دوشنبه، ۲۸ مهر ۹۳ - ۰۹:۲۱

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی روزبه روز دوشنبه در آیین تجلیل از واحدهای نمونه استان قزوین که با حضور وحید مرندی مقدم معاون…

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی روزبه روز دوشنبه در آیین تجلیل از واحدهای نمونه استان قزوین که با حضور وحید مرندی مقدم معاون نظارت بر اجرای سازمان ملی استاندارد در سالن تربیت معلم شهید رجایی قزوین برگزار شد اظهارداشت: استانداردها کیفیت زندگی مردم را بالا برده و به هر میزان در این بخش کم هزینه کنیم باید در حوزه های دیگر خسارت بیشتری متحمل شویم.

وی افزود: اگر بی توجهی به استاندارد و مرغوبیت کالا سلامت مردم را تهدید کند و عده ای دچار آسیب شوند خسارت ها قابل محاسبه نیست لذا باید توجه به استاندارد به فرهنگ عمومی تبدیل شود تا کیفیت زندگی بالا برود.

استاندار قزوین یادآورشد: هنوز نتوانسته ایم برای نان که مهمترین غذای مردم است استانداردی تعریف کنیم در حالی که مراکز علمی، کاربردی فراوانی داریم هنوز نان نامرغوب تولید می شود که منطقی نیست.

روزبه گفت: از اداره استاندارد انتظار داریم در حوزه سلامت مردم فعال و قاطعانه برخورد کند زیرا این کار شوخی بردار نیست و نباید تشریفاتی تلقی شود بلکه لازم است به عنوان یک ضرورت برای ارتقاء کیفی زندگی مردم مورد توجه جدی باشد.

وی بیان کرد: امروز شرکت هایی که در رعایت استاندارد تولید کالا به عنوان نمونه معرفی شده اند موجب افتخار ما هستند و همه باید به آن ببالیم و اگر تاکنون به گذشته تاریخی و فرهنگی خود افتخار می کردیم از امروز باید به این صنعتگران هم ببالیم و آن را به عنوان سند افتخار استان تلقی کنیم.

استاندار یادآورشد: اگر نگاه ما به صنعت درست و منطقی بود و قدردان مدیران قوی بودیم امروز کارخانه شیشه آبگینه که روزگاری برند استان وکشور و حامی تیم والیبال نیز بود به یک واحد مشکل دار در آستانه تعطیلی قرار نمی گرفت.

وی تصریح کرد: امروز کارخانه ای که هم در تولید داخلی و هم صادرات موفق عمل می کند تاثیرش ازیک اثر تاریخی یا شخصیت علمی و فرهنگی کمتر نیست و واحدهای بزرگی که در استان حضور دارند و به اشتغال و توسعه قزوین کمک کرده اند باید مورد حمایت همه مسئولان قرار گیرند و مورد تجلیل واقع شوند.

استاندار با اشاره به برخی واحدهای شاخص قزوین تصریح کرد: در استان واحد موفقی داریم که توسط یک مدیر توانمند معلول اداره می شود و توانسته بیش از 90 درصد مجموعه کاری خود را از میان معلولان انتخاب کند و با ایجاد نشاط و شادابی در این گروه برندی شاخصی در تولید را نیز ایجاد کند که موجب افتخار است.

وی گفت: در این شرکت (تولیدی فیروز) یک کار معنوی انجام شده و از نظر استفاده از توان معلولان یک حرکت بی نظیر صورت گرفته که شاید در هیچ کشوری دیده نشود که وظیفه داریم این افراد را به نسل جوان معرفی کنیم.

طاهری: نحقق مدیریت جهادی در گرو رعایت استانداردهاست

در ادامه محمودرضا طاهری مدیرکل استاندارد استان قزوین با ارائه گزارشی از روند انتخاب واحدهای نمونه گفت:در انتخاب این واحدها کیفیت تولید و 10 شاخص اصلی مورد ارزیابی قرار گرفت و استمرار کیفی محصول در طول یکسال، نداشتن کالای مرجوعی، سیستم مدیریت، سرانه آموزش نیروها، خدمات آزمایشگاهی، تثبیت مدیران کیفیت کنترل و ارتقاء سطح تکنولوژی مورد توجه قرار گرفت.

طاهری بیان کرد: در سال گذشته 80 واحد شرکت کردند و امسال 450 واحد در مراحل اولیه ثبت نام کردند که با ارزیابی شاخص های کشوری 22 واحد نمونه و 10 مدیر کیفیت کنترل به عنوان برتر شناخته شدند که از آنها تجلیل می شود.

