شنبه، ۲۲ شهریور ۹۳ - ۰۴:۴۳

به گزارش میهن پست – رضا کیانیان بازیگر سینما و تلویزیون به بهانه روز ملی سینما در برنامه سینمایی «هفت» حاضر شد و…

به گزارش میهن پست – رضا کیانیان بازیگر سینما و تلویزیون به بهانه روز ملی سینما در برنامه سینمایی «هفت» حاضر شد و صحبت هایی را پیرامون مسائل روز سینما عنوان کرد.

به نقل از مهر، شب گذشته 21 شهریور، رضا کیانیان بازیگر سینما و تلویزیون به مناسبت فرا رسیدن روز ملی سینما به برنامه سینمایی «هفت» به سردبیری محمود گبرلو رفت و نقطه نظرات خود را درباره مسایل روز سینمای ایران تشریح کرد.

رضا کیانیان در آغاز صحبت های خود ضمن اشاره به بازگشایی دوباره خانه سینما، درباره رابطه مردم وسینما گفت: مردم سینما را دوست دارند و هیچ وقت با سینما قهر نکرده اند و اکنون نیز دلایل متعددی برای سینما نرفتن وجود دارد اما آنها همچنان در خانه هایشان فیلم های ما را روی CD به طور مرتب تماشا می‌کنند اما برای این نیز آمار درستی وجود ندارد که چه میزان از فیلم ها را در داخل و چه میزان را در خارج از خانه تماشا می‌کنند.

وی ادامه داد: سیاست گذاران سیاست های مختلفی دارند اما توقع همیشگی آنها از سینما این گونه بوده است که جهان را تغییر دهد که البته سینما، جهان را تغییر نمی‌دهد اما می‌تواند در نگاه تماشاگر تاثیر گذارد. بنابراین با چنین تفکری، سیاستگذاران در ابتدا به سراغ سینماگران می‌آیند بر این مبنا که همه چیزها زیر سر سینماگران است. در چنین حالتی باید گفت که این سیاستگذاران هستند که چرخه سینما و ارتباط میان مردم و سینما را کند و یا تند می‌کنند.

کیانیان با بیان اینکه بخش خصوصی سینما در مقایسه با دولتی مهم تر است، بیان کرد: خیلی از کشورها چون چین و شوروی در سال های گذشته همه چیزشان دولتی بود و خود درآمد و نحوه کار را مشخص می کردند که در نهایت  نتیجه ای جز شکست نداشت که حداقل فایده چنین نمونه هایی این است که یاد می گیریم و می آموزیم که در تمام جهان، سینمایی زنده است که تماشاچی برای دیدن فیلم پول پرداخت می‌کند و بلیت می‌خرد. بدین معنا که ارتباط ارگانیکی بین تماشاچی و سینماگر به وجود می آید.

بازیگر فیلم «یک حبه قند» در باب فیلم های فاخر گفت: بحث فیلم‌هایی فاخری در دولت به راه افتاد که با بودجه هر کدام از آنها می توان چند فیلم ساخت. در این میان باید توجه داشت فیلم های فاخر متناسب با هزینه و انرژی که صرف ساخت آنها شده است به چه میزان از سوی مردم و منتقدان مورد استقبال قرار گرفته اند که به طور مسلم با استقبال کمتری مواجه شده است.

وی گفت: من به اقتصاد آزاد معتقدم که باید همه شرایط آن فراهم باشد که دولت در این سیستم می‌تواند فیلم بسازد و حضور داشته باشد  اما در هر حال سینما روی سرمایه خصوصی می‌چرخد. چرا که وظیفه دولت فیلمسازی نیست بلکه تامین امنیت برای مردم و بخش های مختلفی است که در این حوزه فعال هستند.

کیانیان با بیان اینکه سینماگران و مردم بیشترین التزام به قانون را دارند و آنهایی که قانون را زیر پا می گذارند از این طیف نیستند، تاکید کرد: اگر قانونی تعیین شود که حد و حدود و مرزها مشخص شود، سرمایه امنیت پیدا می‌کند و در صورتی که دولت از آن حمایت کند، این امنیت منجر به رونق سینمای ایرانی می‌شود. چرا که سال هاست سینما آمریکا به سینما جهان غالب شده است و سینماهای مستقل با کارگردانان بزرگ را نیز مجبور ساخته است همانند سینمای آمریکایی باشند و آمریکا نیز فرمول نگاه و صنعت شدن را به این سینما ها تحمیل کرده است اما در برابر سینما آمریکا سینما دیگری چون سینمای ایران قرار دارد که با فرمول خود فیلم می سازد که بخشی از آن نیز به حمایت دولتی بر می‌گردد و تا جایی پیش رفتیم که اسکار نیز مجبور شد فیلم ایرانی را بپذیرد.

وی افزود: سیاست های جهانی را نادیده نمی‌گیریم و اگرچه که سیاست ها تاثیر گذارند اما باید فیلم خوب باشد و ارزش های درست و دقیقی  ارائه کند تا در اسکار دیده شوند.

کیانیان در پایان حرف های خود در خصوص بازی در فیلم «آژانس شیشه ای» و ماندگاری این فیلم در ذهن مخاطبان آن گفت: سینما فقط پیام نیست بلکه مجموعه ای از تکنیک و پیام است. اگرچه در طی سالیان تنها پیام نقد شده است اما باید توجه داشت خوب یا بد بودن فیلم به تکنیک بر می گردد. فیلم «آژانس شیشه»ای نیز در این میان از همه لحاظ خوب و فرزند زمان خود بود و حرف خود را در قالب زمانی ارائه داد که مردم بدان احتیاج داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *