سه شنبه، ۱۵ مهر ۹۳ - ۰۷:۲۹

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان گفت: شیلات می‌تواند محور توسعه استان هرمزگان باشد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خلیج فارس، دکتر…

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان گفت: شیلات می‌تواند محور توسعه استان هرمزگان باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خلیج فارس، دکتر جاسم جادری پیش از ظهر امروز(15 مهر ماه) در نشست ستاد توسعه شیلات استان هرمزگان با اشاره به ظرفیت‌های گسترده این استان در زمینه شیلات، عنوان کرد: این استان همجوار با خلیج فارس و دریای عمان است و از 15 جزیره خلیج فارس 14 جزیره در هرمزگان وجود دارد.

وی ادامه داد: در توجه به ظرفیت‌های شیلات هرمزگان غفلت شده و باید در زمینه توسعه شیلات این استان بیشتر کار کنیم و همه سازمان‌های مربوطه باید در این امر درگیر شوند و به مباحث صیادی استان کمک کنند.

استاندار هرمزگان همچنین با اشاره به فواید مصرف ماهی از جمله تاثیر آن در کاهش بیماری‌های قلبی، کاهش پوکی استخوان و سلامت دندان، افزود: شیلات باید در این زمینه فرهنگ سازی کند تا مردم با فواید مصرف آبزیان بیشتر آشنا شوند.

جادری تصریح کرد: جایگاه بسیار مهم استان هرمزگان در بحث شیلات مغفول واقع شده و باید برنامه مدونی با تعیین زمان بندی مشخص و تعریف محورهای توسعه شیلات استان تدوین شود و برش شهرستانی هم در آن داشته باشیم تا هرمزگان بتواند به جایگاه واقعی خود در زمینه شیلات برسد.

وی در ادامه به بحث پرورش ماهی در قفس اشاره کرد و بیان داشت: کشورهای منطقه در این زمینه پیشرفت های خوبی داشته از ظرفیت‌ها خوب استفاده کرده‌اند و در هرمزگان هم ما انتظار داریم همه کمک کنند تا در این زمینه به نتیجه خوبی برسیم.

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان خاطرنشان کرد: در زمینه صید فانوس ماهیان که انحصاراً در آبهای هرمزگان تعریف شده باید برنامه‌های خوبی اجرا شود و همچنین باید همه ظرفیت‌های استان را بسیج کنیم تا سرعت رشد شیلات افزایش پیدا کند.

جادری با تاکید بر اینکه باید جایگاه شیلات هرمزگان را ارتقاء دهیم، اظهارداشت: سازمان‌های مرتبط همچون همچون آب و برق نیز باید در این خصوص کمک‌های لازم را داشته باشند و کمک کنیم تا بهره مندی بیشتری از دریا به خصوص در بخش آبزیان و صیادی داشته باشیم.

وی در ادامه اضافه کرد: مدیریت استان می‌تواند در جهت کمک به توسعه پرورش ماهی در قفس تا سقف سه میلیون قطعه و کمک به صید فانوس ماهیان اعتباری بالغ بر یک و نیم میلیارد تومان را به این بخش کمک کند و همچنین برق سایت‌های پرورش میگو کولغان، حسینه و یکدار جاسک با اعتباری بالغ بر 10 تا 12 میلیارد تومان تا دهه فجر توسط شرکت توزیع برق استان تامین خواهد شد.

همچنین استاندار هرمزگان در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران با بیان اینکه شیلات می‌تواند محور توسعه استان هرمزگان باشد، عنوان کرد: کمبود تجهیزات و امکانات در این زمینه موانعی را ایجاد کرده تا از ظرفیت های موجود استان به خوبی استفاده نشود و تقویت یگان حفاظت از منابع شیلات استان نیز از دیگر دغدغه‌های ماست.

جادری گفت: با استفاده بهینه از منابع موجود شیلات هرمزگان می توان بدون نیاز به دیگر بخش‌ها این استان را اداره کرد اما مشکلات و محدودیت‌هایی در زمینه شناورهای صیادی و یا مجوز صید وجود دارد که باید همه تلاش کنیم تا بهتر از ظرفیت‌ها استفاده شود.

وی همچنین در خصوص قیمت آبزیان در هرمزگان، بیان داشت: قیمت آبزیان در هرمزگان با وجود اینکه از مراکز صیادی محسوب می‌شود نسبت به سایر مناطق کشور بیشتر است که برای رفع این مشکل برنامه‌هایی همچون عرضه مستقیم آبزیان از سوی شیلات اجرا شده اما همچنان این نقص در استان وجود دارد و باید تلاش کنیم تا مردم دغدغه‌ای در زمینه قیمت نداشته باشند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.