دوشنبه، ۰۲ تیر ۹۳ - ۱۱:۱۹

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی چمران ظهر دوشنبه در همایش اساتید بسیجی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان کرمان در دانشگاه آزاد کرمان…

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی چمران ظهر دوشنبه در همایش اساتید بسیجی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان کرمان در دانشگاه آزاد کرمان تالار حافظ گفت: شهید چمران یکی از اساتیدی بود که صفات متضادی را در خود جمع کرده بود و این را از مولایش علی(ع) شخصیت بی نظیر تاریخ فراگرفته بود. کسی که زیباترین سخنان و سخنرانی ها و مباحث کلامی و ادبی خود را در وسط میدان جنگ برگزار می کرد و خطبه های او تعدادی در میدان جنگ بوده و کمتر پیدا می شود کسی اهل جنگ و جنگ آوری ودر عین حال یک سخنور توانا باشد.

وی با بیان اینکه امیرالمومنین علی(ع) در نخلستان های کوفه عباداتش آنچنان او را به حالت خاصی می‌رساند که فکر می کردند او از دنیا رفته است افزود: دعای کمیل و سایر ادعیه حضرت علی(ع) را که مطالعه کنید آن روح بلند عرفانی را درک خواهید کرد.

چمران افزود: این حد زهد وعبادت آن هم با آن عرفان و شناختی که از خدای بزرگ داشت واقعا تعجب‌آور است برای انسانی که راز و نیاز می‌کند که اگر من در جهنم باشم از آتش جهنم نمی نالم بلکه از دوری و از فراق توست که ناراحتم.

رئیس شورای عالی استان‌‌های کشور در ادامه گفت: امیرالمومنین علی (ع) در بازار کوفه به عنوان خلیفه حرکت می‌کند و به رتق و فتق امور می پردازد و اگر کسی خلافی انجام دهد به او هشدار می‌دهد و مطابق شرع با او رفتار می کند.

وی با بیان اینکه امیرمومنان یک عارف گوشه نشین نبود بلکه در وسط مردم حکم کرده و به امور رسیدگی می‌کرد، افزود: آن حضرت قضاوت هایی دارد که برای بشر عادی قابل تصور نیست و باز هم او به خانه یتیمان می رود و فرزندان یتیم مادر بیوه ای را بر دوش و شانه خود می‌گیرد و با آن‌ها آنچنان بازی می‌کند و رفتار می‌کند و به وجد می آورد تا بتواند این کودکان یتیم را سرگرم کرده و لحظاتی آن ها را شاد کند و این همان علی است که در میدان نبرد آنگونه می‌جنگد که با یتیم اینگونه است و همان سخنور و نام آور است که در مسند قضا می نشیند و در بازار هم آنچنان رفتار می کند.

چمران ادامه داد: دانشمندان غیر مسلمان هم در این باره فراوان گفته اند و نمی خواهیم تکرار کنیم؛ علی (ع) با آن علم و قلم و بیان و ذولفقار در قله بود و شاگردان مکتب علی هر یک به اندازه ظرفیت و توان خود برای رسیدن به قله مثل علی رفتار کردند و می کنند و دکتر چمران که خود را خاک پای مکتب علی (ع)  هم به حساب نمی آورد این خصوصیات را داشت.

وی افزود: وقتی به شاگردان علی(ع) مثل شهید چمران نگاه می کنیم در تعجب می‌شویم که چگونه شاگردان و پیروان آن‌ها هستند و ما هنوز به پیروان آن بزرگ هم نرسیده ایم.

این مسئول گفت: شهید چمران به حضرت امیرالمومنین(ع) و امام حسین(ع) و حضرت ولیعصر(عج) علاقه خاصی داشت اما دست نوشته‌هایی برای حضرت علی(ع) داشت و سخنرانی هایی داشت که همه را در کتاب “علی زیباترین سروده هستی” به چاپ رسانده ایم و بسیار سخنانی جالب دارد.

وی گفت: یک نکته از سخنان شهید چمران که جایی نگفته و ننوشته این است که وقتی شهید چمران برای اولین بار به نجف اشرف رفته بود و می‌خواست به زیارت علی (ع) نائل شود می گفت که از صبح تا غروب در همان مقابل در ایستادم و گریستم و نمی‌توانستم وارد صحن و به حرم نزدیک شوم و احساس می کردم آتش عشق علی(ع) وجودم را می‌سوزاند و هر چه می‌خواستم نزدیک شوم این آتش و عشق و حرارت اجازه نمی‌داد به او نزدیک شوم و بلاخره فردا روز دیگری آمدم و به زیارت او توانستم برسم.

چمران تصریح کرد: وقتی که خود به نجف رفته بودم و می‌خواستم برای زیارت مشرف شوم به یاد نیات این حادثه افتادم و دیدم که چقدر بین انسان‌ها تفاوت است و چگونه می شود انسان ها را شناخت و درجه خدایی بودن آن ها را درک کرد.

وی ادامه داد: به هر حال شهید چمران در درجه اول یک دانشمند و یک عارف برجسته بود که دبیرستان دارالفنون را طی سپس به البرز و بعد به دانشکده فنی رفته و در آنجا ممتاز شد و با استفاده از بورس تحصیلی راهی آمریکا شد و در آمریکا در دانشگاه تگزاس فوق لیسانس خود را گرفت که آنجا هم ممتاز شناخته شد و به دانشگاه کالیفرنیا رفت و دکترای خود را دریافت کرد.

رئیس شورای عالی استان‌‌های کشور ابراز داشت: شهید چمران در رشته خاصی از فیزیک الکترونیک تز دکترای خود را ارائه داد و در زمینه‌های فیزیک هسته ای و رشته های دیگری که در ماهواره ها و در هدایت شونده ها و نظایر آن همان زمان به کار گرفته شد کار تحقیقاتی و پژوهشی کرد و جهشی در این زمینه‌های علمی به وجود آورد و رکود و سکونی که سالها در این زمینه ها بود شهید چمران توانست شکست که تا این زمان هنوز تاثیرات آن قابل مشاهده است.

وی ابراز داشت: در دانشکده فنی دانشگاه تهران نیز از اساتید معروف و مهم که شاگردان از آن ها نمراتی 14 یا 15 می گرفتند و خیلی خوشحال می شدند و به دکتر چمران نمره ی 22 دادند و در کارنامه خود گذاشت و جزوه تحصیلی او به عنوان کتاب ترمودینامیک منتشر شد و در مقدمه آن استاد مرحوم نوشته است که هر چقدر خواستم که این جزوه را تصحیح کنم چیزی را نیافتم و عینا همان را چاپ می کنم و در اختیار می گذارم که تا چندی قبل نیز همان کتاب تدریس می‌شد.

چمران اذعان داشت: البته شهید چمران تنها به درس خواندن اکتفا نمی کرد و در همان دانشکده فنی فعالیت های سیاسی شدید داشت و مسئول همه برنامه های سیاسی دانشکده فنی دانشگاه تهران بود و این دانشکده هنوز از سیاسی ترین و فعال ترین دانشکده های دانشگاه تهران بوده و هست.

رئیس شورای عالی استان‌‌های کشور تصریح کرد: شهید چمران از موسسین اولیه انجمن اسلامی بود، فعالیت های شدید معنوی و مطالعات مذهبی حوزوی داشت. در حوزه علمیه مرحوم مجتهدی تهرانی عکس شهید چمران را به عنوان شاگردان خود در حوزه خود نصب کرده بود.

وی گفت: پدرمان دارای شش فرزند پسر و کارگر بافنده بود و و همه باید به خانواده کمک می‌کردیم و شهید چرمان در این زمینه نیز کوشا بود و در شرایط سخت و دشواری توانست شاگرد اول شده و به این موفقیتها دست پیدا کند.

این مسئول بیان داشت: شهید چمران در ریاضیات به خصوص در هندسه بسیار قوی بود و همیشه معلمان بعد از تدریس از وی می خواستند که بار دیگر درس را توضیح دهد. شب هنگام در میدانی نزدیک خانه سه یا چهار نفر جمع می شدند و او زیر تیر چراغ برق ریاضیات را درس می داد و سئوال و مشکلات را برطرف می کرد که دکتر جاسبی هم در کنارشان بود.

وی یادآور شد: به هر حال از نظر علمی در جایگاه بالایی بود وقتی تز خود را تحویل داد به تعداد انگشتان دست دانشمندانی در سرتاسر گیتی نبودند که حد او را بفهمند و در مراکز تحقیقاتی هم که کار می کرد مستقیما نتیجه کارهایش به ناسا می رفت و به همین دلیل در آمریکا هم که هم فعال سیاسی بود و هم فعال مذهبی وقتی شاه رفت و شهید چمران در آمریکا بود در مقابل کاخ سفید و سازمان ملل اعتصاب غذای یک هفته ای کرد که او را به بیمارستان بردند و سایر فعالیت های سیاسی که انجام می داد نمی توانستند زیاد پاپیچ او شوند چون یک شخصیت علمی بارز شناخته شده ای بود و در آمریکا هم همچنین بود.

