چهارشنبه، ۲۰ اسفند ۹۳ - ۰۸:۴۱

به گزارش میهن پست – در آرشیو عکس های تاریخی مربوط به دوران قاجار چه بسیار عکس هایی که از کشتار بی رحمانه…

به گزارش میهن پست – در آرشیو عکس های تاریخی مربوط به دوران قاجار چه بسیار عکس هایی که از کشتار بی رحمانه ی حیات وحش ایران خبر می دهند.در این وادی عبدالحسین میرزا فرمانفرما یکی از چهره های بانفوذ و رجال شهیر سیاسی در اواخر عصر قاجار از علاقمندان به شکار محسوب می‌شد.
عبدالحسین‌میرزا فرمانفرما رئیس‌الوزرای ایران، نوۀ عباس میرزا نایب‌السلطنه و داماد مظفرالدین‌ شاه از رجال با نفوذ و شهیر عصر قاجار بود که به سبب به دفع تجاوز قوای عثمانی به مرزهای ایران و نیز دفع فتنه سالارالدوله در کردستان و کرمانشاه در زمان سلطنت محمدعلی شاه به شهرت رسید.

شکار بی رحمانه آهو توسط درباریان قاجار

شکار بی رحمانه آهو توسط درباریان قاجار

خان فرمانفرما مناصب مختلفی چون وزارت عدلیه، پست وزارت داخله و وزارت جنگ را در کابینه ها مختلف بر عهده داشت اما در کودتای 1299 او و دو پسرش نصرت الدوله و سالارلشکر به دستور سید ضیاء الدین طباطبائی به زندان افتادند. نقل است که فرمانفرما برای سیدضیاء پیشکشی قابل ملاحظه ای فرستاد و در مقابل سیدضیاء قول داد که آنها را نخواهد کشت.

فرمانفرما که الهام بخش علی حاتمی برای شخصیت هزاردستان در سریالی به همین نام بود پیش از قدرت گرفتن رضاشاه پهلوی با وی روابط نزدیکی برقرار کرد و به همین خاطر سردار سپه بعدها دو تن از فرزندان او محمدعلی میرزا و عباس میرزا را به وکالت مجلس شورای ملی و نصرت الدوله فرزند دیگر وی را به وزارت رساند.

فرمانفرما را یکی از ملاکین بزرگ عصر قاجار می‌دانند و گفته می‌شود وی املاک وسیعی در آذربایجان، کرمانشاه، کردستان، فارس، کرمان، کرج و تهران داشت.

فرمانفرما را یکی از ملاکین بزرگ عصر قاجار می‌دانند و گفته می‌شود وی املاک وسیعی در آذربایجان، کرمانشاه، کردستان، فارس، کرمان، کرج و تهران داشت

عکس زیر از عکاس ناشناس مربوط به دورانمیان سالی فرمانفرما می شود که همراه با ملازمان خود به شکار رفته است. گرچه در این عکس خان فرمانفرما یک گله آهو را کشته و با آنها عکس یادگاری گرفته است اما نکته جالب درباره خانواده او آن است که اسکندر فیروز یکی از نوه‌های او بعدها بنیانگذار و نخستین رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران شد.

اسکندر فیروز پس از آن که در سال 1346 کانون شکار به سازمان شکاربانی و نظارت بر صید تبدیل شد ریاست آن را به عهده گرفت و در سال 1350 نام آن را به سازمان حفاظت محیط زیست تغییر داد؛ اسکندر فیروز را پدر سازمان محیط زیست ایران لقب داده اند.

منبع:fararu

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *