سه شنبه، ۱۵ مهر ۹۳ - ۰۱:۵۴

به گزارش خبرنگار مهر، محمد اکبرزاده شامگاه دوشنبه در نشستی خبری که به مناسبت روز روستا در سالن اجتماعات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی…

به گزارش خبرنگار مهر، محمد اکبرزاده شامگاه دوشنبه در نشستی خبری که به مناسبت روز روستا در سالن اجتماعات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان برگزار شد، افزود: بر اساس موقعیت و ظرفیت روستاها طرح منظومه روستایی با هدف ایجاد اشتغال پایدار و شکوفایی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اجرا می شود.

وی با بیان اینکه تنها متولی توسعه پایدار و همه جانبه روستاها بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است، اظهار داشت: از سال 84 تا کنون یک میلیون و 800 هزار واحد مسکن روستایی که 430 هزار واحد بهسازی و 300 هزار واحد بازسازی شده در بیش از 32 هزار روستای کشور مورد بهره برداری قرار گرفت.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان ادامه داد: بر این اساس بیش از 12 هزار و 200 میلیارد تومان در سطح کشور تسهیلات بانکی برای احداث و بازسازی و بهسازی این واحدهای مسکونی اختصاص یافته است.

وی با اشاره به اینکه تا سال 1405 باید 200 هزار واحد مسکونی روستایی با تسهیلات 15 میلیون تومانی برای هر واحد آن هم با کارمزد پنج درصد ساخته شود، گفت: باوجود این مسئله بانک های عامل باید سه هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار مردم روستا های کشور قرار دهند.

اکبرزاده افزود: در این راستا در گیلان هم سالانه باید 15 هزار واحد مسکونی روستایی ساخته شود و این در حالیست که این استان جزء سه استان برتر کشور در جذب اعتبارات و میزان ساخت است.

وی اظهارداشت: طرح نظام فنی روستایی با هدف افزایش کیفیت واحدهای مسکونی در روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت از سوی هزار و 700 مهندس و کاردان در سطح استان انجام می شود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان ادامه داد: هم اکنون 627 واحد مسکونی با 26 میلیارد تومان اعتبار در سایت مسکن مهر رشت با مشارکت نیکوکاران و دولت در حال ساخت است که 200 واحد آن دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد.

وی با بیان اینکه در بحران برف 92 به انباری و طویله های آسیب دیده روستاییان دو تا 10 میلیون تومان پرداخت شد، گفت: برای واحدهای مسکونی هم سه تا 20 میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

امسال برای حوادث غیرمترقبه در گیلان پنج میلیارد تومان در نظر گرفته شد

اکبرزاده افزود: در بحران برف سال گذشته هشت هزار و 820 نفر هشت میلیارد و 554 میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت کردند همچنین در حوادث غیر مترقبه امسال نیز پنج میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است.

وی اظهار داشت: در آتش سوزی امامزاده ابراهیم شفت 673 میلیون تومان کمک بلاعوض برای 117 واحد احداثی، 1070 واحد تجاری،130 مورد معیشتی و یک مورد فوت شده در نظر گرفته شد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان ادامه داد: تسهیلاتی که بانک عامل برای آتش سوزی امامزاده ابراهیم باید اختصاص دهند پنج میلیارد و 950 میلیون تومان بوده که برای هر واحد 20 میلیون تومان اعتبار پیش بینی شده است.

وی همچنین گفت: بر این اساس تا کنون 48 متقاضی خواستار دریافت تسهیلات بانکی شده اند که 21 نفر از آنها این تسهیلات را اخذ کرده اند.

اکبرزاده تعداد روستاهایی را که دارای طرح عادی هستند هزار و 630 روستا عنوان کرد و افزود: سال گذشته 255 روستا با 25 میلیارد و 987 میلیون ریال اعتبار دارای طرح هادی شدند.

وی با بیان اینکه 500 روستای بالای 20 خانوار طی سال گذشته دارای طرح هادی شدند، اظهار داشت:  امسال تا کنون از 240 میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده 52 درصد تخصیص یافته است.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان یادآور شد: طی سال گذشته دو هزار و یک سند روستایی صادر شده که امسال نیز باید یرای 16 هزار ملک روستایی سند صادر شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.