یکشنبه، ۱۸ خرداد ۹۹ - ۱۰:۵۴
ضررهای زیاد خوابیدن

در این مطلب از میهن پست به بررسی ضررهای زیاد خوابیدن می پردازیم. اما در ابتدا باید بدانید که چه مقدار خواب زیاد…

در این مطلب از میهن پست به بررسی ضررهای زیاد خوابیدن می پردازیم. اما در ابتدا باید بدانید که چه مقدار خواب زیاد و بیش از حد است. در ادامه با ما همراه شوید.

اگر فرد چندین روز در هفته بیشتر از ۹ ساعت خواب داشته باشد و کماکان در طول روز احساس خستگی کند، این مسأله در اغلب افراد بزرگسال ممکن است پرخوابی محسوب شود.

با این حال کارشناسان خاطر نشان می کنند داشتن خواب بیشتر از ۹ ساعت به صورت منظم در جوان ها، افرادی که دوره نقاهت بیماری خود را سپری می کنند، یا کسانی که چندین روز متوالی کمبود خواب دارند، پذیرفته است.

مقدار خواب مناسب

مطمئن نیستید که واقعاً به چه مقدار خواب نیاز دارید؟ طبق آنچه در نشریه ی علمی «پزشکی بالینی خواب» (Journal of Clinical Sleep Medicine) آمده، بزرگسالان ۱۸ تا ۶۰ سال، باید به طور منظم بین ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه داشته باشند.

با این حال، اندک افرادی هستند که می توانند هر شب کمتر از ۵ ساعت خواب داشته باشند بدون آنکه این مسأله پیامد منفی ای برای سلامت آن ها ایجاد کند. علاوه بر این، کودکان به خواب بیشتری در مقایسه با افراد بزرگسال نیاز دارند.

ضررهای زیاد خوابیدن

ضررهای زیاد خوابیدن

سازمان کنترل و پیشگیری بیماری ها در ایالات متحده آمریکا، میزان خواب مورد نیاز برای هر گروه سنی را به ترتیب زیر تعیین کرده:

  • نوزادان (۴ تا ۱۲ ماه): ۱۲ تا ۱۶ ساعت
  • کودکان نوپا (۱ تا ۲ سال): ۱۱ تا ۱۴ ساعت
  • کودکان پیش دبستانی (۳ تا ۵ سال): ۱۰ تا ۱۳ ساعت
  • کودکان مدرسه ای (۶ تا ۱۲ سال): ۹ تا ۱۲ ساعت
  • نوجوانان (۱۳ تا ۱۷ سال): ۸ تا ۱۰ ساعت
  • بزرگسالان (۱۸ تا ۶۰ سال): ۷ ساعت یا بیشتر
  • بزرگسالان (۶۱ تا ۶۴ سال): ۷ تا ۹ ساعت
  • بزرگسالان (۶۵ سال به بالا): ۷ تا ۸ ساعت

لازم به ذکر است که مدت زمان خواب همان مدت زمانی نیست که فرد در تاریکی در رختخواب با چشمان بسته می گذارند. برای آنکه حداقل مدت ۷ ساعته ای که برای خواب شبانه توصیه شده را دریافت کنید، باید نزدیک به ۸ ساعت را در رختخواب سپری کنید.

پیامدهای منفی خواب زیاد

مشکلات جسمی مرتبط با خواب زیاد عبارتند از:

دیابت نوع دو
بیماری های قلبی
چاقی
افسردگی
سردرد
بالاتر بودن ریسک مرگ بر اثر یک مشکل جسمی

با این حال، کارشناسان خاطر نشان می کنند ممکن است میان مشکلات جسمی ذکر شده و خواب زیاد یک رابطه مرغ و تخم مرغی وجود داشته باشد. در واقع محققان هنوز نمی دانند که آیا بیماری باعث پرخوابی می شود یا خواب زیاد موجب بروز بیماری یا مشکل جسمی می شود.

تحقیقات همچنین نشان داده میان خواب زیاد و برخی مشکلات جسمی ارتباط وجود دارد. در تحقیقی در سال ۲۰۱۴ مشاهده شد کسانی که بیشتر از ۱۰ ساعت در روز می خوابیدند، شاخص توده بدنی بالاتری داشتند. به علاوه، نرخ افسردگی در میان این افراد بالاتر بود.

خلاصه ی کلام آنکه، بهتر است برنامه ی خواب تان را طبق توصیه های کارشناسان تنظیم کنید و اگر مدت زمان خوابی که به صورت منظم دارید بیشتر از ۹ ساعت در روز است، به پزشک مراجعه کنید.

[highlight]منبع: insider[/highlight]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *