یکشنبه، ۰۷ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۳۳

ˈاحمد سیاحیˈ در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه که شنبه در محل معاونت عمرانی استانداری خوزستان برگزار شد با اشاره به اینکه…

ˈاحمد سیاحیˈ در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه که شنبه در محل معاونت عمرانی استانداری خوزستان برگزار شد با اشاره به اینکه وزارت نیرو وظیفه کنترل میزان شوری خروجی سد گتوند را بر عهده دارد افزود: در حال حاضر ای سی آب پشت دریاچه سد گتوند بین یک هزار و 800تا 2 هزار و 200میکروموس است .

وی بیان کرد: معین شده در طی 5 سال آینده تمامی آب شور پشت سد گتوند از طریق خط انتقال به طول 220 کیلومتر به خلیج فارس منتقل شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان افزود:تا پایان سال 90 میزان نمک آب پشت دریاچه سد گتوند سه و نیم میلیون تن بود که این میزان در پایان سال 91 به بیش از هفت میلیون و 700تن رسیده است.

سیاحی با اشاره به اینکه پروژه سد گتوند یکی از طرح های ملی است و وزارت نیرو باید در بحث شوری آب این سد مدیریت لازم را داشته باشد گفت :مسوولان استان خوزستان اجازه نخواهند داد تغیراتی در کیفیت رودخانه کارون ایجاد شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان در خصوص وضعیت روستاییان حاشیه سد گتوند نیز گفت: وزات نیرو باید تمامی حق و حقوق روستاییان را پرداخت کند.

وی بیان داشت: در حال حاضر 12 خانوار از روستاییان مبلغ زمین های خود را دریافت نکرده اند که جلساتی در این خصوص در استانداری خوزستان برگزار شده وامیدواریم که این مسئله هرچه سریعتر حل شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان در خصوص مسئله انتقال آب از سرشاخه های کارون در طرح بهشت آباد گفت: مسئله انتقال آب در طرح ˈبهشت آبادˈ برای مصرف در بخش کشاورزی و صنعت منتفی شده است.

سیاحی بیان کرد: هیچ کس در استان خوزستان مخالفتی با انتقال آب برای مصارف آشامیدنی ندارد و رودخانه کارون نعمتی است که همه مردم ایران باید از آن برخوردار باشند.

وی ادامه داد: خوزستان استانی خشک و نیمه خشک است و میزان بارش سالانه باران دراین استان 230 تا 240 میلی متر در سال است و بیش از 85 درصد از آب آشامیدنی مردم شهر های مختلف استان از رودخانه کارون تامین می شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان با بیان اینکه در خوزستان آب با کیفیت وجود ندارد افزود: با توجه به وجود آلاینده های موجود در مسیر رودخانه کارون ، هم اکنون یکی از مشکلات اساسی در استان خوزستان تامین آب آشامیدنی با کیفیت است.

سیاحی افزود: در طرح انتقال آب یکی از مسائلی که مسوولان استان با اجرای آن مخالفت داشتند ، انتقال یک میلیارد و 200میلیون متر مکعب آب در سال است که در جلسات برگزار شده در شورای عالی آب کشور این میزان به 580 میلیون متر مکعب در سال کاهش یافت.

وی ادامه داد: همچنین طرح ساخت تونل برای انتقال آب در طرح ˈبهشت آباد ˈنیز منتفی شده است زیرا ساخت تونلی با ارتفاع 10متر و با عرض 6 متر برای طرحی مانند ˈبهشت آبادˈ توجیه نداشته و با اجرای تونل امکان برآورد دقیق از میزان انتقال آب به استان های مقصد وجود ندارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان گفت: در طرح اولیه ،آب انتقال یافته از سرشاخه های کارون ابتدا باید به اصفهان انتقال داده می شد و سپس به استان های یزد و کرمان منتقل می شد که معین شد آب مورد نیاز استان های یزد و کرمان به طور مستقیم از سرشاخه های کارون منتقل شود.

سیاحی در خصوص میزان دقیق انتقال آب در طرح بهشت آباد به استان های مقصد گفت: بر اساس آخرین تصمیمات معین شد سالانه میزان 180 میلیون متر مکعب آب به استان کرمان ،150 میلیون متر مکعب به استان یزد و 250 میلیون متر مکعب نیز به استان اصفهان منتقل شود.

وی در خصوص طرح انتقال آب به استان قم نیز گفت: در این طرح نیز سالانه 67 میلیون متر مکعب آب از سرشاخه های کارون برای مصارف آشامیدنی منتقل خواهد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان در خصوص تشکیل شورای آب در استان گفت: یکی از راه حل های رفع مشکلات حوزه آب استان تشکیل شورای آب است که جلسات این شورات به زودی با حضور متولیان حوزه آب استان تشکیل می شود .

سیاحی افزود: دراین خصوص مکاتباتی با وزیر نیرو انجام شده تا با رسمیت دادن به امور این شورا سیاست گذاری های لازم در حوزه آب استان اتخاذ شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از اولویت های کاری امسال اجرای پروژه های حوزه بهداشت و درمان استان است افزود: در استان خوزستان بیمارستان هایی وجود دارد که با گذشت بیش از 20 سال از زمان ساخت هنوز به بهره برداری نرسیده اند .

