شنبه، ۱۳ اردیبهشت ۹۳ - ۰۲:۲۴

به گزارش ایرنا ، وزیر انرژی ترکیه در گفت و گو با خبرنگاران با اعلام این مطلب افزود : طی سه روز آینده…

به گزارش ایرنا ، وزیر انرژی ترکیه در گفت و گو با خبرنگاران با اعلام این مطلب افزود : طی سه روز آینده فروش نفت وارداتی از اقلیم کردستان عراق در بازارهای جهانی آغاز خواهد شد.

یلدیز افزود: با توافق میان ترکیه و اقلیم کردستان عراق پول حاصل از فروش نفت در ˈهالک بانک ˈ ترکیه ذخیره خواهد شد.

وی گفت : هم اکنون 1.8 میلیارد بشکه نفت اقلیم کردستان عراق در ترکیه ذخیره شده است.

ترکیه و اقلیم کردستان عراق شش قرارداد همکاری در زمینه اکتشاف، استخراج و انتقال نفت و گاز شمال عراق امضا کرده اند که با واکنش های دولت بغداد روبه رو شده است.

بغداد به توافقات آنکارا و اربیل در زمینه انتقال نفت و گاز شمال عراق به ترکیه با دور زدن دولت مرکزی آن کشور اعتراض دارد.

اربیل و بغداد برای رفع اختلافات خود در ماه گذشته مذاکرات متعددی داشتند ولی به توافقی دست نیافته اند.

آنکارا پیشتر اعلام کرده بود که بدون کسب رضایت بغداد صادرات نفت عراق از ترکیه شروع نخواهد شد.

ادعای صادرات نفت شمال عراق از طریق ترکیه با وجود مخالفت بغداد ˈنچیروان بارزانیˈ نخست وزیر اقلیم کردستان عراق روز سه شنبه گذشته عنوان کرده بود که صادرات نفت شمال عراق به طور مستقل از دولت مرکزی بغداد،از طریق ترکیه به بازارهای جهانی از روز جمعه هفته جاری آغاز می شود.

بارزانی گفت: در صورت خواست ترکیه، نفت شمال عراق به این کشور فروخته خواهد شد و درآمد حاصل از صادرات نفت نیز در بانکی در ترکیه واریز خواهد شد.

وی افزود : انتقال نفت از شمال عراق به ترکیه از اول سال جاری میلادی شروع شده و در انبارهای نفت پایانه جیهان ترکیه ذخیره شده است و این روند همچنان ادامه دارد.

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق گفت : کردستان دیگر بیش از این منتظر دولت مرکزی بغداد نخواهد بود و به طور مستقل، از دوم ماه مه(جمعه 12 اردیبهشت ماه جاری) ، صادرات نفت از پایانه جیهان ترکیه شروع خواهد شد.

او گفت که اولویت اول فروش نفت منطقه در صورت تقاضای ترکیه به آنکارا است و در غیر این صورت نفت خود را به بازارهای جهانی عرضه خواهیم کرد.

بارزانی با اشاره به اینکه پول حاصل از فروش نفت نیز به حساب بانکی در ترکیه واریز خواهد شد، افزود،دولت مرکزی بغداد به دستور ˈنوری المالکیˈ نخست وزیر عراق بودجه اقلیم کردستان عراق را قطع کرده است که این اقدام مغایر با قانون اساسی عراق است.

خاورم ** 2010 * 230 ** 1917

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.