دوشنبه، ۱۹ خرداد ۹۳ - ۱۱:۱۴

ربابه غفار تبریزی، روانشناس در گفتگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران گفت: استرس زمانی  ایجاد می‌شود که تقاضاهای محیط از انسان، بالاتر از…

ربابه غفار تبریزی، روانشناس در گفتگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران گفت: استرس زمانی  ایجاد می‌شود که تقاضاهای محیط از انسان، بالاتر از توانایی اوست‌.
 
وی ادامه داد: استرس همراه با تپش‌ قلب، تنگی نفس و عرق کردن و انقباض عضلات همراه است.
 
وی در خصوص رابطه مستقیم‌ دعوا و کشمکش‌ والدین بر استرس کودکان گفت: با افزایش گفتمان و حل مسئله به جای محکوم کردن، سطح دعوا‌های خانوادگی کاهش پیدا می‌کند.
 
 وی ادامه داد: والدین با ایجاد فضای صمیمی‌ با فرزندان، باید سعی در کاهش دروغگویی فرزند و کشف مشکلاتش‌ داشته باشند و با کم کردن توقعات خود از افزایش استرس کودک جلوگیری کنند.
 
 تبریزی در اشاره به عوامل فیزیولوژیکی‌ ناشی از استرس گفت: علت اصلی شب ادراری، ناخن جویدن و دندان قروچه علاوه بر عوامل ارثی و ژنتیکی، استرس ناشی از والدین و محیط اطراف می‌باشد.
 
وی اذعان داشت: استرس و اضطراب در دراز مدت، بیماری‌های قلبی، روحی، تنفسی و حتی سرطان را در پی خواهد داشت.
 
وی ادامه داد: با ریلکسیشن‌، تخلیه هیجان، آرام سازی بدن، تمرین تنفسی و شل کردن عضلات می‌توان استرس را به حداقل خود رساند.
 
وی در خصوص روش‌های مقابله با استرس به ورزش، تسلط بر موفقیت‌های و شرایط محیطی، احساس صمیمیت‌ و حمایت گروهی، روی آوردن به طنز و شوخی‌ اشاره کرد.
 
تبریزی درآخر گفت: در محیط‌های کاری و تحصیلی باید مدیریت‌هاو برنامه ریزی‌ها مطابق باتوانمندی و سلیقه‌ی افراد باشد تا استرس افراد کاهش پیدا کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.