چهارشنبه، ۰۱ دی ۹۵ - ۱۰:۴۰
ضد ماده

ضد ماده توسط دانشمندان در حالی با موفقیت در شرایط آزمایشگاهی اندازه‌گیری شده که ضد ماده مفهومی عجیب است که برای کسانی که…

ضد ماده توسط دانشمندان در حالی با موفقیت در شرایط آزمایشگاهی اندازه‌گیری شده که ضد ماده مفهومی عجیب است که برای کسانی که با فیزیک پیشرفته آشنایی ندارند ، پیچیده خواهد بود و حتی برای فیزیکدان‌ها نیز کار با آن اصلا ساده نیست چرا که به محض تماس ضد ماده با ماده ، هر دو نابود می‌شوند. این مشکل باعث شده بود که تاکنون انسان نتواند ضد ماده را اندازه‌گیری کند چون برای این‌ کار نیازمند اتصال ابزار است و این اتصال، سوژه اندازه‌گیری را نابود می‌کند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

ضد ماده در واقع ماده ای است که بار الکتریکیش معکوس می شود و ضد الکترون ها نیز که پوزیترون نامیده می شوند ، شبیه یک الکترونند اما با بار مثبت. ضد پروتون ها شبیه به پروتون ها هستند منتها با بار منفی. پوزیترون ها، ضد پروتون ها و ضد ذره های دیگر را معمولاً می توان در آزمایشگاه شتاب دهنده ذرات، مانند «سرن» اروپا ایجاد کرد و حتی می توان آن ها را برای برای روزها یا هفته ها ذخیره کرد.

به عبارتی دیگر ضد ماده ضد نیروی جاذبه نیست بلکه نظریه ای که در حال حاضر در این زمینه وجود دارد این است که گرانش همان طور که در مورد ماده عادی رفتار می کند در رابطه با ضد ماده هم همان گونه رفتار می کند. البته این نظریه به صورت تجربی تأیید نشده است.

ضد ماده

[box type=”success” ]توضیح بیشتر این که ما انسان ها و هر آن چه در اطراف ماست از موجودات زنده زمین و سیارات ، خورشید و دیگر ستارگان ، همه از ماده ساخته شده‌ایم. اما با تصور وجود یک جهان دیگر که مانند تصویر آینه‌ای جهان کنونی ما باشد، چه احساسی به شما دست می‌دهد؟ البته وجود چنین جهانی پذیرفته نیست. با این حال جهان ذرات زیر اتمی (الکترون ، پروتون ، نوترون ، …) چنین همتایی دارد و هر یک از این ذرات برای خود همتایی در آن جهان دارند که به اصطلاح پاد ذره آن ذرات یا ضد ماده می‌نامند. [/box]

اکنون دانشمندان فیزیک مرکز تحقیقات سرن در قالب تیم آلفا موفق شدند برای نخستین بار با استفاده از تکنیک خاصی این کار را انجام دهند. آن ها یک پوزیترون (الکترون با بار مثبت) را به همراه یک ضد پروتون (پروتون با بار منفی) داخل یک تیوب خلاء قرار دادند تا یک اتم ضد هیدروژن تشکیل شود. سپس این اتم را در میدانی مغناطیسی به‌ دام انداختند و با تکنیک‌های لیزری اندازه‌گیری کردند.

ضد ماده

تصویری رایانه ای از ضد ماده

در مرحله بعد آزمایش، دانشمندان پرتوی از لیزر سرخ به ضد هیدروژن تاباندند تا رفتار پوزیترون‌های آن پس از ارتقاء سطح انرژی را بررسی کنند. نتیجه آزمایش خوشبختانه همانند رفتار هیدروژن بود. در صورتی‌ که این ضد ماده رفتاری متفاوت از خود بروز می‌داد کل علم فیزیک نیازمند بازنگری می‌بود.

درک رفتار ضد ماده برای درک کائنات اهمیت زیادی دارد چرا که براساس تئوری‌ها ضد ماده و ماده باید یکدیگر را نابود کنند اما در کائنات این‌ دو در کنار هم هستند و ما همچنان وجود داریم.

[highlight]منبع : popularmechanics[/highlight]

3 دیدگاه برای “ضد ماده توسط دانشمندان با موفقیت در شرایط آزمایشگاهی اندازه‌گیری شد”

  1. غلام ویسی گفت:

    درک رفتار این ماده خیلی سخته

  2. صهیب گفت:

    تا حالا همچین چیزی نشنیده بودم

  3. یحیی گفت:

    ضد مواد می تواند سیستم حمل و نقل در فضای مادی رو متحول کنه البته اگه بشه اون رو در مقیاس بزرگ مهار کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.