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان گفت: 87 طرح عمرانی در استان خوزستان وجود دارد و باید توسط وزارت نفت اجرا شود ،که رایزنی های لازم برای آغاز اجرای این طرح های از سوی وزارت نفت در استان خوزستان آغاز شده است.

سیاحی با بیان اینکه کار راهداری از راه سازی مهمتر است افزود: تمامی کانون های حادثه خیز استان شناسایی شده و در چهار ماه گذشته 2 هزار و 200کیلومتر از جاده های استان خطر کشی شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون در استان خوزستان با کمبود 14 هزار تابلو راهنمایی و رانندگی مواجه هستیم گفت: در سال جاری تلاش می کنیم که این کمبودها برای افزایش و ارتقاء ایمنی راه های استان برطرف شود .

سیاحی در خصوص وضعیت جابجایی مناطق آلوده مسجد سلیمان بیان کرد: معین شده که در فاز نخست این طرح یک هزار و 200واحد به ساکنین مناطق آلوده در مسجد سلمیان تحویل داده شود .

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان با تاکید بر اینکه این طرح باید هرچه سریعتر اجرایی شود گفت: با توجه به مشکلات زیست محیطی منطقه یکی از مسایل مهم در حوزه عمرانی جابجایی منازل مناطق آلوده مسجد سلیمان است .

وی در خصوص آخرین وضعیت مترو کلان شهر اهواز گفت: بانک تجارت با وثیقه های معین شده از سوی شهرداری اهواز موافقت کرده و امیدواریم تا پایان سال جاری خط یک مترو اهواز راه اندازی شود.

سیاحی در خصوص وضعیت سرانه فضای سبز در استان خوزستان گفت: متوسط سرانه فضای سبز در استان خوزستان از میانگین کشوری کمتر است و باید به دنبال افزایش این سرانه باشیم.

این مقام مسوول با بیان اینکه مشکلات در استان خوزستان بسیار زیاد است افزود: یکی از مشکلات استان خوزستان مسئله تامین آب آشامیدنی با کیفیت است.

وی ادامه داد: مشکل تامین آب با کیفیت برای مصارف آشامیدنی در استان خوزستان با اعتباراتی یک هزار میلیارد ریالی نیز حل نخواهد شد .

سیاحی با اشاره به اجرای طرح های آبرسانی در استان خوزستان افزود: در صورتی که سه طرح آب رسانی غدیر با حدود 40 هزار میلیارد ریال اعتبار،طرح آبرسانی جنوب شرق از سد کوثر با 20 میلیارد ریال اعتبار و طرح انتقال آب شمال شرق استان با اعتبار 40 میلیارد ریال اجرایی شود شاهد رفع مشکلات استان در بخش تامین آب آشامیدنی در تمامی شهر های استان خواهیم بود.

وی افزود:برای اجرای این سه طرح به 120 میلیار ریال اعتبار نیاز است که با توجه به اعتبارات حال حاضر اتمام این پروژه ها انجام نخواهد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان با اشاره به اینکه باید از وفاق به وجود آمده در استان برای بهبود وضعیت استفاده کرد افزود: خوشبختانه در حال حاضر مجموعه روحانیت استان خوزستان و نماینده ولی فقیه در استان ،مجموعه اساتید دانشگاهی ،مدیران استان ،نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی در کنار یکدیگر برای بهبود وضعیت استان تلاش می کنند.

سیاحی با تاکید بر نقش استان خوزستان در اقتصاد بین المللی کشور گفت: در خوزستان ظرفیت های بسیاری وجود دارد و این استان به نوعی ملی ترین استان کشور محسوب می شود.

وی اظهار امیدواری کرد در پایان امسال شاهد شکوفایی استان در تمامی بخش های اقتصادی، تولیدی ،اشتغال و سایر بخش ها باشیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان با بیان اینکه در چهار ماه گذشته تمامی مشکلات استان اولویت بندی شده است افزود: یکی از مسائل مهم در استان عدم توزیع عادلانه اعتبارات در شهر های مختلف بود که در سال جاری اعتبارات عمرانی بر اساس طرح های نیمه تمام و میزان توسعه یافتگی شهرستان ها توزیع می شود.

سیاحی در خصوص استفاده از بخش خصوصی در استان خوزستان گفت: باید شرایط لازم برای حضور سرمایه گذار در شهر اهواز فراهم شود، زیرا با اعتبارات اختصاص یافته نمی توان تمامی طرح های عمرانی را اجرایی کرد.

وی در پایان با اشاره به اواین سفر هیات دولت یازدهم به استان خوزستان گفت: در این سفرˈدکتر روحانی ˈرئیس جمهوری قول هایی بسیاری به مردم خوزستان دادند که یکی از این قول ها اجرای طرح 550 هزرا هکتارای طرح مقام معظم رهبری است که اجرای این طرح می تواند بخشی از مشکلات اشتغال استان را حل کند./7161/642

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *