سه شنبه، ۳۰ اردیبهشت ۹۳ - ۱۱:۳۵

به گزارش ایرنا ،شهردار مشهد در این نشست که در محل نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار شد،گفت : در حوزه شهری، شهرداری مشهد…

به گزارش ایرنا ،شهردار مشهد در این نشست که در محل نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار شد،گفت : در حوزه شهری، شهرداری مشهد آمادگی دارد با تمام توان خود در انتقال دانش و تجربیات با افغانستان بویژه شهر هرات همکاری کند.

سید صولت مرتضوی افزود : ما افغانستان را بخشی از پیکره جهان اسلام می دانیم و بر اساس آموزه های دینی ، مرزهای جغرافیایی در فرهنگ دینی ، مفهومی غیر واقعی دارند و بشریت محور این تعاملات است.

وی ادامه داد : مسائلی که بر جهان اسلام بویژه زخم هایی که بر پیکره تنومند ملت افغانستان در دهه های گذشته وارد شده را زخم بر پیکره خود می دانیم و بر این مبنا بوده که علی رغم مشکلات فراوان بویژه در دوران دفاع مقدس باز هم آغوش ایران اسلامی به روی افغان ها باز بوده و همچنان هم اینگونه می باشد.

وی گفت : بر این باوریم اگر دولت های منطقه دست به دست هم داده و از ظرفیت های موجود خود حداکثر بهره را ببرند می توانند مشکلات را برطرف نموده و با همکاری و تعامل به رشد اقتصادی مطلوب برسند و فرهنگ غنی اسلامی را به جهان معرفی کنند و ما نیز بر این مبنا عمل می کنیم.

وی اظهار کرد : در حوزه شهری هم آمادگی هر گونه همکاری را با افغانستان بویژه هرات داریم اما متاسفانه بوروکراسی های اداری در افغانستان تا حدی مانع و عامل عدم پیشرفت این ارتباطات و تعاملات است.

وی با بیان اینکه چندی قبل مقرر شد سند خواهر خواندگی بین مشهد و هرات مبادله شود، گفت : متاسفانه موانعی در مسیر است که با وجود گذشت زمان به سرانجام نرسیده اما امیدواریم به زودی این موانع مرتفع شود.

وی با اشاره به تجربیات اجرایی و پایه ای مشهد در حوزه مدیریت شهری گفت : علاقمند به انتقال این توان و تجربه هستیم تا زمینه توسعه زیر ساخت های شهر هرات که به نوعی در افزایش نرخ اشتغال ، کاهش نرخ بیکاری و مانند آن تاثیر دارد، فراهم شود.

وی با اشاره به تهیه پیش نویس توافقنامه ای در این رابطه گفت : امیدواریم پس از امضای این توافقنامه در جریان این سفر بین دو طرف بعنوان سندی پایدار و ماندگار، در آینده ارتباطات مطلوب تری در حوزه های مختلف بین دو شهر برقرار شود.

وی در حوزه آموزش هم اعلام آمادگی کرد تا مرکز آموزش علمی – کاربردی شهرداری در هرات شعبه ای دایر کند ضمن آنکه در مشهد هم امکان پذیرش نیروهای شهرداری هرات و آموزش آنان وجود دارد.

سرپرست شهرداری هرات هم با بیان اینکه ایران و افغانستان یک ملت، با یک فرهنگ و تاریخ و دین مشترک هستند، گفت : فقط مرزهای سیاسی است که ما را از هم جدا کرده است.

عزیز احمد احراری افزود : هرات با تاریخی دیرینه بعنوان شهری باستانی است که زمانی نگین خراسان نامیده می شد اما طی سال ها جنگ و تجاوز از دوره چنگیز تا روس ها و انگلیسی ها تمامی زیربناهای خود را از دست داده و تبدیل به ویرانه ای شد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره آغوش خود را به روی مردم افغانستان بویژه هرات گشوده است ، گفت : امروز هم ما به این همراهی و تعامل و ارتباط نزدیک نیازمند هستیم .

وی ادامه داد : هرات در چند سال اخیر اندکی در جهت رشد و توسعه گام برداشته و با آسفالت خیابان های اصلی ، ایجاد جاده و بلوارها وضعیت شهر تا حدی بهبود یافته است اما هنوز چالش های جدی در حوزه شهری وجود دارد.

وی از جمله این چالش ها را نبود برنامه تفضیلی شهری عنوان کرد و گفت : امید داریم متولیان شهری کلان شهر مشهد که آن را در سطح پایتخت معنوی جهان اسلام معرفی کرده اند، تجارب و دانش خود را در حوزه مدیریت شهری در یک تعامل دو جانبه فراهم کنند.

احراری اظهار کرد : در بخش مدیریت زباله های شهری ، توسعه فضای سبز و شهرسازی ما دچار مشکلات جدی هستیم که کمک شهرداری مشهد می تواند در این حوزه ها چون سه دهه گذشته که یاریگر ما بوده است ، راهگشا باشد.

2713/659

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.