دوشنبه، ۲۲ اردیبهشت ۹۳ - ۱۰:۱۵

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈایرج جهانگیرˈ روز یکشنبه در آیین افتتاح سیستم تصفیه فاضلاب باغ وحش ارم گفت: در حال حاضر نسل شیر…

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈایرج جهانگیرˈ روز یکشنبه در آیین افتتاح سیستم تصفیه فاضلاب باغ وحش ارم گفت: در حال حاضر نسل شیر ایرانی در کل کشور منقرض شده است و می توان آن را در کشورهای اروپایی مانند آلمان و همچنین هندوستان مشاهده کرد.

وی ادامه داد: با باغ وحشی در آلمان صحبت های اولیه شده است که به ازای تحویل گورخر ایرانی یک جفت شیر ایرانی به باغ وحش تهران تحویل داده شود.

جهانگیر افزود: در حال حاضر سازمان محیط زیست به دلیل کمبود گونه های گورخر ایرانی با این مبادله مخالف است و ما نیز درصدد هستیم این جفت شیر ایرانی را به صورت رایگان تحویل بگیریم.

وی گفت: هم اکنون کشور هندوستان پیگیر این است تا شیر ایرانی را به نام شیر هندی به ثبت برساند.

جهانگیر در مورد باغ وحش ارم گفت: این باغ وحش با متولی گری بنیاد مستضعفان از سال 70 از محدوده داخل شهر تهران در خیابان ولیعصر روبروی پارک ملت به محل کنونی در چهار کیلومتری جاده مخصوص تهران- کرج منتقل شد.

جهانگیر اظهار کرد: وجود هزینه های سنگین نگهداری، خرید و حتی جابه جایی حیوانات در باغ وحش منجر به این شد تا بنیاد متولی تامین هزینه های آن شود.

وی با بیان اینکه در چند سال اخیر سعی شد حیوانات شاخص تهیه و وارد این مجموعه شود، ادامه داد: با توجه به درخواست عموم مردم درتلاش هستیم از طریق عضویت در سازمان بین المللی باغ وحش اروپا تعداد قابل توجهی حیوانات از جمله یک جفت زرافه به صورت رایگان وارد این مجموعه کنیم.

جهانگیر در مورد سایرحیوانات وارداتی گفت: پس از مشکلاتی که با محیط زیست به دلیل مبتلا شدن ببرهای سیبری به بیماری ، مدیریت و دامپزشک مجموعه تغییر و به صورت تخصصی تر ادامه فعالیت داد تا در نهایت با محیط زیست هماهنگی هایی دست یافتیم.

وی همچنین به وجود فیل سریلانکایی، کاراکال و کانگوروی قرمز استرالیایی در این باغ وحش نیز اشاره کرد.

مدیر این مجموعه تفریحی در مورد برنامه های اصلاحی داخل باغ وحش اشاره کرد و گفت: افزایش قفس ها ، جمع آوری نرده ها و نصب سیم های بوکسل، ماسه ریزی برای رفع بوهای نامطبوع از جمله اقداماتی بوده است که طی سالهای اخیر در این مجموعه انجام شده است.

وی با اشاره به جراحی بی نظیر دندان پلنگ نر(ریکا) در باغ وحش ارم گفت: این پلنگ به دلیل خرابی دندان های فک پایین خود امکان غذا خوردن نداشت و بسیار ضعیف شده بود که دو دندان مصنوعی با هزینه 15 میلیون تومان برای این پلنگ کاشته شد.

این مقام مسئول همچنین به افتتاح سیستم تصفیه فاضلاب باغ وحش تهران اشاره کرد و گفت: این سیستم فقط مختص مجموعه باغ وحش نیست.

جهانگیر با اشاره به بالارفتن تعداد زایمان حیوانات از جمله گوزن ها قرمز و شیرهای آفریقایی در این مجموعه گفت: در صورت رضایت محیط زیست می توان گوزن های مازاد را ذبح و خوراک حیوانات مانند شیرها کنیم و یا شیرها را به سایر باغ وحش ها در استانهای مختلف انتقال دهیم تا فضا برای سایر حیوانات باز شود.

تهرام/1699

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.