سه شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۹۳ - ۰۱:۵۵

به گزارش خبرنگار مهر، شامگاه گذشته دوشنبه 22 اردیبهشت مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره رادیو و پنجمین اجلاس جهانی صدا با حضور عزت‌الله ضرغامی…

به گزارش خبرنگار مهر، شامگاه گذشته دوشنبه 22 اردیبهشت مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره رادیو و پنجمین اجلاس جهانی صدا با حضور عزت‌الله ضرغامی رییس سازمان صدا و سیما، محمدحسین صوفی معاون صدا، حسن تقدس‌نژاد معاون مالی و اداری و مسئولان جشنواره، مدیران شبکه‌های رادیویی، چهره‌های هنری و ادبی و جمعی از پیشکسوتان رادیو برگزار شد.

شوخی‌های ضرغامی و تشویق‌های پی در پی حضار

ضرغامی در ابتدای سخنرانی 30 دقیقه‌ایش به شوخی گفت: ساعت از 12 گذشته، دیگر چه بگویم؟ به قول معروف درِ دیزی بازه حیای گربه‌ای که بنده باشم کجاست؟ آن پایین که نشسته بودم، نورهای آبی پله‌های سن توی چشمم می‌خورد اما انگار بقیه مشکلی با این قضیه نداشتند. چشم‌های همه برق می‌زد و من به آقای صوفی گفتم شبیه گربه‌ها شده‌ای!

وی در ادامه درباره تریبون هم اظهار کرد: در کنار طراحی خوب دکور، این تریبون خیلی لاغر است. باید تریبون پهن‌ باشد و وقتی سخنران جابجا می‌شود او را کامل بپوشاند. این تریبون برای خود آقای صوفی مناسب است که پهنای باند کمتری دارند! برای من و مهران دوستی اصلا مناسب نیست!

خواستم نماز لیله الرغائب بخوانم از حال رفتم

رییس سازمان صدا و سیما در ادامه حرف‌هایش که مدام با کف زدن حضار قطع می‌شد، یادآور شد وقت گذشته و من عذرخواهی می‌کنم و شرمنده هستم. به ویژه برای عزیزانی که باید نماز شب بخوانند. ما که پیش هنرمندان هستیم نماز شبمان حساب می‌شود. باید این آداب را برای مردم ساده‌تر بگیرید. در لیله الرغائب نمازها و آدابی داریم که من تصمیم گرفتم به آنها توجه کنم. باید 12 رکعت نماز می‌خواندم که در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده می‌شد و در سجده هفتاد بار ذکر «سبوح قدوس رب الملائکة والروح» گفته می‌شد. اما من دو رکعت اول را که خواندم از حال رفتم! هرکاری کردم دیدم نمی‌شود دو رکعت دوم را بخوانم و گفتم خدایا همین را از ما قبول کن!

وی افزود: چون بین نماز مغرب و عشا هم باید این نماز خوانده می‌شد فرصت زیادی نبود و از آن گذشتم. گاهی در گفتن آداب به عنوان مستحبات آنقدر دقیق مطالب را می‌گوییم که دوستی می‌گفت خود ما به این مستحبات اینگونه عمل نمی‌کنیم.

امشب کلکسیون جوراب و زیرپوش آقایان تکمیل می‌شود

ضرغامی با تبریک میلاد امام علی (ع) و روز مرد به شوخی خطاب به مردان حاضر گفت: امشب هدایایی می‌گیرید و کلکسیون جوراب و زیرپوشتان تکمیل می‌شود! آقای تقدس‌نژاد که هر سال روز زن به همکاران هدیه می‌دهد و امسال بدون اجازه من مبلغ آن را دوبرابر کرده و صد هزارتومان شده دویست هزار تومان! برای همین است که اینقدر طرفدار دارد. اما او روز پدر اقدامی نمی‌کند. یک بار همکاران آقای ما گفتند بی زحمت ما را هم قاطی زن‌ها حساب کنید. گفتیم اگر مرد پیدا کردید سلام ما را برسانید من که حرفی ندارم.

رییس رسانه ملی در ادامه از تلاش‌های حوزه معاونت صدا تشکر و اظهار کرد: دوربین که در سالن می‌چرخید و چهره افراد مختلف را می‌دیدم می‌خواستم اینجا بیایم و از هر کدام خاطره‌ای بگویم اما به مرور دیدم تعداد این چهره‌ها از استادان و پیشکسوتان آنقدر زیاد است که نمی‌شود از تک تک آنها نام برد.

نواری از طاهری که ضرغامی سالها گوش می‌داد

وی تأکید کرد: مجموعه کارهایی که استاد مختاباد ارائه کرد بسیار ارزشمند بود. قطعه‌ای که او درباره امیرالمومنان اجرا کرد مرا یاد شعری انداخت که حدود 30 سال قبل آن را در نوار برادر عزیزمان محسن طاهری مداح اهل بیت گوش داده بودم و او در مسجد لاله زار اشعاری می‌خواند که در خصوص مناجات حضرت علی (ع) بود و بسیار به دل می‌نشست. من آن نوار را سالها گوش می‌کردم تا اینکه گم شد. می‌خواستم یک نمونه از آن را از طاهری بگیرم اما او هم آن را نداشت.

