارند و ایجاد ظرفیت آموزش عالی به صورت علمی -کاربردی صنایع دستی جهت آموزش نسل جوان علاقمند و انتقال تجربیات توسط پیشکسوتان و اساتید این هنر به آنها نیز می‌تواند نقش بسزایی در پیشبرد این صنعت در اصفهان داشته باشد.

وی تعمیر و بازسازی بازارچه‌های صنایع دستی توسط شهرداری و سازمان میراث فرهنگی را نیز ضروری دانست و افزود: باید از ظرفیت خواهر خوانده‌های اصفهان برای برگزاری نمایشگه دایمی صنایع دستی اصفهان در این شهرها استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.