شنبه، ۱۴ تیر ۹۳ - ۰۱:۰۱

سرهنگ حمزه ساعی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این شهید بزرگوار در عین حال که با تنگدستی دست…

سرهنگ حمزه ساعی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این شهید بزرگوار در عین حال که با تنگدستی دست و پنجه نرم می کرد اما همواره با فقرا و برای فقرا بود، او برای آسایش مستضعفان و طبقات محروم جامعه از حق خویش می گذشت تا خانواده ای آرام سر بر بالین بگذارد، او غمهای خود را فراموش می کرد و برای اندوه مردم بی پناه گریه می کرد.

وی اظهار کرد: زندگی او پر از خاطراتی است که در آن برای آرامش محرومان حتی از داشتن ساده ترین امکانات خودداری کرده است.

وی افزود: سردار شهید ساعی همواره می گفت مادامی که بسیاری از فقرا در نداری بسر می برند چرا من این امکانات را داشته باشم او حتی از دریافت زمین نیز که از سوی تعاونی به وی می دادند پرهیز کرد تا طعم نداری را بچشد.

برادر شهید ساعی ادامه داد: عزت نفس، شجاعت، مردمداری و عدالت مداری از شاخص ترین ویژگیهای این شهید بزرگوار بود.

وی گفت: شهید ساعی به امام (ره) عشق می ورزید و به عبارتی در امام راحل ذوب شده بود و عاشق آرمانهای امام (ره) بود.

سرهنگ ساعی اضافه کرد: در عملیاتها همواره مرا جلو می فرستاد و سفارش می کرد اگر قرار است کشته شویم بگذار اول خود کشته شویم نه فرزندان دیگران.

وی افزود: او ورزشکار هم بود و علاوه بر این کلاسهای مذهبی نیز برگزار می کرد و از کلاس درس او سرداران بزرگی متولد شدند.

وی اضافه کرد: این شهید بزرگوار دارای شخصیت ولایی بود، زندگی او نشات گرفته از نهج البلاغه بود و با تاسی از نهج البلاغه زندگیش را تنظیم می کرد و در مسیر نهج البلاغه حرکت می کرد همچنین رسیدگی به خانواده شهدا و نشستن پای درد دل آنها بخش دیگری از زندگی ایشان را تشکیل می داد.

برادر شهید گفت: کردستان با نام این شهید آشنا بود او بخوبی توانسته بود در بین مردم کردستان جایی برای خود باز کند چنانکه صدای الله اکبرش وقتی بر کردستان طنین انداز می شد همه خبر آمدنش را می شنیدند.

سرهنگ ساعی یادآور شد: به عنوان برادر شهید بزرگترین خواسته ام این است که همه تابع ولایت فقیه باشند و هیچگاه از این دژ مستحکم روی گردان نشوند و دیگر اینکه ریشه فساد مالی از جامعه برکنده شود.

وی خاطرنشان کرد: تبعیت از ولایت فقیه سفارش بزرگ شهید بابا ساعی و رمز پیروزی ما در برابر استکبار جهانی است و امروز بیش از هر زمان دیگری به ولایت فقیه محتاجیم، ولایت فقیه شاه کلید تمام برهه های حساس است.

وی اظهار کرد: در شرایط کنونی و در عصری که گروهکهای تروریستی نظیر داعش اقدام به مسلمان کشی می کنند رسالت بزرگی بر عهده داریم، صیانت از خون شهدا و عمل به وصیتنامه های آنها وظیفه اساسی ماست.

سرهنگ ساعی با اشاره به جنگ نرم و هجمه نظامی دشمنان گفت: امروز صدای گلوله های دشمن شنیده نمی شود اگر دیروز در میدان رزم رودروی دشمن می جنگیدیم امروز باید همانند او آرام و خزنده بجنگیم در برابر فیلمهایش فیلم بسازیم و در برابر برنامه های فرهنگیش برنامه فرهنگی تولید کنیم.

وی افزود: امروز دشمن مغز جوانان ما را نشانه گرفته است پس نگذاریم گلوله دشمن به ذهن جوانان ما اصابت کند.

سرهنگ ساعی شهید بابا ساعی را از الگوها و اسوه های بی نظیری عنوان کرد و گفت: او نخبه ای به تمام معنا بود و برای همیشه در دل تاریخ جاودانه خواهد ماند.

** نگاهی به زندگی سردار شهید بابا ساعی

سردار شهید بابا ساعی فرمانده محور عملیاتی لشکر مکانیزه 31 عاشورا در سال 1333در روستای محمودآباد ارومیه متولد شد و در کوچه و پس کوچه های فقیرنشین ارومیه در حمایت پدر و دامان مادری متدین و زحمتکش پرآوازه قد کشید ولی از فرط فقر همانند اکثر جوانان مناطق محروم قربانی ستم مضاعف رژیم شاهنشاهی شد و از درس و تحصیل باز ماند و علیرغم تمام سختیها از آنجا که ذهن سیال او سرشار از استعدادهای خدادادی بود با علاقه و اشتیاق به کسب علوم فقهی و قرآنی پرداخت و یکی از مدرسان توانای قرآن شد و با ترتیب دادن کلاسهای متعدد قرآن، جوانانی را تربیت کرد که بعدها در مبارزات انقلاب اسلامی ماندگارترین حماسه های تاریخ را آفریدند.

