دوشنبه، ۳۱ اردیبهشت ۹۷ - ۰۹:۱۳
شهرهای پیشرفته و هوشمند جهان

شهرهای پیشرفته و هوشمند جهان که غرق فناوریند، در این کره خاکی کم نیستند چرا که امروزه تکنولوژی های هوشمندی که در سراسر…

شهرهای پیشرفته و هوشمند جهان که غرق فناوریند، در این کره خاکی کم نیستند چرا که امروزه تکنولوژی های هوشمندی که در سراسر جهان دیده می‌شوند هر یک به نحویبر زندگی و حرفه ما تاثیر می‌گذارد. بنابراین اگر چه این تکنولوژی در جای‌ جای زندگی ما دیده می‌شود اما برخی از شهرهای جهان از لحاظ تکنولوژی هوشمندتر و البته پیشرفته تر هستند. بنابراین امروز در میهن پست برای بررسی این‌ که کدام شهرهای دنیا به لحاظ فناوری زبانزد هستند ، 10 شهر پیشرفته و هوشمند جهان را که غرق فناوری هستند، به شما معرفی خواهیم کرد . با ما همراه شوید.

نیویورک : این شهر در راس شهرهای پیشرفته و هوشمند جهان قرار گرفته است و البته از زمان فعالیت این شهر با تجارت IBM در سال 2009 این شهر در زمره شهرهای هوشمند جهان بود و سرانجام در سال 2017 به‌عنوان اولین شهر هوشمند جهان انتخاب شد. این تکنولوژی هوشمند در زمینه خانه‌های هوشمند، تجارت هوشمند و تصمیم‌گیری به افراد کمک می‌کند.

با این حال این شهر در نظر دارد با همکاری با شرکت‌های مخصوص صفحات هوشمند در سطح شهر کار بگذارد تا اخبار و وقایع را گزارش کنند. در این صورت استفاده از دستگاه‌های هوشمند مجزا کاهش یافته و همگان به اینترنت دسترسی خواهند داشت. همچنین در سطح شهر ایستگاه‌های هوشمند وجود دارد که به تکنولوژی NFC و وای فای متصل هستند. نیویورک در زمینه خدمات خودرو، آموزش، نوآوری اقتصادی، سرعت اینترنت و وای فای در رتبه بالایی قرار دارد. همچنین سالانه برای انتخاب بهترین اپلیکیشن برای داده‌های باز مسابقات مختلف با جایزه‌های نقدی برگزار می‌شود.

سان‌ فرانسیسکو : دومین شهر در میان شهرهای پیشرفته و هوشمند جهان شهر سان فرانسیسکو است. درخشان‌ ترین شهر اقیانوس اطلس که در زمینه پارک هوشمند، خودرو و سرعت اینترنت همیشه در زمره بهترین شهرها بوده است. همچنین تجارت این شهر بسیار پررونق است و بهترین استارت آپ ها در آن قرار دارند.

بد نیست بدانید که نه‌ تنها 41 درصد انرژی این شهر انرژی تجدید پذیر است بلکه تکنولوژی هوشمند آن 130 درصد افزایش یافته است. در شهر بیش از 100 ایستگاه شارژ عمومی وجود دارد و تکنولوژی حمل‌ونقل آن در حال گسترش است. همچنین در سان‌فرانسیسکو اپلیکیشن های خاص مسیریابی در سیستم‌های حمل‌ونقل وجود دارد و مسیرهای عابران پیاده و مخصوص دوچرخه نیز بسیار پیشرفته‌اند.

لندن : این شهر نیز که در ردیف سومی شهرهای پیشرفته و هوشمند جهان قرار دارد ، به شهر هوشمند سیستم هوشمند اتوبوس، قطار و خودرو معروف است. چرا که سیاست مالیات این شهر به‌ گونه‌ای است که شهروندان را به‌سوی استفاده از سیستم نقلیه عمومی و کاهش سوخت فسیلی سوق دهد. دسترسی بین‌المللی، منابع انسانی، نوآوری اقتصادی و سیستم وای فای، در این شهر از امکانات بالایی برخوردار است.

با این حال این شهر از سیستم وای فای رایگان اروپا حمایت می‌کند. از دیگر امکانات این شهر عبارت است از وای فای زیرزمینی، خدمات پارک هوشمند، سیستم حمل‌ونقل پیشرفته، نوآوری‌های هوشمند در زمینه تلفن همراه و خدمات هوشمند پزشکی. همچنین در این شهر کمپین‌ های مختلفی وجود دارد که در زمینه افزایش نوآوری در شهر مطالعه می‌کند.

پاریس : محبوب‌  ترین شهر توریستی جهان استانداردهای بالای زندگی را ارائه می‌دهد و در زمینه نوآوری، بازیافت، دسترسی بین‌المللی و مدیریت دیجیتال در جایگاه بالا قرار دارد. پاریس یکی دیگر از شهرهایی است که در زمینه بازیافت انرژی بسیار فعال بوده و بخش اعظم سیستم حمل‌ و نقل آن از انرژی تجدید پذیر استفاده می‌کند.

با این حال شهروندان پاریسی هم برای حمل‌ و نقل بیشتر از دوچرخه استفاده می‌کنند. همچنین در آینده نزدیک قرار است در این شهر از خودروهای الکترونیک استفاده شود. بنابراین شهر زیبای پاریش هم در لیست شهرهای پیشرفته و هوشمند جهان ، در ردیف چهارم قرار گرفته است.

استکهلم : شهر استکهلم در سال 2009 که جایزه شهر هوشمند را دریافت کرد و در سال 2010 به‌عنوان پایتخت سبز اروپا انتخاب شد و البته اولین شهری بود که تکنولوژی موبایل 4G را معرفی کرد در ردیف پنجمین شهرهای پیشرفته و هوشمند جهان به لحاظ وجود فناوری قرار گرفته است.

مشارکت شهروندان (هر شهروند حدود 10 کیلوگرم زباله بازیافت می‌کند)، مدیریت دیجیتال و سرعت اینترنت در این شهر بالا است. سیستم حمل‌ونقل ن عبارت است از کشتی، قطارهای پرسرعت، حدود 2 هزار اتوبوس شری، هزار قطار شهری و واگن برقی (که اغلب آن‌ها از انرژی سبز بهره می‌برند). اغلب سیستم‌های حمل‌ونقل شهری از سوخت‌های بازیافتی بهره می‌برند. شرکت‌هایی که سوخت کمتر مصرف کنند و در صورت خالی بودن دفاترشان چراغ‌ها را خاموش کنند از پرداخت مالیات معاف هستند. همچنین در این شهر حدود 3 هزار شرکت تکنولوژی پاک وجود دارد که سبز بودن شهر را بیش‌ازپیش می‌کنند.

توکیو : پرجمعیت‌ ترین شهر جهان هوشمندترین پایتخت جهان هم محسوب می‌شود. در سال 2011  شرکت‌های پاناسونیک، گاز توکیو و Accenture تلاش کردند با همکاری هم یک شهر هوشمند به وجود آورند که خروجی کربن آن صفر بوده و از منابع انرژی تجدید پذیر استفاده می‌کند.

بنابراین خانه‌ هایی با پنل خورشیدی، باتری‌های تجدید پذیر و لوازم کم‌مصرف تولید کردند که به سیستم هوشمند متصل بودند. سیستم راه‌آهن توکیو که به بیش از 100 خط قطار متصل بوده و سالانه بیش از 14 میلیارد نفر را جابه‌جا می‌کند هم به تکنولوژی هوشمند متصل است. همچنین در سال 2015 این شهر به سیستم پارک کردن هوشمند، وای فای و جزیره سبز که درنتیجه کاشت یک‌ میلیون درخت به وجود آمد مجهز شد تا شهر توکیو را بشود ششمین شهر در میان شهرهای پیشرفته و هوشمند جهان شناخت.

آمستردام : هفتمین شهر در میان شهرهای پیشرفته و هوشمند جهان همین آمسردام است . در سال 2016 شهر آمستردام جایزه 590 هزار یورویی پایتخت نوآوری اروپا را دریافت نمود. این شهر در زمینه برنامه‌ریزی شهری بسیار فعال بوده و ساکنین آن به امکانات مختلف دسترسی دارند. در زمینه مدیریت کشور بسیار موفق بوده و ساکنان آن با دولت مشارکت بالایی دارند.

این در حالی است که در این شهر استارت آپ های موفقی در جریان هستند. نوآوری و فعالیت آن در زمینه انرژی بازیافتی باعث شده زباله‌ها را جمع‌آوری کند و در ایستگاه‌های اتوبوس، بیلبورد و لامپ‌ها پنل خورشیدی کار بگذارند. تجارت‌های مختلف در سیستم‌های محافظتی، نور و روشنایی خود از منابع انرژی تجدید پذیر استفاده نمودند.

بوستون : اولین شهر از سه شهر آمریکا در ردیف هشتمین شهر در میان شهرهای پیشرفته و هوشمند جهان قرار گرفته است . شهری که یکی از قدیمی‌ترین شهرهای آمریکای شمالی محسوب می‌شود.

در این میان نیز از سال 2015 این شهر همواره در لیست 5 شهر برتر هوشمند جهان قرار گرفته است. همچنین ازلحاظ حکومتی، مدیریت عمومی و مدیریت انسانی در رتبه اول قرار دارد. همچنین این شهر ازلحاظ تحصیلات، اکوسیستم، سرعت اینترنتی و هوشمند شدن شهر در زمره 10 شهر برتر قرار دارد.

وین : این شهر اتریش نه تنها به دلیل مدیریت ترافیک و امکانات هوشمند شهرت دارد بلکه در ردیف نهمین شهر از شهرهای پیشرفته و هوشمند جهان قرار گرفته است.

شهر وین در زمینه انرژی سبز پیشرو است (بزرگ‌ترین ایالت این کشور از سال 2015 انرژی را 100 درصد بازیافت می‌کند). یکی از بررسی‌های انجام‌شده وین را به‌عنوان زنده‌ترین شهر جهان معرفی کرد که در هر لیست مربوط به تکنولوژی در بین 10 شهر برتر قرار می‌گیرد. قرار است تا سال 2020 بیش از 300 هزار پنل خورشیدی در آن قرار بگیرد، بزرگ‌ترین زیست‌توده گیاهی را دارا است و 90 درصد ساکنین آن از امکانات حمل‌ونقل عمومی بهره می‌برند.

سئول : و اما دهمین شهر از شهرهای پیشرفته و هوشمند جهان شهر سئول است . شهری که سال‌ هاست در زمینه تکنولوژی هوشمند فعال بوده و در سال 2014  اولین شهر هوشمند جهان بود. کمپین – سئول هوشمند 2015 – تلاش می‌کند با کمک تکنولوژی هوشمند به افراد مسن و ناتوان کمک کند.

این در حالی است که حتی تبلت و تلفن هوشمند در اختیار این افراد قرار داده شد تا وضعیت درمانی آن‌ ها بررسی شود. سئول یکی از شهرهای پیشرو در زمینه تکنولوژی هوشمند است که شبکه 5G را در اختیار ساکنین قرار می‌دهد.

 

[highlight]منبع [/highlight]  wirelessdesignmag

6 دیدگاه برای “شهرهای پیشرفته و هوشمند جهان که غرق فناوری هستند + عکس”

 1. مهرداد گفت:

  عهههههههه خوشبحالشون

 2. دلبینا گفت:

  ما کجا و اینا کجا

 3. دقیق گفت:

  خب چیه ماهم اینترنت فورجی داریم…هههههه

 4. آمنه گفت:

  ایران در رتبه چندم قرار داره؟

 5. هازلی گفت:

  بهشون حسودیم میشه

 6. عادل گفت:

  اینا چطور پیشرفت میکنن؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.