چهارشنبه، ۱۲ شهریور ۹۳ - ۰۷:۵۵

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: کارون شاهرگ حیات خوزستان است و برای حفاظت از آن نباید سوار موج شویم و با…

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: کارون شاهرگ حیات خوزستان است و برای حفاظت از آن نباید سوار موج شویم و با احساسات تصمیم بگیریم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)‌ منطقه‌خوزستان، سیدشریف حسینی در نشست کمپین حفاظت از رودخانه کارون عنوان‌کرد: ‌طرح انتقال آب از سرشاخه‌های کارون برای احیای زاینده‌رود در دولت قبلی به‌طور کامل فعال بود و تنها دولتی که دلیل انتقال آب را شفاف‌سازی کرد، دولت یازدهم بود.

وی افزود: ما نباید موضع بگیریم و به سمت حزب خاصی وابسته شویم، زیرا هدف ما حفظ کارون است و همین کارون وحدت را بین ما ایجاد کرده است.

نماینده اهواز در مجلس تصریح‌کرد:‌ شرایط موجود به نفع ماست زیرا شورای عالی آب در حال تجدیدنظر در اجرای طرح تونل بهشت‌آباد است.

حسینی افزود: در ابتدا انتقال آب به میزان 1.1 میلیارد مترمکعب تصویب شد اما این عدد هم‌اکنون به بیش از 250 میلیارد مترمکعب افزایش یافته است.

وی با بیان این‌که اصفهان باید پاسخگوی این میزان مصرف آب باشد، اظهارکرد: پیش از این مقدار زیادی آب به این استان منتقل شده است و با تکمیل طرح کوهرنگ‌سه 1.5 میلیارد متر مکعب دیگر آب به زاینده‌رود تزریق می‌شود.

نماینده اهواز در مجلس خاطرنشان‌ کرد: اصفهان سالانه میزان سطح زیرکشت محصولات خود را افزایش می‌دهد. به طور مثال در سال‌گذشته کشت برنج این استان 3 هزار هکتار اضافه شد.

حسینی افزود: برای حفاظت از کارون و جلوگیری از انتقال آن باید از روش‌های علمی و متخصصان استفاده کنیم و نباید بگذاریم چالشی در این مساله ایجاد شود زیراوظیفه ما حمایت از دولت و نظام جمهوری اسلامی است.

نماینده اهواز در مجلس افزود: ‌سال 76 اجرای طرح 800 هزار هکتاری مقام معظم رهبری در خوزستان و ایلام شروع شد اما به دلیل عدم مدیریت صحیح چند سال متوقف شد. اگر مدیریت صحیحی روی این طرح بزرگ انجام می‌شد اکنون استفاده بهینه‌ای از آب می‌شد.

حسینی ادامه‌ داد:‌ وقتی ما برای آب‌های استان برنامه‌ای نداشته باشیم، معلوم است که دیگران برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند.

وی خاطرنشان‌ کرد: چه کسی می‌گوید خوزستان آب مازاد دارد؟ آبادان، خرمشهر و شادگان ما در شرایط سخت کم‌آبی به‌سر می‌برند و مجبوریم برای تامین آب شرب آن‌ها، هزینه‌های فراوانی جهت انتقال آب از کرخه صرف کنیم.

نماینده اهواز در مجلس اظهار کرد: آبی که قرار است به اصفهان منتقل شود بیش از نیاز شرب این استان است. افزایش روز به روز صنایع و کشاورزی آنان نشان می‌دهد که آن‌ها این آب را برای مصارف غیرشرب می‌خواهند.

حسینی تصریح‌ کرد: ‌متاسفانه تمامیت‌خواهی و زیاده‌خواهی اصفهانی‌ها و نگاه منطقه‌ای آن‌ها، استان‌های دیگر را دچار چالش و مشکل می‌کند.

وی یادآور شد: ما با مردم اصفهان مشکلی نداریم؛ آنان هم‌وطن ما هستند و همگی در یک نقشه جغرافیایی به نام ایران زندگی می‌کنیم.

وی به مردم خوزستان هشدار داد؛ تفرقه یک سم مهلک است که کشور را دچار چالش می‌کند و در نتیجه اختلافات ما باعث می‌شود تا دشمنان از آن سوءاستفاده کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *