دوشنبه، ۳۱ شهریور ۹۳ - ۰۶:۵۹

از هوا، بوی مهر به مشام می‌رسد، امروز 31 شهریور است و هر ساله این روز آغاز سال تحصیلی برای کلاس اولی‌هاست. جشن…

از هوا، بوی مهر به مشام می‌رسد، امروز 31 شهریور است و هر ساله این روز آغاز سال تحصیلی برای کلاس اولی‌هاست. جشن شکوفه‌ها اما در مشهد حال و هوای دیگری دارد…

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، هر سال یک روز مانده به مهر کلاس‌اولی‌ها راهی مدرسه می‌شوند تا یک روز زودتر از سایر دانش‌آموزان با حال و هوای مدرسه آشنا شوند.

اینجا اما در مشهد شکوفه‌های مشهدی به زیارت امام مهربانی‌ها می‌روند تا جشن آغاز سال تحصیلی را در جوار امام رئوف برگزار کنند. آفتاب ملایم پاییزی آرام آرام بساطش را پهن می‌کند و تلالو نور خورشید بر گنبد زرد رضوی چشم‌نواز است.

کلاس‌اولی‌های قدم و نیم قد با دندان‌های یکی در میان و لباس‌های یک شکل به صف می‌شوند و در حالی که سعی می‌کنند شیطنت‌های کودکی را زیر فرم اتوکشیده مدرسه پنهان کنند وارد حرم می‌شوند.

بچه‌ها در رواق دارالهدایه نشسته‌اند، حرم شلوغ است و والدین و رهگذران با شوق بچه‌ها را تماشا می‌کنند، بعضی از بچه‌ها گریه‌کنان از سایر دانش‌آموزان جدا شده‌اند و به اصرار خود را در آغوش مادر رها کرده‌اند، این تراژدی گویا داستان همیشگی شروع سال جدید است.

بعضی‌های دیگر هم بی‌خیال و سرخوش گل به دست و با لبخند نشسته‌اند و برخی نیز از همین روز اول شیطنت‌هایشان را رو می‌کنند. هر چه هستند، گریان و خندان و با شیطنت، پر از شور زندگی‌اند و آدم را یاد روزهای بی‌دغدغه‌ی کودکی می‌اندازند.

دخترها با فرم‌های آبی آسمانی و پسرها با فرم‌های سورمه‌ای، گلایل به دست به رواق دارالهدایه حال و هوای دیگری داده‌اند، حال و هوای خوش اول مهر…

دکتر سید جواد حسینی، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در این جشن گفت: زنگ شکوفه‌ها ویژه 114 هزار دانش‌آموز کلاس اولی در کلیه مدارس ابتدایی سطح استان و به صورت ویژه برای 400 دانش‌آموز شکوفه در حرم مطهر رضوی نواخته شد.

وی اظهار کرد: جشن خرد و علم در سراسر کشور برای دانش‌آموزان کلاس اول برگزار می‌شود اما دانش‌آموزان خراسانی به نمایندگی از همه دانش‌آموزان، این مرحله جدید و مهم از زندگی خود را با حضور در آستان مبارک حضرت امام هشتم (ع) آغاز می‌کنند.

حسینی ادامه داد: حدود 114 دانش‌آموز کلاس اولی در استانی که 400 هزار شهید و 12 هزار خانواده ایثارگر و 40 هزار شهید دانش‌آموز و معلم دارد امروز در کلاس درس حاضر می‌شوند.

طاهره عرفانیان، معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی نیز در این مراسم اظهار کرد: این تعداد دانش‌آموز کلاس اولی امروز با حضور در حدود 5000 مدرسه ابتدایی سال تحصیلی 93-94 را آغاز کردند و در مقایسه با سال تحصیلی گذشته، شمار دانش‌آموزان کلاس اولی استان خراسان رضوی سه درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه جشن شکوفه‌ها همانند سال‌های گذشته ویژه دانش‌آموزان کلاس اولی برگزار می‌شود، ادامه داد: کلیه مدارس ویژه این دانش‌آموزان آماده‌سازی شده و برگزاری مراسم ویژه‌ای را در دستور کار دارند و سعی بر این داریم که شامل برنامه‌های شاد و مفرح باشد تا موجب نزدیک شدن بیشتر دانش‌آموزان به فضای مدرسه شود.

عرفانیان تاکید کرد: روز شکوفه‌ها برای دانش‌آموزانی که اولین بار است پا به فضای رسمی مدرسه می‌گذارند روزی سرنوشت‌سازی است. تلاش داریم تا این روز به صورت کامل برای این شکوفه‌های باغ علم و دانش موثر و مفید باشد.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان گفت: در سال تحصیلی 93-94 حدود 694 هزار دانش‌آموز ثبت نام کردند که 114 هزار نفر آنان کلاس اولی و بقیه در سایر پایه‌های دوره دوم ابتدایی مشغول به تحصیل هستند.

جشن شکوفه‌ها در حرم رضوی پایان یافت و خدام حرم به دانش‌آموزان کلاس اولی هدیه دادند، بچه‌ها به صف از رواق خارج می‌شوند و به خانه بازمی‌گردند تا از فردا سال تحصیلی جدید را پشت میز و نیمکت‌های مدرسه آغاز کنند. کودکانی که روزی بزرگان این سرزمین خواهند شد…

در دلم برایشان یک دنیا شادی و موفقیت را از امام رئوف خواستار می‌شوم و از حرم بیرون می‌آیم.

فردا اول مهر است…

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.