چمران اذعان داشت: شهید چمران یک عالم، دانشمند برجسته و یک عارف واصل وارهی بود. او خود را شاگرد خاک پای و شاگرد مکتب علی (ع) هم به حساب نمی آورد و عرفان عملی داشت نه گوشه نشینی و نظایر آن عرفان های کاذب امروز که در متاسفانه در دانشگاه ها و … رسوخ کرده است.

وی تصریح کرد: شهید چمران عرفان واقعی داشت، در جبهه جنگ و دانش و کار حضور فعال داشت و در کنار آن بینش واقعی را نسبت به خداوند داشت. در کنار این عرفان، عبادت، تقوا و زهد فردی بسیار متواضع و فروتن بود.

چمران گفت: او یک مدیر مدبر و توانا بود و می دانست هر کسی را کجا و چگونه استفاده کند و با مدیریت خود همه را متحد و مسنجم و یکپارچه کرد. بنی صدر هر جا که رفت همه را متفرق کرد اما دکتر چمران همه مسلمین و انقلابیون را منسجم و متحد کرد. شهید چمران هر جا که می رفت مظهر اتحاد و انسجام و وحدت بود.رزمنده ای اینگونه شهادت طلب معلوم است که چگونه شجاع خواهد بود از هیچ چیز نمی هراسد.

وی گفت: او در کنار همه این‌ها عالم، دانشمند، مدیر، رزمنده، فرمانده و یک هنرمند واقعی بود و همه را در اوجش داشت. شهید چمران یک نقاش زبردست و استاد خط بود. تاریکخانه داشت و عکاسی می کرد و حدود 600 اسلاید از او به جای مانده است.

شهید چمران همواره در راه پاسداشت مسائل ارزشی و انقلابی گام برمی داشت

حمدالله منظری توکلی رئیس دانشگاه ازاد اسلامی واحد کرمان نیز در ادامه این همایش گفت: شهید چمران در مسائل عرفانی عارف شب های تار و راهنمای بسیار دلسوز و از دولتمردان ولایتمدار و دارای سه خصیصه برجسته هجرت، جهاد و شهادت بود.

وی شهید چمران را الگوی تمام عیار برای متعهدین و متخصصین دانشگاهی دانست و اذعان داشت: شهید چمران همواره در راه پاسداشت مسائل ارزشی و انقلابی گام برمی داشت.

منظری توکلی گفت: بسیج نهادی است اجتماعی که در واقع نظام را در دو بعد پیشگیری و تحریم ها حفاظت می کند و همچنین در راه علم آموزی و در راه فرماندهی افسران جنگ نرم، فرماندهی را به عهده دارد و روز بسیج به نام این بزرگوار زینت بخشیده شده است.

برگزاری کارگاه های جنگ نرم در دانشگاه های کرمان

در ادامه عباسعلی رستمی نسب مسئول سازمان بسیج اساتید استان کرمان گفت: مهمان اصلی این برنامه که الگوی همه ماست شهید چمران است و اگر لحظه ای به تصویر این مرد بزرگ نگاه کنید نگاه عمیقش را به عالم متوجه خواهید شد؛ شهید چمران شخصی بی بدیل و اهل عمل بودند.

وی شهید چمران را بسیار مانوس با قرآن خواند و گفت: شهید چمران در عبارتی بسیار زیبا روش تعالی انسان را روش قرآنی بیان می کند و روش قرآنی را طریقه ای می داند که آدمی و وجدان انسان را بیدار می سازد و با این بیانات چمران از همه ما دعوت می کند که انس با قرآن داشته باشیم..

این مسئول اعضای بسیج اساتید از سال 92 تا کنون را هزار و 800 نفر اعلام کرد و گفت: تعداد کانون ها 25 نفر و افراد فعال 60 نفر بوده که در سال 92 ما تعداد 450 نفر عضو جدید داشته ایم.

وی اذعان داشت: جلسات و نشست های هم اندیشی هایی با فرمانده سپاه ثارالله و مسئولان کانون ها، همایش  سبک زندگی، ارائه 100 مقاله، برگزاری کارگاه هایی چون کارگاه کسب و کار با 40 نفر از اساتید علاقمند، برگزاری اولین کارگاه حلقه های صالحین با حضور 250 نفر، افتتاح کانون بسیج اساتید و برگزاری کرسی آزاد اندیشی در دانشگاه پیام نور از جمله اقدامات صورت گرفته در سال گذشته است.

رستمی نسب در پایان گفت: در سال 93 نیز تلاش ما بیشتر بر این بوده است که کارگاه های جنگ نرم را در تمامی دانشگاه های سطح استان برگزار کنیم.

در پایان با معرفی کانون های برتر و معارفه ی مسئولان جدید کانون های بسیج دانشگاه ها به وسیله ی دکتر چمران و سایر مسئولان تقدیر و تشکر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.