چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۹۳ - ۱۱:۲۱

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌المللی استانداری خراسان رضوی گفت: اگر بخش خصوصی استان پیگیری‌ها و همکاری‌های لازم را انجام دهند می‌توانیم…

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌المللی استانداری خراسان رضوی گفت: اگر بخش خصوصی استان پیگیری‌ها و همکاری‌های لازم را انجام دهند می‌توانیم بحث صدور گاز از طریق لوله را به انجام برسانیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه خراسان، علی رسولیان در همایش فرصت‌های تجاری، صنعتی و کشاورزی افغانستان که ظهر امروز 15 مرداد ماه در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار شد، بیان کرد: هرگونه رشد و توسعه اقتصادی در کشور افغانستان به منزله رشد در کشور ما به خصوص در استان خراسان رضوی و بالعکس است.

رسولیان از توافقات انجام شده بین دو استان هرات و خراسان‌رضوی خبر داد و گفت: مهم‌ترین توافق تشکیل کمیسیون همکاری بین دو استان بود.

وی گفت: طی جلسات متعدد دو کارگروه تشکیل شد که کارگروه اول مباحث اقتصادی و تجاری، بازرگانی و سرمایه‌گذاری را مدیریت و کارگروه دوم مباحث مربوط به آموزش علمی و دانشگاهی را پیگیری می‌کنند.

وی مبحث مهم بعدی را تشکیل کنوانسیون صدور خدمات فنی و مهندسی به افغانستان دانست و گفت: با تشکیل این کنوانسیون در تمامی بخش‌ها از جمله برق، ساختمان، صنعت و بخش‌های دیگر توانمندی‌های خوبی ایجاد شده و آمادگی لازم را برای سرمایه‌گذاری در هرات داریم.

رسولیان اضافه کرد: در بخش آموزش‌های کوتاه مدت عمرانی نیز آمادگی لازم برای همکاری با استان هرات را داریم.

وی از برگزاری دو نمایشگاه صنعت، ساختمان و مواد غذایی کشاورزی، و دامی در هرات خبر داد و گفت: خوشبختانه موفق به دریافت مجوز برای برگزاری نمایشگاه استان در هرات شدیم که امیدواریم نمایشگاهی قوی و در سطح توان شرکت‌های دو کشور برگزار شود.

رسولیان گفت: در بخش فنی‌وحرفه‌ای، خراسان رضوی آمادگی لازم را دارد که افراد را در بخش‌های خدماتی صنعتی آموزش دهد.

وی توریست درمانی را بخش مهمی دانست و گفت: در این زمینه شرکت‌های توانمندی را تائید کردیم و بیمارستان‌های خوبی داریم و می‌توانیم در قالب شرکت‌های توانمند تفاهمات را انجام دهیم.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌المللی خراسان رضوی با اشاره به اینکه شهرداری خراسان رضوی آمادگی آموزش خدمات شهری و شهرداری را به استان هرات دارد گفت: برخی شرکت‌های استان آمادگی خود را برای محقق کردن این امر اعلام کردند.

رسولیان عنوان کرد: در بخش انرژی‌های خورشیدی و برق تفاهم‌نامه‌ای امضاء شده است که به دنبال عملیاتی کردن آن هستیم.

وی تصریح کرد: در بخش کاهش هزینه‌ها تلاش‌های زیادی انجام شده تا بتوانیم هزینه‌های صادرات کالا و حمل‌ونقل را کاهش دهیم و توانستیم عوارض متقابل دریافتی و بازارچه‌ای را به صفر برسانیم که امیدواریم در کشور افغانستان هم چنین کاهش‌هایی را داشته باشیم.

وی در مورد توافقات راه‌آهن با استان هرات خاطرنشان کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران توافق کرده است که امسال تا رتبه صفر مرزی را کامل کند و در تلاشیم تا بتوانیم توافقات مربوط به راه‌آهن را نهایی کنیم و با کمک دولت افغانستان خط راه‌آهن مشهد- هرات را داشته باشیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *