پنجشنبه، ۰۱ خرداد ۹۳ - ۱۱:۵۳

آنان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشتند: مسوولان امر باید برای رفع بحران آب این شهر گردشگرپذیر با توجه به…

آنان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشتند: مسوولان امر باید برای رفع بحران آب این شهر گردشگرپذیر با توجه به ورود میلیون ها مسافر تابستانی به منطقه تدابیر اصولی و فوری بیندیشند.

یک شهروند هچیرودی با اشار به قطع آب آشامیدنی منطقه به مدت یک هفته اشاره کرد و گفت: قطع آب آشامیدنی زندگی بیشتر اهالی را مختل کرده است.

ˈعلی فقیهˈدر گفت و گو با ایرنا کم آبی در این شهر را بحرانی توصیف و بر ضرورت اقدام فوری مسوولان امر برای تامین آب آشامیدمی اهالی تاکید کرد.

وی اظهار داشت: شایسته نیست مردم ولایتمدار این شهر غرب مازندران با گذشت سالها از انقلاب اسلامی از کمبود شدید آب آشامیدنی در رنج باشند.

وی کمبود آب را در کاهش حضور مسافران در منطقه تاثیرگذار دانست و تصریح کرد: اقتصاد شهر و درآمد مردم این منطقه گردشگرپذیر به حضور مسافران بستگی دارد.

ˈمریم پورکلهرˈ دیگر شهروند هچیرودی به خبرنگار ایرنا گفت: مردم از قطع مکرر آب آشامیدنی در این شهر کلافه شده اند، چرا مسوولان برای رفع این معضل اقدام جدی انجام نمی دهند.

وی گفت : اکنون آبرسانی به بخش زیادی از نقاط شهر با تانکر انجام می شود که زندگی روزمره مردم را تحت الشعاع قرار داده است.

وی بر ضرورت نظارت مسوولان امر از تانکر حامل آب به لحاظ بهداشت آب و تانکر تاکید کرد.

شهروندی دیگری ازˈمحله مسدهˈ هچیرود به ایرنا گفت: رفع مشکل کمبود آب آشامیدنی در این شهر نیازمند برنامه ریزی اصولی نهادهای مربوط است.

ˈرحمت بیگلریانˈتاکید کرد : شدت کمبود آب با ورود صدها هزار مسافر تابستانی به این منطقه تشدید و بر نگرانی مردم افزوده شده است.

وی تصریح کرد: با وجود انعکاس مشکل کمبود آب آشامیدنی هچیرود به مسوولان امر چرا برای رفع این چالس بزرگ منطقه اقدامی صورت نگرفته است.

وی زندگی در هوای شرجی این شهر را بدون داشتن آب طاقت فرسا اعلام و تصریح کرد :

نداشتن آب آشامیدنی در استان حاصلخیز مازندران و زندگی در کنار دریای خزر جای تاسف است.

ˈعلی نصیریˈیک دانشجو ساکن محله ˈعباس کلاˈ گفت : این منطقه در برخی از ساعت روز آب آشامیدنی دارد ولی کیفیت آن بسیار پایین است و طعم و بوی خاصی دارد.

وی یادآور شد: سال گذشته آب معدنی بسته بندی شده در این شهر به خاطر وجود این مشکل در فصل تابستان گران و نایاب شده بود.

وی اظهار داشت : کمبود آب آشامیدنی در این شهر سالهاست اهالی و مسافران منطقه را رنج می دهد و کسی پاسخگو نبوده است.

شورایار منطقه چاخانی هچیرود به خبرنگار ایرنا گفت: مردم این شهر حدود پنج سال است که به دلیل کاهش آب چشمه های ˈچاخانی و سنگ وارسˈ(تنها تامین کننده آب شهر) با کمبود آب مواجه هستند.

ˈنامدار پور کلهرˈ وضعیت آب منطقه را با توجه ورود مسافران تابستانی و ادامه کاهش دبی آب این چشمه ها ، نگران کننده توصیف کرد.

وی گفت : برای رفع این مشکل ضروری است چاه حفر شده منطقه دلگشا شهر هچیرود تجهیز و به بهره برداری برسد.

وی همچنین به نوسانات برق این ناحیه اشاره کرد و گفت: جهت حفظ ولتاژ برق موجود، نصب یک دستگاه ترانس برق در این حوزه ضروری است.

شورایار محله هچیرود در گفت و گو با ایرنا به فرسودگی لوله های شبکه آب این منطقه

اشاره و اضافه کرد: مسوولان امر باید برای تعویض لوله شبکه آبرسانی اقدام کنند.

کریم رضاییˈخواستار اقدام فوری برای رفع مشکل آب هچیرود شد و گفت: در صورت رفع نشدن بحران آب در روزهای آینده، بروز اعتراضات اجتماعی در منطقه محتمل است.

نایب رییس شورای اسلامی شهر هچیرود در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اکنون شمار زیادی از اهالی آب موردنیازشان را با رنج و زحمت فراوان از دیگر مناطق تامین می کنند.

ˈامیر رودگرˈ افزود: در صورتی که این مشکل ادامه یابد باید آب آشامیدنی 80 درصد شهر هچیرود با تانکر تامین شود که نارضایتی شهروندان را دنبال دارد.

وی تصریح کرد: اکنون سه میلیارد ریال اعتبار برای بهره برداری از 2 حلقه چاه نیاز است که تا کمبود آب آشامیدنی مناطق نورسر، کیا کلا، مسده، اکبرآباد، دلگشا، سنگ وارس، هرده کلا و چاخانی از وضعیت بحرانی خارج شود.

وی ادامه داد : با وجود مکاتبات فراوان و برگزاری جلسات با مسوولان استانی این مقدار اعتبار تاکنون تامین نشده است.

وی بهره برداری از چاه های حفر شده را راهکار موقتی دانست و گفت: طرح تامین آب شهر هچیرود از سد زوات چالوس باید مورد بررسی قرار گیرد تا این مشکل برای همیشه برطرف شود.

به گفته وی اجرای این طرح نیازمند تامین اعتبار ملی است.

فرماندار چالوس با اشاره به کاهش آب چشمه های ˈچاخانی و سنگ وارشˈ در فصل گرما گفت: در جلسه ای که با مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی و شهری مازندران و شهرداری هچیرود داشتیم قرار شد که مدیریت آب و فاضلاب شهر هچیرود بعد از شهر شدن به صورت کامل به آب و فاضلاب شهری منتقل شود.

ˈمحمدناصر زندیˈ در گفت و گو با ایرنا تصریح کرد: قرار شد شهرداری هچیرود یک میلیارد ریال برای راه اندازی 2 حلقه چاه حفر شده منطقه در نظر بگیرد و بقیه آن به مبلغ 2 میلیارد ریال از سوی شرکت آب و فاضلاب شهری تامین شود.

وی بیان داشت: شهرداری هچیرود با جدیت تمام در حال برطرف کردن مشکل آب این شهر است که تحقق این امر زمان بر است.

فرماندار چالوس اعلام کرد: مرحله نخست مطالعاتی طرح آبرسانی به چالوس از منطقه بالا دست شهرستان انجام شد و مرحله بعدی آن در حال بررسی است تا با اجرایی شدن آن مشکل آب چالوس و هچیرود برای همیشه بر طرف شود.

شهر بیش از 10 هزار نفری هچیرود از توابع شهرستان چالوس در غرب مازندران واقع است.ک/4

/621/1295///402

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.