مدیرکل استاندارد استان قزوین یادآورشد: با سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری بایستی پوشش استاندارد بیشتر شود و ما موظفیم با اجرای برنامه های مختلف ضمن اشاعه استاندارد در همه حوزه ها فرهنگ سازی لازم را نیز انجام دهیم.

وی افزود: اگر استانداردها رعایت نشود مدیریت جهادی محقق نخواهد شد و اگر پیگیر اجرایی شدن شعار سال هستیم باید رعایت استانداردها در صنعت، تولید و خدمات جدی گرفته شود.

طاهری توجه به استانداردهای بین المللی راضامن حضور موفق دربازار رقابت دانست و تصریح کرد: در استمرار استفاده از نشان استاندارد باید هم تولیدکننده و هم مصرف  کننده جدی باشد و بدانند سود و منفعت هر دو در این راه است و به ارتقاء جایگاه تولید هم کمک خواهد کرد.

این مسئول یادآورشد: استاندارد باید مطالبه ملی و عمومی مردم شود تا همه تولیدکنندگان بقای خود را در رعایت آن بدانند و با جدیت در مسیر ارتقاء محصولات خود اقدام کنند.

وی گفت: استانداردها در تحقق شاخص های توسعه نقش تعیین کننده ای دارند و همه لازم است برای نهادینه شدن آن در جامعه همکاری کنند.

کشاورز قاسمی: تعامل استاندارد با صنعت بسیار منطقی است

همچنین علیرضا کشاورز قاسمی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قزوین با تقدیر از عملکرد بسیار خوب اداره استاندارد در دو سال گذشته گفت: با مدیریت منطقی در اداره استاندارد قزوین فضای تعاملی و مشارکتی بسیار خوبی میان تولیدکنندگان و صنعتگران با بخش دولتی ایجاد شده که جای تقدیر دارد.

رئیس اتاق بازرگانی قزوین تصریح کرد: وقتی صنعتگران احساس کنند دولت درصدد حل مشکلات آنهاست و مسئولان دستگاههای اجرایی تلاش خود رابرای کاهش دغدغه تولیدکنندگان بکار گرفته اند با انگیزه بیشتری به کار مشغول خواهند شد.

کشاورز قاسمی یادآورشد: در حوزه آموزش و برون سپاری کارها و الکترونیکی شدن امور اداره استاندارد کارهای خوبی انجام داده و موفق بوده و به روند بهتر امور کمک کرده است.

موازی کاریها دغدغه تولیدکنندگان است

این مسئول گفت: بخش خصوصی هم مطالباتی دارد که بیشتر آنها فرا استانی است و موجب شده کارها با کندی پیش برود و هزینه های تولید بیشتر شود که امیدواریم مسئولان کشوری و نمایندگان مجلس برای حل آن اقدام کنند.

کشاورز قاسمی گفت: سال گذشته مسئولان کشوری برای تمدید نشان استاندارد قول مساعدت دادند اما عملی نشد و موازی کاری دستگاههای نظارتی هم از دیگر مسائلی است که صنعتگران را نگران کرده و باعث اتلاف وقت، افزایش هزینه ها و مشکلات دیگر شده که انتظار مساعدت داریم.

وی اضافه کرد: باید از ظرفیت شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی و مجلس برای رفع موانع تولید استفاده کرد تا هر سال یک گام به جلو حرکت کنیم.

این فعال اقتصادی بیان کرد: مردم حق دارند کالا و مواد غذایی سالم مصرف کنند تا سلامتشان به مخاطره نیفتد و با گسترش دایره پوشش استاندارد امیدواریم زمینه کیفی سازی تولید و مصرف در کشور روز به روز گسترش یابد.

کشاورز اظهارداشت: بخش خصوصی آمادگی کامل دارد با همکاری دولت زمینه تولید و عرضه محصولات سالم و مرغوب را فراهم کند تا سلامت جامعه تامین شده و اقتصاد کشور رونق بگیرد.

همچنین محمد موسوی یکی از مدیران واحدهای صنعتی نمونه استان گفت: با رعایت استانداردهای ملی و بین المللی و استفاده از 230 معلول توانسته ایم توانمندی این گروه را اثبات کنیم و گامی در مسیر تولید و خودکفایی برداریم.

وی افزود: توجه به بهداشت روانی کودک در تولید محصولات شرکت فیروز در گام بعدی مورد توجه قرار خواهد گرفت تا نشان دهیم قادریم با اتکاء به نیروهای معلول متعهد و توانا کارهای بزرگی کنیم که شاید افراد سالم قادر به انجام آن نیستند.

در این مراسم از 22 واحد نمونه تولیدی و صنعتی استان که استانداردهای ملی و بین المللی را رعایت کردند و 10 مدیرکیفیت نمونه و یک خبرگزاری و نشریه به عنوان رسانه برتر تجلیل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.