یکشنبه، ۱۱ خرداد ۹۳ - ۰۹:۰۰

به گزارش خبرنگار مهر،نشست هم اندیشی شهرداران، معاونان و مدیران اقتصادی و سرمایه‌گذاری کلان‌شهرها به مدت دو روز در مشهد برگزار می‌شود و…

به گزارش خبرنگار مهر،نشست هم اندیشی شهرداران، معاونان و مدیران اقتصادی و سرمایه‌گذاری کلان‌شهرها به مدت دو روز در مشهد برگزار می‌شود و فردا در این همایش شهرداران کلان شهرهای کشور به تصویب مصوبات کارگروه‌ها می پردازند.

ابراهیم رئیسیون عصر شنبه در نشست هم‌اندیشی شهرداران، معاونان و مدیران اقتصادی و سرمایه‌گذاری کلان شهرهای کشور اظهار کرد: هزینه نگهداری شهر مشهد  میلیارد ها تومان است و مردم از این مبلغ 60 میلیارد تومان را می پردازند.

وی با اشاره به نامگذاری سال 93 توسط مقام معظم رهبری به‌نام اقتصاد و فرهنگ  گفت:با توجه به  صدور فرمان 24 بندی رهبر معظم  در جهت اقتصاد مقاومتی این موضوع  باید سرلوحه همه مدیران نظام و شهرداری‌ها قرار بگیرد.

وی افزود: شهرداری‌ها به عنوان یک نهاد عمومی خدمتگذار، مسئولیت‌های زیادی را بر عهده دارند که لازم است در جهت انطباق مسئولیت‌های خود با سیاست‌های 24 گانه اقتصاد مقاومتی قدم بردارند.

تهیه سند جامع اقتصاد مقاومتی در شهرداری ها

معاون اقتصادی شهرداری مشهد تاکید کرد: به پیاده سازی اقتصاد مقاومتی در خدمات ارائه شده به مردم تاثیر مثبت خواهد داشت ومعاونان و مدیران اقتصادی شهرداری‌های کلان‌شهرها باید روش‌های اجرای اقتصاد مقاومتی در وظایف خود را شناسایی نموده و در همین نشست برای تصویب به شهرداران کلان شهرها ارائه کنند تا این روش‌ها بعد از تصویب، به عنوان یک سند جامع در دستور کار آنها قرار بگیرد.

رئیسیون ادامه داد: یکی از مهمترین مشکلات پیش روی شهرداری‌های کشور، بحث عدم وجود منابع مالی مناسب و کافی برای مسئولیت‌هایشان می‌باشد که باید برای آن چاره‌ای اندیشیده شود.

وی تصریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب و در سال 62، مجلس 50 درصد منابع اختصاصی به شهرداری‌ها را قطع نمود و مقرر شد دولت لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ها را تهیه و برای تصویب به مجلس ارائه کند.

معاون اقتصادی شهرداری مشهد گفت: این لایحه تهیه نشد و مجلس نیز در حرکتی دیگر در سال 67، 50 درصد باقی مانده منابع دولتی شهرداری‌ها را نیز قطع کرد و شهرداری‌ها را برای تامین منابع با مشکل جدی مواجه کرد.

از 70 کد عوارضی شهرداری تنها 3 کد تکلیفی می‌باشد

رئیسیون با اشاره به اینکه 70 کد عوارضی در شهرداری وجود دارد، افزود: از این تعداد، تنها 3 کد عوارض نوسازی، خودرو و صنفی تکلیفی بوده و الباقی 67 کد عوارضی دیگر تکلیفی می‌باشد که بعد از ساخت و سازها و به اختیار مردم پرداخت می‌شود.

وی بیان کرد: تعرفه‌های دریافت عوارض با قیمت تمام شده بهای خدمات تناسب ندارد و برای دریافت همین مبلغ نیز ضمانت‌های اجرایی کافی وجود ندارد.

معاون اقتصادی شهرداری مشهد با اشاره به هزینه هزار میلیارد تومانی نگهداری شهر درهر سال، خاطر نشان کرد: هزینه نگهداری شهر شامل رفت و روب و مبلمان شهری مشهد در سال معادل یک هزار میلیارد تومان می‌باشد که از این مبلغ تنها 60 میلیارد تومان به صورت عوارض از مردم دریافت می‌شود.

رئیسیون ادامه داد: در چند سال گذشته با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و عدم ثبات فعالیت‌های اقتصادی و همچنین تغییر رویکرد مردم در ساخت و سازها، درآمدهای شهرداری ناپایدار شده است.

وی افزود: اگر در شرایط ایده‌آل هزینه‌های شهر توسط عوارض از مردم دریافت شود بازهم نمی‌توان هزینه‌های توسعه و عمران شهر را در غالب عوارض از مردم دریافت کرد و این مهم نیازمند تدبیر دیگری است.

کمک‌های ناچیز دولت به شهرداری‌ها

معاون اقتصادی شهرداری مشهد با بیان اینکه در سال‌های اخیر، کمک ناچیز دولت به شهرداری‌ها ناچیزتر شده است، عنوان کرد: تا سال 90، 50 درصد هزینه احداث خطوط ریلی توسط دولت پرداخت می‌شد که در سال‌های بعد این ردیف نیز در حال حذف می‌باشد.

