یکشنبه، ۱۶ مهر ۹۶ - ۰۹:۰۳
صدا خفه کن اسلحه Gun Silencer

حتما برای همه ی آن هایی که نام صدا خفه کن اسلحه را می شنوند جالب که بدانند طرز کار آن چگونه است و…

حتما برای همه ی آن هایی که نام صدا خفه کن اسلحه را می شنوند جالب که بدانند طرز کار آن چگونه است و چطور صدای مهیب انفجار اسلحه را تا چنین برابر کاهش می دهد؟ تفنگی که اگر بغل گوشتان شلیک شود حداقل تا ۱۰ دقیقه صدای آن در گوشتان می ماند ، اما صدا خفه کن ها برای همین کار ساخته شده اند . حال ما در میهن پست می خواهیم برای شما طرز کار صدا خفه کن اسلحه را توضیح دهیم . در ادامه با ما همراه شوید.

صدا خفه کن اسلحه یا Gun Silencer توسط شخصی بنام آقای هیرام پرسی ماکسیم که در روز ۲ سپتامبر سال ۱۸۶۹ در شهر بروکلین بدنیا آمده بود اختراع شده است. و جالب است بدانید که پدر ماکسیم نیز که هیرام استیونس ماکسیم نام داشت ، مخترع مسلسل معروف ماکسیم بود و البته همچنین عموی او آقای هادسون ماکسیم مکتشف مواد منفجره موسوم به شدیدالانفجار بود .

صدا خفه کن اسلحه یا Gun Silencer در حالی در حوزه نگاهی کاربردهایی زیادی دارد اما قبل از توضیح در مورد نحوه عملکرد آن بد نسیت بدانید که کارنامه درخشان اختراعات ماکسیم شامل ۵۹ اختراع عملی و کاربردی است .

اساس کار صدا خفه کن ها بسیار ساده است . فرض کنید یک بادکنک را تا حد معقولی باد کرده اید ، اگر به آن سوزن وارد کنید چه اتفاقی می افتد ؟ مسلما صدای مهیبی خواهد داد حال اگر دهانی همان بادکنک را باز کنید ، فشار هوا به تدریج خارج شده و صدای بسیار کمتری ایجاد خواهد شد . صدا خفه کن ها نیز بر همین اساس کار می کنند . برای شلیک یک گلوله از تفنگ ، باروت پشت فشنگ منفجر می شود. این عمل یک ضربان فشار بالا منتج از گاز داغ بوجود می آورد . این فشار گاز داغ، گلوله را به خارج از لوله تفنگ می راند و به مثابه در آوردن چوب پنبه از سر یک بطری پر گاز می باشد . فشاری معادل با ۳۰۰۰ پوند بر اینچ مربع یا ۲۰۷۰۰۰۰۰ پاسکال می باشد پس باید انتظار شنیدن صدای وحشتناکی هم داشته باشیم .

صدا خفه کن در انتهای لوله تفنگ پیچ می شود و اصولا بزرگتر و پهن تر از لوله تفنگ می باشد . با وجود صدا خفه کن در اسلحه ، گاز فشاری پشت گلوله فضای بیشتری برای پخش شدن دارد بنابراین فشار گاز داغ تا ۶۰ پوند بر اینچ مربع کاهش خواهد یافت و طبق مثالی که در ابتدا گفتیم صدای کمتری هم ایجاد می شود .
تفنگ هایی هم هستند که صدا خفه کن روی آن ها به خوبی جوابگو نیست ، به این دلیل که این تفنگ ها گلوله را با سرعت سوپر سونیک – مافوق صوت – شلیک می کنند . در این حالت گلوله بر اثر سرعت زیاد خود در هوا پدیده انفجار صوتی را منجر می شود . صدا خفه کن می تواند لحظه پرتاب را کم صدا کند اما جلوی انفجار صوتی را نخواهد گرفت .

صدا خفه کن اسلحه یا Gun Silencer در واقع باعث کاهش سرعت گلوله نمی شود اما عدم استفاده دائم از صدا خفه کن برای تمام سلاح ها به این علت است که :

 • برای همه سلاح ها با هر نوع قدرت اتش نمیتوان صدا خفه کن موثر ساخت .
 • برای همه سلاح ها نیاز به این وسیله نیست و بار مالی زیادی رو به همراه دارد
 • اینکه در سلاح های جنگی که نواخت تیر مداوم و بالایی دارند صدا خفه کن که نیاز به تمیزکاری مداوم و زودهنگام دارد جز ایجاد گیر های متوالی در سلاح و صرف زمان تمیز کاری نخواهد داشت .

صدا خفه کن پهن تر و بلندتر از لوله تفنگ طراحی میشه ، اینجوری موقعی که فشنگ شلیک میشه ، گاز پشت فشنگ فضای بیشتری داره تا پخش بشه بنابراین فشار گلوله تا ۲۷ کیلوگرم در اینچ مربع کم میشه و طبیعتا صدا هم کمتر میشه . گیف زیر رو ببینید تا متوجه عملکرد صدا خفه کن بشید .

[highlight]منبع[/highlight]   gizmodo

6 دیدگاه برای “صدا خفه کن اسلحه یا Gun Silencer چگونه کار می کند”

 1. زماني گفت:

  خانوادگی کاشف بودن 😐

 2. رومينا گفت:

  چه جالب

 3. رادمهر گفت:

  فلسفه جالبی داشت 👍

 4. ره پو گفت:

  ممنون
  خیلی خوب بود توضیحاتتون

 5. حامد گفت:

  مرگ خاموش 🙄

 6. essa گفت:

  برنامه راجع به اسلحه وتوپ وتانک جالب هستن وآموزنده فقط کم مونده زیردریایی وناووموشک های اتمی هم بفروش برسه 😘😘😘😘😘🤗😂😂🤣😃😄😅😁😀😘😗😙😚😀😁😂🤣😃😄😅

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.