ضرغامی در خصوص جشنواره رادیو گفت: حضور 1500 نفر از همکاران و حضور مهمانان خارجی کار ارزشمندی است. داوری‌ها هم در بخش داخلی و خارجی بسیار مهم بود و امیدوارم از فضای کارشناسی استفاده درستی شده باشد و جا دارد از دبیر محترم جشنواره رضوی، کلانتری نماینده داوران و برادر عزیز و پرتلاش و موفقم صوفی صمیمانه تشکر کنم.

مدیریت رادیو با این همه شبکه و برنامه پیچیده است

وی با بیان اینکه قصد داشت در این مراسم یک مقدمه و 3 نکته را بگوید، ادامه داد: با توجه به محدودیت زمان از این‌ها صرف نظر می‌کنم و یک مورد را نصف و نیمه عنوان می‌کنم. حوزه صدا، حوزه مقدسی در کشور است. معاونت صدا با 26 شبکه سراسری و ملی و 10ها شبکه برون مرزی و 10ها شبکه استانی یک مجموعه عظیم و تاثیرگذار ایجاد کرده که مایه خوشحالی ما است. من آمار این چند ساله معاونت صدا را بررسی کردم که خیلی عجیب بود و مدیریت برخی از این‌ها خیلی پیچیده است. تعداد شبکه‌ها دو برابر و میزان برنامه‌ها تقریبا 3 برابر شده و روزانه 1222 برنامه تولید و پخش می‌شود. هر کدام از این برنامه‌ها محقق، مجری، تهیه کننده و ناظر دارد و هرکدام دنیایی و دریایی از کار فکری و هنری است که روی آنتن می‌رود.

رییس سازمان صدا و سیما تأکید کرد: یک بار در اتاق صوفی دیدم او برنامه‌ها را از این سوی سالن تا آن طرف در یک جدول دقیق نوشته که چشم من از دیدن آن سیاهی رفت. گاهی یک مجری یا تهیه‌کننده که عوض می‌شود در سطح کشور حاشیه‌هایی پیش می‌آید آن وقت این همه شبکه عالمانه، مفید، تاثیرگذار و آموزش‌دهنده جلو می‌روند. بسیاری از بزرگان هم مخاطب آن هستند. اخیرا در حضور مقام معظم رهبری جلسه‌ای داشتیم که یکی از آقایان عنوان دو برنامه رادیو را گفت و اعلام کرد به آنها علاقمند است. من حتی اسم آن برنامه‌ها را نشنیده بودم و نمی‌شناختم.

اشکالات نظارتی خوشبختانه کمتر شده است

وی افزود: بازخوردهایی که از مخاطبان به دست ما می‌رسد و بسیاری از آنها هم عالمانه است، نشان می‌دهد رادیو کار خود را به درستی انجام داده است. در گزارش‌های شورای نظارت هم اشکالات بسیار کمتر شده و دلگرم کننده است. به هر حال اشکالات پخش با این حجم برنامه و مطالبات و توقعی که وجود دارد و حساسیت هایی که به لحاظ قومی و فرهنگی است و باید رعایت هم شود، بسیار کم شده است. ما از مشکلات نمی‌نالیم. تریبون باز است.

ضرغامی با اشاره به یکی از برنامه‌های کودک که مجری برنامه در یک تماس تلفنی از کودکی می‌خواهد تلفن را به مادرش بدهد تا با او صحبت کند،‌ گفت: کودک پاسخ می‌دهد مادرم حمام است، مجری می‌گوید گوشی را به پدرت بده و کودک می‌گوید او هم حمام است و مجری باید چنین مسائلی را جمع کند و تقصیر ما نیست.

سوتی‌هایمان را بگذاریم روی سایت، مردم لذت ببرند

وی ادامه داد: برخی سوتی‌های صداوسیما را در سایت‌ها می‌گذارند، خود ما چرا این‌ها را جمع نکنیم و روی سایتمان نگذاریم. بگذاریم مردم لذت ببرند. سوتی های ما چیزی نیست که از چشم کسی پنهان بماند.

رییس سازمان صدا و سیما همچنین با اشاره به حضور مهمانان خارجی از صوفی خواست تا سال آینده اولویت‌هایی در این زمینه قائل شود و در سه محور مشترک آثار خارجی‌ها را دریافت کنند.

صدا را از آسیب سیما حفظ کنیم

وی افزود: رادیو پاک است و همه جا این پاکی را حفظ کرده و رادیوهای دنیا در بسیاری موارد با هم مشترک هستند، در حالی که در شبکه‌های تلویزیونی فساد فراوانی ایجاد شده است. اما رادیو در سطح جهانی نسبت به تصویر بسیار پاک تر، صادقانه تر، اغنا کننده تر و همراه تر است. باید به دوستان یادآوری کنیم که باید صدا را از آسیب سیما محفوظ داشت.

ضرغامی در حالی که این جمله‌اش با کف زدن حضار همراه بود، تأکید کرد: خانم نشیبا عرض بنده را گرفتند. کار خوبی که در صدا می‌شود همین ایجاد حس خانوادگی است. بالاترین آرزوی من این است اگر در آینده فراغتی برایم ایجاد شد مثل 19 سالگی‌ام که مطلب می‌نوشتم و وقتی در رادیو خوانده می‌شد، بالاترین لذت را می‌بردم، این کار را با فراغ بال انجام بدهم و به آن افتخار کنم.

وی موضوع خانواده، محیط زیست و استقلال فرهنگی را موضوعاتی مهم دانست و تأکید کرد: صوفی این موارد را تدوین کند تا در سال آینده جشنواره مورد استفاده قرار بگیرد. هر جا خانواده باشد پاکی وجود خواهد داشت.

خانواده باشد همه چیز تضمین شده است

رییس رسانه ملی با اشاره به مراسم افتتاح شبکه نسیم در مریوان گفت: آنجا در نقطه مرزی بودیم که سالها پیش دشمن وابسته آن را ناامن کرده بود  و صدام با سلاح‌هایی که از غربی‌ها به خصوص آلمان گرفته بود، کودکان بی گناه را در آغوش خانواده‌شان از بین می‌برد. ما آنجا با حضور 20 هزار نفر از مردم، یک برنامه بسیار شاد چند ساعته داشتیم. وقتی محور خانواده باشد، همه چیز تضمین شده خواهد بود.

وی افزود: همچنین موضوع محیط زیست نیز فوق العاده مهم و در کشور ما در اولویت است. ما حرف‌های مشترک بسیاری با سایر کشورها داریم و می‌توانیم از نوآوری هم استفاده کنیم. در حوزه تجربی و علمی هم خوب است. محیط زیست هم فقط طبیعت نیست و همه چیز را دربرمی‌گیرد. این همه شبکه های مبتذل باید مورد اعتراض ما باشد. این موارد با حجم بالای تبلیغاتی که در فضای مجازی دارند، از بمب اتمی بدتر هستند. بدترین تصاویر و گمراه‌کننده‌ترین برنامه‌ها را برای کودکان و جوان‌ها که غنچه و گل هستند و باید از آنها مراقبت شود به نمایش می‌گذارند. ما باید با این موارد مبارزه و در این باره روشنگری کنیم.

جهان به دنبال حاکم کردن یک فرهنگ و نابودی دیگر فرهنگ‌ها است

ضرغامی در خصوص استقلال هویتی و فرهنگی نیز گفت: سالها دنیا به دنبال این است که یک فرهنگ را حاکم کند و همه فرهنگ‌ها و خرده فرهنگ‌ها را از بین ببرد. تا اگر از یک کودک ژاپنی یا استرالیایی درباره آداب زندگی‌اش بپرسید، چیزی جز قهرمانان امریکایی نداند، آنها در این زمینه موفق هم شده‌اند و یک کودک وقتی در فیلم «جنگ ستارگان» آهن پاره‌ای خراب می‌شود برای او گریه می‌کند. آن وقت به این همه فرهنگ و بزرگان آنطور که بایدو شاید توجه نمی‌شودو برخی به وظیفه‌شان عمل نمی‌کنند.

رییس سازمان صدا و سیما با اشاره به سفرش به یکی از کشورهای اروپایی و دیدار با رییس رادیو و تلویزیون آن کشور تصریح کرد: از این فرد پرسیدم که چه برنامه‌هایی تولید می‌کنید؟گفت اصلا لازم نیست ما تولیدی داشته باشیم چون گران تمام میشود. هرچه بخواهیم هست. هالیوود این همه فیلم و سریال دارد.  پرسیدم خودتان کاری نمی‌کنید؟ شانه‌هایش را بالا انداخت و گفت مشکلات مالی داریم و صرف نمی‌کند، می‌توانیم با یک صدم قیمت فیلم‌های هالیوود را بگیریم. اصلا برای او مهم نبود که از شبکه‌هایش فرهنگ کشور خودش را به مردم منتقل کند.

تولیدات ایران می‌تواند برای جهان الگو باشد

وی در پایان سخنانش گفت: در حالی که جمهوری اسلامی از روز پیروزی انقلاب به دنبال فضایل اسلامی بود و تلاش می‌کرد هویت‌ها را حفظ کند.  تولیدات ایران می‌تواند برای جهان الگو باشد. پس بهتر است برای سال آینده از دستاوردهای نکاتی که اشاره کردم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.