سه شنبه، ۰۲ آبان ۹۶ - ۱۱:۴۷
صخره خونی

صخره خونی آبزی مرموز و عجیب شبیه گوجه‌فرنگی به تازگی در حالی مورد مطالعه تعدادی از پژوهشگران قرار گرفته که این جاندار دریایی درست شبیه…

صخره خونی آبزی مرموز و عجیب شبیه گوجه‌فرنگی به تازگی در حالی مورد مطالعه تعدادی از پژوهشگران قرار گرفته که این جاندار دریایی درست شبیه بی‌مهرگان دریایی کیسه‌دار مانند آبدزدک‌های دریایی است که خون شفاف داخل آن ، عنصر کمیاب وانادیوم را به آسانی جمع می‌کند. تمرکز این جانور دریایی ۱۰ میلیون بار در این منطقه بیشتر از دریاهای اطراف است و هنوز علتی برای آن مشخص نشده است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

صخره خونی که نام علمی آن pyura chilensis است در واقع از انواع نیام‌داران و جز جانوران دریایی است که نام آن را به دلیل پوشش خارجی بدن آن که از نیام تشکیل شده است، انتخاب کرده‌اند. این نیام، ماتریکس بسیار سخت و محکمی است که قابلیت چسبیدن این جانور را به سطوح سخت می‌دهد که تمام عمر خود را در آنجا باقی می‌مانند.

جالب است بدانید که ساختار بدن صخره خونی و در داخل پوشش نیامی با اپیدرم و نوار عضلانی و داخل این لایه‌ها هم قسمت اصلی بدن جانور قرار گرفته است. جانور صخره خونی از طریق نیام خارجی و با استفاده از دو بخش خرطومی که قیمت داخلی بدن را با محیط دریا متصل می‌کند، تنفس و تغذیه می‌کنند.

صخره خونی

غذا خوردن صخره خونی به گونه‌ای است که با گرفتن آب از طریق یکی از خرطومی‌ها، ریزجلبک‌های قابل خوردن را فیلتر می‌کند و آب باقی‌مانده را از طریق خرطومی دیگر به بیرون می‌فرستد. انجام همین فرآیند به جمع کردن فلز نقره‌ای وانادیوم کمک می‌کند. در واقع، آبدزدک دریایی (نرم‌تنان غلاف‌دار) تنها اورگانیسم‌هایی در جانوران هستند که مقادیر بالایی از عنصر وانادیوم را در پلاسمای خون خود جمع می‌کنند.

نرم‌تن صخره خونی معمولا به صورت کلونی در کنار یکدیگر باقی می‌ماند تا تکثیر آن نیز راحت‌تر انجام شود. این جانور دو جنسی است و به طور هم‌زمان اسپرم و تخمک را در آب آزاد می‌کند. این سلول‌های جنسی پس از بارور شدن، نوزادانی شبیه نوزادان قورباعه تولید می‌شوند.

محققان این جانوران را در سه آزمایش مورد بررسی قرار دادند. در یکی از آزمایش‌ها، آنها را جداگانه داخل بطری‌های پلاستیکی انداختند و به مدت ۹۰ روز تنها نگه‌ داشتند تا از طریق تک جنسیتی خود را بارور کنند.

صخره خونی

غذایی که با صخره خونی تهیه شده است

در آزمایش دوم ، محققان جفت‌ها از جمعیت‌های یکسان یا دو جمعیت متفاوت کنار هم قرار دادند تا زاد و ولد آن ها را نسبت به گروه‌های تک جنسیتی مقایسه کنند. در آزمایش سوم نیز، این جانور را در قرنطینه و به مدت یک تا ۱۶ ماه جدا از سایرین نگه داشتند تا تأثیر زمان طولانی را بر موفقیت باروری تک جنسیتی آنها مشاهده کنند.

محققان در نهایت، عمل باروری را با دخالت خود انجام دادند به طوری که تخمک‌ها را از نمونه‌ها گرفتند و آنها را با اسپرم گرفته‌شده، در ظروف آزمایشگاهی ترکیب کردند.

محققان دریافتند که این جانور دریایی هنگام تولد و پیش از تبدیل شدن به یک جانور دو جنسی، نر و تک جنسی بوده است و در دوران نوجوانی به یک جانور دو جنسی تبدیل می‌شود.

بیشترین تخمک‌های بارورشده از نمونه‌های جفت‌شده‌ای ایجاد شدند که از حاصل لقاح نر و ماده ایجاد شده‌اند. این در حالی است که در باروری تک جنسیتی، جنین‌های مطلوبی حاصل نمی‌شوند.

[highlight]منبع[/highlight]    sciencealert

11 دیدگاه برای “صخره خونی ، آبزی مرموز و عجیب شبیه گوجه‌فرنگی + عکس”

 1. محمودی گفت:

  جلل الخالق

 2. نریمان گفت:

  چقدر وحشتناک

 3. سروش گفت:

  به هیچی رحم نمیکنن خوراک اینم میخورن

 4. جواد گفت:

  اینم خوردن داره آخه

 5. يعقوبي گفت:

  خودش تولید مثل میکنه😒

 6. عمار گفت:

  چه موجوداتی

 7. سينا گفت:

  قدرت خدا

 8. طاهره گفت:

  هرروز چیزای عجیب جدیدی کشف میشه

 9. پارسا گفت:

  دیگه گوجه نمیخورم😐

 10. سيروس گفت:

  قیافش حال به هم زنه😐

 11. اكبر گفت:

  همین کم بود که غذاشو بخورن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.