پنجشنبه، ۰۹ مرداد ۹۳ - ۰۵:۳۰

بگزارش گروه اقتصادی ایرنا به نقل از رویترز، با افزایش حجم خرید نفت چین و هند پس از توافق موقت هسته ای که…

بگزارش گروه اقتصادی ایرنا به نقل از رویترز، با افزایش حجم خرید نفت چین و هند پس از توافق موقت هسته ای که تحریم های غرب علیه ایران را کاهش داد، بزرگترین مشتریان نفت ایران در شش ماهه نخست سال میلادی جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته یک چهارم بیشتر از این کشور نفت خریداری کردند.

رویترز نوشت صادرات نفت ایران به چهار خریدار بزرگ نفت این کشور یعنی چین،هند، ژاپن و کره جنوبی،ممکن است حتی با وجود یک ضرب الاجل برای رسیدن به توافق نهایی بر سر برنامه هسته ای مناقشه برانگیز این کشور، روند افزایشی خود را حفظ کند.

رهبر تیم مذاکره کننده آمریکا در گفت و گوهای هسته ای ایران سه شنبه گذشته گفت: هدف شرکت کنندگان، رسیدن به یک راه حل در زمینه برنامه هسته ای ایران در پایان مهلت اعتبار توافق موقت است که تا چهار ماه دیگر تمدید شده است.

ایران هفته گذشته آخرین قسط 4.2 میلیارد دلاری وجوه نفتی خود را دریافت کرد که بخشی از توافق موقت هسته ای با این کشور بود، اگر چه 2.8 میلیارد دلار دیگر نیز به عنوان بخشی از توافقات تمدید قرارداد موقت هسته ای، برای این کشور آزاد شده است.

جیمز داویس، مشاور موسسه حقایق جهانی انرژی گفت: با توجه به صادرات نفت ایران به آسیا و پیش بینی های احتیاطی که مذاکرات را به طور کامل شکست خورده نمی داند،انتظار می رود صادرات نفت این کشور بیشتر روند صعودی داشته باشد تا نزولی.

وی افزود: انتظار داریم تا آخر سال 2015، تولید نفت ایران 500 هزار بشکه در روز افزایش یابد.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از ورود نفتکش ها و گمرک چهار کشور آسیایی خریدار نفت ایران،این چهار کشور روی هم در نیمه نخست سال میلادی جاری روزانه 1.2 میلیون بشکه نفت از این کشور وارد کردند در حالی که در مدت مشابه سال 2013 ، روزانه 961 هزار و 236 بشکه نفت از این کشور خریداری کرده بودند.

چین،بزرگترین خریدار نفت ایران، واردات نفت از این کشور در نیمه نخست 2014 را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، تقریبا 50 درصد افزایش داد در حالی که هند در این مدت واردات نفت خود از ایران را یک سوم افزایش داد.

واردات نفت کره جنوبی و ژاپن از ایران در نیمه نخست 2014 کاهش پیدا کرد.

اقتصام(6)1063**1856

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبير:
newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *