یکشنبه، ۰۲ شهریور ۹۳ - ۰۳:۴۹

مدیرکل محیط زیست گیلان گفت: غلظت شیرابه جایگاه دفن زباله در جنگل سراوان از گذشته بیشتر شده است. برجی در گفت‌وگو با خبرنگار…

مدیرکل محیط زیست گیلان گفت: غلظت شیرابه جایگاه دفن زباله در جنگل سراوان از گذشته بیشتر شده است.

برجی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه گیلان، توضیح داد: با توجه به فصل خشکی که در آن به سر می‌بریم، غلظت شیرابه جایگاه دفن زباله در جنگل سراوان بیشتر از قبل شده است.

وی ادامه داد: به طور میانگین در هر ثانیه 10 لیتر شیرابه از جایگاه دفن زباله در جنگل سراوان خارج می‌شود.

برجی تصریح کرد: ورود انواع پسماندها به تالاب انزلی موجب شده است که عمق این تالاب کاهش چشمگیری در برخی مناطق داشته باشد. متاسفانه برخی از حاشیه نشینان این تالاب که از نظر اقتصادی به آن وابسته هستند دلسوزی لازم را برای تالاب انزلی ندارند.

برجی با اشاره به اینکه یکی از معضلات مهم چالش‌های زیست محیطی تالاب انزلی، رها شدن زباله‌های بزرگ مانند لاستیک خودروها، میز و صندلی و انواع پلاستیک‌ها است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر با همکاری آژانس بین المللی ژاپن (جایکا) فاز دوم احیای تالاب را آغاز کرده‌ایم و امیدواریم به نتایج خوبی برسیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیشترین حجم آلودگی‌ها به تالاب انزلی را پسماندهای خانگی تشکیل می دهند، تصریح کرد: پسماندهای صنعتی، بیمارستانی، سم‌های کشاورزی و شیرابه زباله سراوان این اکوسیستم ارزشمند را تهدید می‌کنند.

به گزارش ایسنا، یکی از اکوسیستم‌های ارزشمند استان گیلان، تالاب‌ها هستند که در بخش‌های غربی و شرقی گیلان واقع شده‌اند و مهمترین آنها تالاب بین المللی انزلی است که در کنوانسیون رامسر نیز به ثبت رسیده است.

تالاب انزلی از جمله زیباترین مناظر آبی ایران به ویژه استان گیلان است که در داخل آن، جزایر زیبایی وجود دارند، این تالاب محل تخم‌ریزی آبزیان به ویژه ماهیان سفید و پناهگاه و زیستگاه پرندگان بومی و مهاجر است. در این تالاب بیش از 100 گونه پرنده، 50 گونه ماهی و صدها گونه مختلف از گیاهان و جانوران زندگی می‌کنند و به همین دلیل از مهم‌ترین تالاب‌های جهان محسوب می‌شود که از سال 1354 جزو تالاب‌های بین‌المللی تحت حفاظت واقع شده و مهم‌ترین منبع تکثیر و تولید ماهیان خاویاری و استخوانی دریای خزر است.

وسعت این تالاب در فصول زمستان و بهار به علت افزایش بارندگی به حدود 120 کیلومتر مربع می‌رسد و در تابستان و پاییز به حدود 80 کیلومتر تقلیل می‌یابد. با توجه به زیبایی‌های چشمگیر تالاب انزلی، این منطقه می‌تواند به عنوان اکوسیستم آبی- طبیعی، گردشگران زیادی را به خود جلب کند اما متأسفانه به دلیل افزایش ورود حجم آلودگی‌ها در معرض خطر قرار دارد و به گفته محمدرضا برجی، مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از مهمترین عوامل آلوده کننده این تالاب، رودخانه‌های گوهررود و زرجوب هستند که بدون هیچ پیش تصفیه‌ای پسماندهای خانگی، صنعتی و کشاورزی به ای وارد می‌شوند و در نهایت به تالاب انزلی می‌ریزند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *