دوشنبه، ۲۰ مرداد ۹۳ - ۰۳:۰۴

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک بر توجه ویژه به تغذیه انحصاری با شیر مادر در شش ماه اول تولد نوزاد تأکید و…

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک بر توجه ویژه به تغذیه انحصاری با شیر مادر در شش ماه اول تولد نوزاد تأکید و اضافه کرد: تنها در موارد خاصی که مادر مبتلا به ویروس ایذر، بیماری‌های روحی و روانی و یا مصرف برخی داروهای خاص باشد مصرف شیرخشک توصیه می‌شود.

بابک عشرتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه مرکزی، اظهارداشت: یکی از مسائلی که در تغذیه نوزادان بسیار مورد تأکید است بحث تغذیه انحصاری با شیر مادر در شش ماه اول زندگی است که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی با تأکید بر اینکه در استان مرکزی تنها 22 درصد از مادران به تغذیه انحصاری با شیر مادر توجه دارند گفت: البته این درصد تقریباً با میانگین کشور برابری دارد و این عدم توجه به نوعی در کل کشور وجود دارد.

وی با اشاره به باورهای غلطی که در جامعه در خصوص استفاده از شیرمادر وجود دارد، تصریح کرد: بعد از مصرف شیر مادر ممکن است برخی نوزادان دچار قلنج شوند و برای رفع این موضوع ترنجبین به نوزاد داده می‌شود که این امر تغذیه انحصاری با شیر مادر را دچار اختلال می‌کند و باور غلطی است که در جامعه شکل گرفته است.

عشرتی عنوان کرد: باور غلط دیگری که در جامعه رسوخ کرده است این است که مادران معتقدند شیر خشک ویتامین D بیشتری نسبت به شیر مادر دارد و استفاده آن را بر شیر مادر ترجیح می‌دهند که اقدام نادرستی است.

وی با بیان اینکه استفاده از شیر خشک در دنیا توصیه نمی‌شود، افزود: استفاده از شیرخشک باعث چاقی در نوزاد و همچنین بالا رفتن قند خون ‌شده و زمینه بروز دیابت در بزرگسالی را تشدید می‌کند اما، چاق شدن نوزاد به این شکل این استنباط را ایجاد می‌کند که رشد کودک و وزن‌گیری آن بیشتر است در صورتی که تغذیه با شیر مادر وزن‌گیری آرام‌تری را ایجاد می‌کند و در کنار آن سلامت کودک بیشتر است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.