رئیسیون گفت: شرط دولت برای کمک به شهرداری‌ها در غالب انتشار اوراق مشارکت گنجانده شده است که آن هم در شرایط موجود مردم و سرمایه‌گذاران کمتر حاضر می‌شوند سرمایه خود را با سود 20 درصد به شهرداری بپردازند.

مشارکت با بخش خصوصی

وی با تاکید به اینکه حتی تصور تعطیلی خدمات شهرداری ممکن نیست و شهرداری‌ها ناگزیر به ارائه خدمات هستند، بیان کرد: با توجه به این مهم، شهرداری مشهد با مشارکت شورای اسلامی شهر، موضوع تولید درآمد از طریق مشارکت با بخش خصوصی را در دستور کار خود قرار داده است.

رئیسیون گفت:تنها راه خروج شهرداری‌ها از این بحران، توجه به ظرفیت‌های موجود در شهرهاست و باید بدانیم که نمی‌توانیم شهرها را از طریق عوارض شهروندان و کمک‌های دولت اداره کنیم.

توسعه شهرها تنها با استفاده از منابع صاحبان سرمایه ممکن است

رئیسیون با بیان اینکه برای نگهداری شهرها باید دریافت عوارض از مردم با قیمت تمام شده صورت گیرد افزود: برای توسعه شهر باید از منابع صاحبان سرمایه و ایجاد ارزش افزوده از طریق مدیریت زمین اقدام شود.

وی گفت: ظرفیت‌های زیادی در شهرها وجو.د دارد و ما می‌توانیم اجرای پروژه‌هایی همچون پارک‌ها و خطوط بی آر تی را نیز با برنامه‌ریزی اقتصادی مناسب به بخش خصوصی واگذار کنیم.

تشکیل کمیته مشارکت‌های اقتصادی کلان شهرهای کشور

معاون اقتصادی شهرداری مشهد عنوان کرد: درآمدهای عوارض برای شهرداری‌ها همچون درامدهای نفتی برای دولت است.

وی گفت: هدف اول برگزاری این نشست، تبدیل کارگروه مشارکت‌های اقتصادی به کمیته مشارکت‌های اقتصادی کلان شهرهای کشوراست.

به گفته رئیسیون در این کمیته، تفکر وابستگی اداره شهرها به دولت و مردم را از بین می رود و برنامه‌ریزی لازم برای استفاده از ظرفیت‌های شهرها را انجام دهیم.

شهرداری ها باید مشکلات را خودشان حل کنند

همچنین رئیس کمیسیون مشارکت‌های اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد در این نشست گفت: سرمایه‌گذاری در بافت فرسوده با مشارکت اهالی و حفظ بافت فرهنگی محلات قدیم انجام شود.

علی اصغر نخعی راد گفت: در حال حاضر همه شهرداری‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که مشکلات اقتصادی شهر را باید خودشان حل کنند.

وی با تاکید بر اینکه از دولت نمی‌توان توقع کمک به شهرداری‌ها را داشت گفت: عوارض پرداختی مردم حتی بخش کوچکی از هزینه‌های نگهداری شهر را تامین نمی کند و پروژه‌های عمرانی بر زمین می ماند.

نخعی راد عنوان کرد: با توجه به اهمیت این موضوع، معاونت اقتصادی در شهرداری‌های کلان شهرهای کشور با پیشگامی مشهد تشکیل شد.

وی  ادامه داد: اولین گامی که در زمینه استفاده از بخش خصوصی در اداره شهرها به اجرا درآمد مشارکت با مردم در زمین و ساخت و ساز بود که هم اکنون نیز اجرا می‌شود.

رئیس کمیسیون مشارکت‌های اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: بهترین شیوه انجام وظایف اقتصادی در شهرداری‌ها، مشارکت بخش خصوصی در اجرای وظایف اصلی شهرداری از جمله ساخت پارک، قطار شهری واست که هم منابع مالی برای شهرداری در پی دارد و هم تکالیف شهرداری در قبال مردم انجام می شود.

وی بیان کرد: در بازسازی بافت‌های فرسوده مشهد اشکالاتی همچون تخلیه جمعیت ساکن وجود داشت که تبعات فرهنگی و اجتماعی را به دنبال داشت.

حفظ بافت فرهنگی محلات قدیمی مشهد

نخعی راد با اشاره به اینکه 50 درصد حاشیه نشینان مشهد را مشهدی‌ها تشکیل می‌دهند،عنوان کرد: ما باید با استفاده از سرمایه اهالی به بازسازی بافت‌های قدیمی بپردازیم تا هم هویت فرهنگی و اجتماعی حفظ شود و هم از توسعه حاشیه شهر که تعدادی از آن با تخلیه جمعیتی بافت‌های فرسوده است جلوگیری کنیم.

وی همچنین از شهرداران و شوراهای اسلامی شهرهای کشور خواست تا با استفاده از ظرفیت‌های مشهد، در جهت ساخت زائرسراهای ارزان قیمت برای زائران شهرهای خود اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.