دوشنبه، ۱۳ مرداد ۹۳ - ۱۱:۳۵

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اولین شیرمادر که به اصطلاح به آن آغوز گفته می‌شود می‌تواند از بروز عفونت‌های میکروبی،…

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اولین شیرمادر که به اصطلاح به آن آغوز گفته می‌شود می‌تواند از بروز عفونت‌های میکروبی، قارچی و ویروسی جلوگیری کند.

به گزارش خبرنگار‌ خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، دکتر سیدجواد پریزاده‌، امروز 13 مرداد ماه در نشست خبری که با موضوع شیر مادر در شهرک دانش و سلامت برگزار شد، با بیان اینکه کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند در آینده کمتر دچار بیماری می‌شوند، اظهار کرد: احتمال ابتلا به عفونت‌های تنفسی در کودکانی که شیر مادر مصرف می‌کنند چهار برابر کمتر از کودکانی است که از شیر خشک استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه همچنین عفونت ادراری، عفونت گوش نیز در کودکانی که از شیر مصنوعی استفاده نمی‌کنند، کمتر است، افزود: احتمال بروز اسهال و استفراغ در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند 25 درصد کمتر از سایر کودکان است.

پریزاده عنوان کرد: از طریق تکمیل تغذیه با شیر مادر می‌توان از مرگ‌ومیر حدود 10 میلیون کودک در جهان جلوگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه شیر مادر دارای آنزیم‌های دفع چربی است، گفت: علی‌رغم کم بودن آهن موجود در شیر مادر، 70 درصد آن توسط بدن کودک جذب می‌شود در صورتی که از آهن موجود در شیر گاو تنها 10 درصد آن در بدن کودک ذخیره می‌شود.

این متخصص کودکان عنوان کرد: نقش مهم جفت در زمان جنینی در تغذیه کودک بعد از تولد به شیر مادر منتقل می‌شود، حداقل تا شش ماه کودکان باید تغذیه انحصاری با شیر مادر داشته باشند.

تغذیه با شیر مادر موجب افزایش ضریب هوشی کودک می‌شود

دکتر احمدشاه فرهت، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: کودکی که با شیر مادر تغذیه می‌کند علاوه بر افزایش ضریب هوشی، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی به ویژه سکته قلبی، بیماری کلیوی و فشارخون را نیز کاهش می‌دهد.

وی اضافه کرد: هم‌آغوشی مادر و نوزاد، استفاده از نوشیدنی فراوان و شنیدن صوت قرآن می‌تواند موجب تقویت شیر مادر شود.

فرهت عنوان کرد: شیردهی مادر در ساعت اولیه بعد از تولد می‌تواند احتمال خونریزی مادر پس از زایمان و بروز شکستگی لگن را کاهش دهد.

این فوق تخصص نوزادان در خصوص مزایای شیر مادر اظهار کرد: شیر مادر دارای هفت گرم مواد قندی و لاکتوز است که می‌تواند سبب ایجاد سلول‌های خاکستری مغز شود همچنین شیر مادر دارای پروتئین نیز هست.

وجود 31 بیمارستان دوستدار کودک در استان

فرزانه صحافی، کارشناس مسوول واحد کودکان مرکز بهداشت خراسان رضوی اظهار کرد: در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد و از میان بیمارستان‌هایی که دارای بخش زایشگاه هستند 31 بیمارستان دوستدار کودک محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه در این بیمارستان‌ها آموزش‌هایی در خصوص دوران شیردهی صورت می‌گیرد، عنوان کرد: نباید هیچ‌گونه تبلیغی در خصوص شیر خشک و پستانک در این بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها وجود داشته باشد.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.