دوشنبه، ۱۴ مهر ۹۳ - ۰۹:۴۱

به گزارش خبرنگار مهر، حسین عرفانی عصر دوشنبه در همایشی که به مناسبت روز جهانی بهداشت محیط  برگزار شده بود، اظهار داشت: سرمایه…

به گزارش خبرنگار مهر، حسین عرفانی عصر دوشنبه در همایشی که به مناسبت روز جهانی بهداشت محیط  برگزار شده بود، اظهار داشت: سرمایه گذاری در امر سلامت، فایده اش در اجتماع مشخص می شود.

وی با بیان اینکه ویژگی انسان سالم مفید بودن در عرصه خدمات است، افزود: انسان سالم مولد اقتصاد جامعه است و انسان از چهار بعد در اجتماع مطرح بوده که شامل بعد جسمی، روح و روان و اجتماعی است.

رئیس مرکز بهداشت استان همدان با اشاره به اینکه سیستم بهداشتی ایران یکی از بهترین سیستم های شبکه های بهداشتی دنیا است، عنوان داشت: شاخص های مختلفی در جامعه وجود دارد که نشان دهنده ارتقا شاخص های بهداشتی در جامعه کنونی است.

وی از توزیع نامتعادل بهداشت در جامعه یاد کرد و افزود: متاسفانه شاخصه های بهداشتی به طور نرمال در جامعه توزیع نشده است.

عرفانی با تاکید بر اینکه بهداشت علاوه بر مراکز استان ها باید در شهرستان ها و شهر ها و حاشیه شهرها نیز توزیع شود، اظهار داشت: بزرگترین چالش در جامعه کنونی عدم آشنایی افراد و شهروندان از حقوق شهروندی خودشان است.

وی در این خصوص ادامه داد: مردم از حقوقشان بی خبرند و سه پایه اساسی سقف سلامت را تشکیل می دهند.

وی با بیان اینکه سلامت نیز نمونه ای از این حقوق است، ادامه داد: مشارکت مردمی در بحث بهداشت یکی از تاثیر گذارترین روش ها برای توجه دادن مردم به سلامت و آموزش اصول حفظ سلامت است.

وی اظهار کرد: هزینه در بخش بهداشت و سلامت یک سرمایه گذاری بزرگ با سود آوری فراوان است.

وی ادامه داد: خوشبختانه امروزه وضعیت سلامت بهداشت و شاخص های آن تغییر و تحول اساسی داشته و با توجه به شعار امسال سازمان جهانی بهداشت و توجه به نابرابر های بهداشت محیط، باید مناطق مختلف را از نداشته های خود در این حوزه آگاه کرد.

عرفانی گفت: رسالت بهداشت محیط، کنترل عواملی از محیط زندگی است که به گونه ای سلامت افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی افزود: بیشتر مشکلات ایجاد شده بر سر راه سلامت مردم ناشی از بی اطلاعی فرد از ضرر و زیان های ناشی از مصرف برخی مواد غذایی است که در سال های اخیر مورد تغییر و تحول قرار گرفته است.

رئیس مرکز بهداشت استان همدان گفت: توجه به بهداشت محیط می تواند سالانه از مرگ 13 میلیون نفر جلوگیری و از ابتلا 4.5 میلیون نفر به بیماری های مختلف پیشگیری کند.

عرفانی ابراز داشت: هم اکنون با ایجاد بحران آبی ایجاد شده در روستاها منابع آبی به شدت در معرض خطر قرار دارند که این زنگ خطری برای مسئولان حوزه بهداشت است.

وی بیان داشت: مدیریت مطلوب در بهداشت محیط می تواند بسیاری از مرگ های ناشی از بیماری های اسهالی و عفونت های تنفسی را کاهش دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.