دوشنبه، ۰۲ تیر ۹۳ - ۰۹:۵۲

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان تهران روز یکشنبه در نشست خبری در خصوص برنامه های ماه مبارک رمضان در جمع خبرنگاران…

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان تهران روز یکشنبه در نشست خبری در خصوص برنامه های ماه مبارک رمضان در جمع خبرنگاران در سالن اجتماعات این نهاد گفت: قراردادی سه جانبه میان کمیته امداد استان تهران، حوزه انفورماتیک شهرداری تهران و شرکت سازنده صندوق های الکترونیک صدقات (از بخش خصوص) برای ساخت و تحویل صندوق های الکترونیکی صدقات منعقد شد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه از اسفند ماه سال 92 تاکنون هر هفته چهار تا 6 صندوق تحویل و در سطح شهر تهران نصب شده است در حال حاضر در مجموع 180 صندوق الکترونیکی صدقات در سطح شهر قرار داده شده است.

سبحانی افزود: این نوع از صندوق های صدقات در حال حاضر در برخی از ایستگاه های مترو، پایانه های اتوبوسرانی، بیمارستان ها، وزارتخانه ها و ایستگاه های اتوبوس های BRT برای استفاده عموم شهروندان تهرانی نصب شده است.

این مقام مسوول در ادامه گفت: شهروندان تهران می توانند با استفاده از کارت شهروندی با توضیحاتی که بر روی بنر داده شده است می توانند صدقات خود را از طریق صندوق های الکترونیکی، پرداخت کنند.

وی با اشاره به اینکه استفاده از این صندوق ها هم در زیبایی شهر و هم در کاهش هزینه کمیته های امداد اثر چشم گیری خواهد داشت اظهار کرد: با استفاده از این سیستم احتمال دستبرد به وجوه داخل صندوق های الکترونیکی در حد صفر است به نحوی که شهروندان تهرانی با اطمینان خاطر از اینکه صدقات به مستحققان واقعی می رسد وجوه خود را به این صندوق ها واریز کنند.

سبحانی با بیان اینکه هر سال با افزایش کمک های مردمی مواجه هستیم اظهار کرد: عامل این افزایش انگیزه های دینی و اعتقادات مذهبی و بشر دوستانه مردم ایران است.

وی تصریح کرد: با وجود تغییردولت در سال گذشته مجموعه کمیته امداد براساس وظایف تعیین شده و برنامه های مصوب دفتر مرکزی بیش از 100 درصد اهداف پیش بینی شده محقق شد.

سبحانی بیان کرد: در طول 4 تا 5 سال گذشته کمک های کمیته امداد به سمت توانمندسازی و خودکفایی خانواده های تحت پوشش امداد قرار داشت.

وی افزود: برنامه ریزی کمیته امداد استان تهران بیش از پرداخت قرضه الحسنه در بخش های مختلف از جمله حرفه آموزی به خانواده های نیازمند بود تا با کار در بخش خصوصی یا کارخانجات و بخش های خدماتی به خودکفایی برسند.

وی با اشاره به فرمایشات رهبری در تقویت اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: امداد با طرح خودکفایی خانوارهای نیازمند سعی دارد خانواده های مصرف کننده را به تولید کننده تبدیل کند.

سبحانی با بیان اینکه گام هایی برای ایجاد مشاغل کوچک برای خودکفایی این خانواده در برنامه های خود داردند گفت: با این امر کالاهایی که جامعه به آن نیاز دارد تولید می شود حتی اگر شده در مزارع کوچک به تولید گندم و یا به پرورش دام و طیور پرداخته شودکه در اصل این خود به نوعی اقتصاد مقاومتی است.

وی با تاکید بر استفاده از کالاهای ایرانی به عنوان یکی از سیاست های هدف گذاری شده کمیته امداد یادآور شد: فروشگاه های نوروزی در شب عید سال گذشته در بازارچه های کمیته امداد بیش از 90 تا 95 درصد کالاهای عرضه شده تولیدات داخلی بودند.