شهید ساعی در عرصه ورزشهای کوهنوردی و کشتی ورزشکاری بود با روحیه و خصلتهای پهلوانی و به اهل بیت (ع) ارادت فراوانی داشت و شاعر اهل بیت (ع) بود و غزلهای عرفانی می سرود تا جایی که فهم و درک وی از معارف اسلامی و فلسفه و عرفان بدون داشتن سواد کلاسیک نام وی را سزاوار زمزمه کردن کرد.

بابا در عین حال که تنگدست بود اما به مادیات دنیوی اعتنایی نداشت و با سخاوتی که داشت می توان گفت بابای فقرا بود.

معروف است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از سوی سازمان زمین شهری، قطعه زمینی جهت احداث ساختمان به ایشان پیشنهاد شد که وی موضوع را قاطعانه رد کرده و آن را به نیازمند دیگری بخشید.

از همسرش نقل است زمانی که بابا در مناطق جنگی حضور داشت مقداری از حقوقش را که پس انداز شده بود در مراجعت به ارومیه بین نیازمندان تقسیم می کرد.

همچنین بنا به گفته های مسئول امور مالی وقت سپاه ارومیه، بابا در عین نداری، یخچال ارسالی از سوی تعاون را که به صورت اقساطی به وی اختصاص یافته بود پس فرستاده و از قبول آن خودداری کرده و اظهار می دارد زمانی که همه اقشار مردم توانایی خرید یخچال را داشته باشند من نیز برای خرید آن اقدام می کنم.

با شروع نهضت پیر و مراد عاشقان حق، دل در گرو آرمانهای آن بزرگمرد الهی بست و با عشق به وی در راستای مبارزه با رژیم طاغوت جلسات مذهبی و قرآن را در دل کوههای اطراف ارومیه در قالب هیاتهای کوهنوردی برگزار کرد و چندین بار دستگیر و مورد بازجویی ساواک قرار گرفت.

در جریان انقلاب دکه ای را که محل درآمد و امرار معاشش بود به محل تجمع جوانان انقلابی و مسلمان تبدیل کرد و در مقابل گروههای منحرف و التقاطی یکی از استوانه های انقلاب به شمار می رفت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی وقتی آتش فتنه ضد انقلاب و بدخواهان ملت مسلمان ایران دامن غرب کشور را فراگرفت با درک این موضوع که موجودیت انقلاب از سوی گروه های مسلح تهدید می شود به سپاه پاسداران پیوست و با توجه به تواناییهایش در راستای جنگهای چریکی و نظامی در همان قدم اول به عنوان فرمانده گروهان سرو منصوب شد و با کاردانی که داشت با حداقل نیرو توانست خوانین وابسته به رژیم سابق و گروهکهای مسلح وابسته به اجنبی را سرکوب و آنان را در رسیدن به اهداف پلیدشان ناکام کند و سپس به عنوان فرمانده عملیات سپاه مهاباد عازم آن منطقه شد که رشادتهای وصف ناپذیر وی و همرزمانش موجب ثبات امنیت و آرامش در این منطقه ناآرام شد.

سردار شهید بابا ساعی به آرمانی که به خاطرش لباس رزم پوشیده بود اعتقاد راسخ داشت و لذا جهت پیشبرد اهدافش که همانا معامله با خدا بود به جبهه های جنگ جنوب شتافت و در لشکر 31 عاشورا و در رکاب سردار بزرگ اسلام شهید مهدی باکری در عملیاتهای فتح المبین و مسلم ابن عقیل شرکت کرد.

ده روز بعد هنگامی که به اتفاق چند تن از همرزمان برای شناسایی عازم منطقه عملیاتی والفجر مقدماتی بودند خمپاره ای کنار خودرو حامل آنان اصابت می کند و از بین چند نفری که با ایشان بودند حتی کسی زخمی نمی شود ولی ترکش به پشت گردن بابا اصابت می کند که بعد از مجروحیت به اهواز منتقل شده و در بیمارستان این شهر در ساعت چهار و سی و پنج دقیقه مورخه 24/12 /1361 روز سه شنبه به شهادت می رسد.

شهید باکری فرمانده لشکر عاشورا زمانی که از شهادت ایشان اطلاع پیدا می کند در اندوه فراوان تاکید می کند که پیکر این شهید بزرگوار با احترام و عظمت تشییع و خاکسپاری شود.

سردار شهید باباساعی در عملیات های فتح المبین و مسلم ابن عقیل حضور فعال داشت.

او در لشکر 31 عاشورا و در رکاب سردار بزرگ اسلام شهید مهدی باکری با دشمن مبارزه می کرد.

581/8135

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.