شنبه، ۲۷ اردیبهشت ۹۳ - ۰۵:۵۵

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، مراد آکیوس روز شنبه در نشست هیات اعزامی ترکیه با تجار و بازرگانان ایرانی در اتاق بازرگانی تهران،…

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، مراد آکیوس روز شنبه در نشست هیات اعزامی ترکیه با تجار و بازرگانان ایرانی در اتاق بازرگانی تهران، افزود: افزایش تجارت تنها با فعالیت تجار کامل نمی شود، بلکه نقش مشاوران و رایزنان بازرگانی در هر دو کشور در این اقدام بسیار مهم و تعیین کننده است.

وی با بیان اینکه در یک دهه اخیر صادرات ترکیه به صورت پایدار در حال افزایش است، اظهار داشت: در این مدت میزان صادرات ترکیه حدود 70 میلیارد دلار بود که در سال جاری میلادی به 150 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

آکیوس همچنین جایگاه ایران در فرایند صادرات ترکیه را بسیار با اهمیت و ویژه خواند و گفت: کشور ایران در سال 2013 در بین کل کشورهایی که ترکیه به آنها صادرات انجام داده است، مقام دهم را به خود اختصاص داد.

رییس هیات اعزامی ترکیه ای سپس با تاکید بر اینکه میزان تجارت بین تهران و آنکارا در سال های پیش رو 100 درصد افزایش خواهد داشت، افزود: در سال 2013 حدود 2.8 درصد از مجموع صادرات ترکیه، به ایران انجام شد.

وی اضافه کرد: در صادرات ترکیه به ایران، صدور جواهرات و سنگ های قیمتی به ارزش یک میلیارد و 600 میلیون دلار در جایگاه نخست قرار دارد و سپس صادرات ماشین آلات مکانیکی به ارزش 350 میلیون دلار در ردیف بعدی است، ضمن اینکه محصولات پلاستیکی و چوب نیز در رتبه های بعدی قرار دارند.

آکیوس با بیان اینکه در کنار صادرات به ایران، از این کشور واردات نیز صورت گرفته است، گفت: در یک دهه گذشته حدود 1.9 میلیارد دلار محصولات از ایران به ترکیه صادر شده که در سال گذشته میلادی این میزان به 10 میلیارد دلار افزایش یافته است.

وی افزود: ایران در میان کشورهای صادر کننده محصولات به ترکیه، در ردیف هفتم قرار دارد.

نشست هیات تجاری از مجمع صادرکنندگان ترکیه و تجار و بازرگانان ایرانی روز جاری در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد.

اقتصام (3) ** 1574**1594

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.