سبحانی در مورد برنامه های سواد آموزی گفت: کمیته امداد با همکاری سازمان نهضت سوادآموزی توانست با کمک فرزندان والدین بیسواد که تحت پوشش کمیته هستند با گذراندن دوره معلمی 15 تا 20 روزه پدران و مادران خود را باسواد کنند درنتیجه این تلاش میزان بی سوادی در این استان نسبت به سایر استان ها کاهش چشمگیری پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: در آستانه ورود به ماه مبارک رمضان جشن ملی در دفتر مرکزی در منطقه شهرک غرب (حاشیه بزرگراه شهید همت) برگزار می شود.

این مقام مسوول افزود: تمهیداتی نیز از سوی کمیته امداد استان تهران برای اجرای جشن رمضان در سایر شهرهای استان نیز در نظر گرفته شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران ادامه داد: از سایر برنامه ها کمیته امداد استان تهران برگزار برنامه های ویژه برای اوقات فراغت دو هزار نفر دانش آموزان و دانشجویان است.

وی تصریح کرد: اردوگاه شهید آوینی در فشم میزبان یک هزار نفر از دانش آموزان تحت پوشش امداد از سایر استان ها خواهد بود.

سبحانی در ادامه گفت: ضمن اینکه بالغ بر یک هزار نفر از دانش آموزان استان تهران نیز به مدت 5 روز به اردوگاه های سایر استانها اعزام می شوند تا از برنامه های دینی، فرهنگی و ورزشی و تفریحی در این مکان ها استفاده کنند.

سبحانی با اشاره به برگزاری اردوهای خانوادگی گفت: در این اردوها از والدین تحت پوشش امداد به همراه دختر و یا پسرشان دعوت می شود که در 15 اردوگاه در سطح کشور در تابستان امسال شرکت کنند.

سبحانی در ادامه نشست خبری با اشاره به برگزاری جشن خودکفایی گفت: با برنامه ریزی انجام شده تا پایان سال جشن خودکفایی خانواده هایی که به خودکفا رسیده اند برگزار می شود تا با خروج هریک از این خانواده ها، افراد نیازمند دیگر جایگزین آنها شوند

سبحانی با تاکید بر اینکه در توزیع سبد کالا در ماه مبارک رمضان از بودجه دولتی استفاده نمی شود گفت: به کمک افراد خیر و نیکوکار سبدی از کالاهای مصرفی در اختیار خانواده های تحت پوشش کمیته قرار داده می شود

این مقام مسوول در ادامه افزود: سال 92 در مجموع در سرفصل های مختلف از جمله صدقات، طرح اکرام ایتام، طرح محسنین و چند مورد مشابه حدود حدود 110 میلیارد تومان جمع آوری شد که برای امسال مبالغی بیشتر پیش بینی می شود.

وی با اشاره به افزایش کمک های مردمی سال92 نسبت به سال91 گفت: میزان صدقات 25 درصد، طرح اکرام ایتام 36 درصد و طرح محسنین 50 درصد نسبت به سال 91 افزایش پیدا کرد.

مدیر کل کمیته امداد استان تهران خاطرنشان کرد: خیرین و نیازمندان خواهان انتقال کمک های نقدی و غیرنقدی به کیمته امداد تهران هستند می توانند با مراجعه به دفاتر امداد محل سکونت خود در استان تهران به خانواده های نیازمند اهدا کنند ضمن اینکه خانواده ها می توانند از طریق تماس با شماره تلفن 7355 کمکهای خود را در اختیار نیازمندان قرار دهند.

سبحانی ادامه داد: طبق برنامه ریزی انجام شده در حال حاضر هیچ نیازمندی پشت نوبت برای قرار گرفتن در چرخه حمایتی کمیته امداد استان تهران وجود ندارد و هم اکنون آمار مددجویان تحت پوشش امداد استان تهران به 63 هزار خانواده رسیده است که از این میزان حدود 52 هزار و 300 نفر مستمری دریافت می کنند و مابقی نیز از خدمات موردی امداد در بخش های مختلف از جمله وام اشتغال، هزینه های تحصیلی و خدمات بیمه ای استفاده می کنند.

وی افزود: خوشبختانه میزان همکاری بانکها در سال گذشته نسبت به سال 91 بسیار محسوس تر بود و پیش بینی می شود سال 93 همکاری بانکها بهتر از سال گذشته باشد.

مدیر کل کمیته امداد استان تهران خاطرنشان کرد: در سال گذشته برای 11 هزار و 621 نفر اشتغال فراهم شد که از این تعداد 5 هزار و 696 نفر از تسهیلات بانکی و 2 هزار و 275 نفر از منابع امدادی استفاده کردند.

سبحانی افزود: میزان مبلغ تسهیلات بانکی برای اشتغال مددجویان 10 میلیون تومان و مبلغ وام منابع امدادی به صورت میانگین 12 میلیون تومان است که این ارقام در اختیار متقاضیان قرار می گیرد ضمن اینکه کارمزد منابع بانکی 4 درصد و کارمزد منابع امدادی کمتر از یک درصد است.

وی خاطرنشان کرد: در سال 93 برنامه ریزی برای 7 هزار و 200 فرصت شغلی بوده است که در کنار این فرصت شغلی پیش بینی 18 هزار و 659 نفر آموزش و 3 هزار و 264 نفر برای کاریابی شده است.

مدیر کل کمیته امداد استان تهران اظهار داشت: یکی از سیاست های مجموعه امداد حمایت از مددجویان در بخش درمان و بیمه ای است به طوری که تمامی مددجویان تحت پوشش از خدمات بیمه ای امداد استفاده می کنند.

سبحانی افزود: طبق برنامه ریزی انجام شده مددجوی تحت پوشش امداد تنها 20 درصد از هزینه های درمانی را پرداخت می کنند و مابقی هزینه ها توسط بیمه کمیته امداد پرداخت می شود.

وی تصریح کرد: حمایت از بیماران صعب العلاج یکی دیگر از برنامه های امداد استان تهران است و این در حالی است که بیماران خاص با داشتن کارت هزینه ای را بابت درمان پرداخت نمی کنند به طوری که در سال گذشته بالغ بر 25 میلیارد تومان از سوی کمیته امداد در بخش درمان مددجویان هزینه شد.

مدیر کل کمیته امداد استان تهران تصریح کرد: حذف صندوق های الکترونیکی در پایانه های مترو، اتوبوسرانی، بیمارستان ها، وزارتخانه ها از سوی مجموعه امداد آغاز شده است به طوری که در استان تهران حدود 180 صندوق الکترونیکی در محل های اشاره شده نصب شده است و به زودی تعداد این صندوق ها افزایش پیدا خواهد کرد.

وی گفت: با نصب صندوق های الکترونیکی دیگر سارقین نمی توانند سرقتی را از پول های داخل صندوق های صدقات انجام بدهند ضمن اینکه در آینده نزدیک صندوق های الکترونیکی جایگزین صندوق های صدقات در سطح استان تهران خواهد شد.

سبحانی ادامه داد: شهروندان تهرانی می توانند با داشتن کارت های شهروندی و از طریق صندوق های الکترونیکی کمک های خود را به هر میزانی که بخواهند در اختیار نیازمندان قرار دهند.

مدیر کل کمیته امداد استان تهران اضافه کرد: دو طرح دیگری که از سوی کمیته امداد به صورت جدی پیگیری و اجرا شده است جمع آوری زکات و همچنین توسعه خدمات حقوقی با تأسیس شورای عالی حل اختلاف و به کارگیری از وکلای خیر در سطح استان تهران است.

مدیرکل کمیته امداد استان تهران تصریح کرد: در سال گذشته میزان زکات در استان تهران 10 میلیارد تومان بود که پیش بینی می شود این رقم در امسال با استقبال شهرهای اطراف مانند رباط کریم، شهریار، ورامین، پیشوا و سایر شهرها و همچنین خود شهروندان تهرانی رشد قابل توجهی داشته باشد.

تهرام564/1699

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.