سه شنبه، ۱۷ تیر ۹۳ - ۰۹:۲۵

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری گفت: ایران برای تأمین سوخت سالانه نیروگاه بوشهر به 190 هزار سو…

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری گفت: ایران برای تأمین سوخت سالانه نیروگاه بوشهر به 190 هزار سو غنی‌سازی نیاز دارد.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با ایسنا، در ادامه اظهار کرد: معیار اندازه‌گیری غنی‌سازی “سو” (SWU) یا واحد کار جداسازی است که توانمندی یک سانتریفیوژ را در جداسازی نشان می‌دهد. بنابراین غنی‌سازی را بر اساس سو تعیین می‌کنیم نه تعداد یا نوع ماشین‌های سانتریفیوژ.

وی گفت: در غنی‌سازی باید تعیین کنیم به چه میزان واحد غنی‌سازی نیازداریم و این‌که از چه تعداد ماشین و یا چه نسلی استفاده می‌کنیم بحثی جداگانه است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: برای تأمین سوخت سالانه نیروگاه بوشهر به 190 هزار سو نیاز داریم یعنی اگر ماشین‌های ما توان‌شان 10 سو باشد به 19 هزار سانتریفیوژ نیاز است. در حال حاضر ایران سانتریفیوژهایی را در اختیار دارد که توانشان 24 “سو” است بنابراین اگر 190 هزار را تقسیم بر 24 کنیم به بیش از 7 هزار سانتریفیوژ نیاز داریم که بتواند سوخت یک سال نیروگاه بوشهر را تأمین کند.

وی با طرح مثالی در این رابطه گفت: هدف تولید 190هزار سو است. فرض کنید می‌خواهیم 10 تن بار را جابجا کنیم می‌توان این 10 تن را با 10 وانت‌بار حمل کرد یا با تعداد کمتری کامیون، اما هدف جابجایی بار است نه نوع و چگونگی آن.

صالحی با اشاره به برنامه اولیه اقدام مشترک گفت: بر اساس این برنامه 190 هزار سو نیاز عملی است که ایران برای تأمین “سو”ی یک سال نیروگاه بوشهر نیاز دارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر نیروگاه‌های دیگری احداث کنیم بحث جداگانه‌ای است و طبیعی است کشور “سو”ی بیش‌تری نیاز دارد البته ما نمی‌خواهیم تمام غنی‌سازی‌مان را در کشور انجام دهیم، اما طرف‌های مقابل باید بدانند چنانچه روزی سوخت نیروگاه را به ما ندهند ایران توانایی تولید آن را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.