جمعه، ۲۵ مهر ۹۳ - ۰۱:۰۳

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام نصیر نیک نژاد عصر پنج شنبه در گردهمایی بزرگ هئیات مذهبی، مداحین و تشکل های دینی قدس…

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام نصیر نیک نژاد عصر پنج شنبه در گردهمایی بزرگ هئیات مذهبی، مداحین و تشکل های دینی قدس با اشاره به فرارسیدن ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان اظهار داشت: عزاداري و مرثيه سرايي براي حضرت امام حسين (ع ) از جمله مراسم و شعائر بزرگ مذهب شيعه است كه بنابر اصل قطعي و عقلاني تاثيرگذاري و ثمربخشي تعاليم اسلامي داراي فلسفه و آثار و ثمرات بزرگ و بسيار ارزشمندی است.

وی افزود: حادثه کربلا حرکتی برخاسته علیه ظلم و فساد و برای آگاهی بخشی به مردم بوده و با گذشت زمان، در وجدان امت مسلمان عمق و رسوخ بیشتری یافته است و سبقه فرهنگی و نیاز امروز جامعه نیز تکیه بر عزاداری ها و تشکل های مردمی است که موجب حفظ کشور از فتنه دشمنان می شود.

هیئات مذهبی مراقب باشند زمینه سو استفاده دشمن را فراهم نکنند

این مسئول ادامه داد: با اشاره به فتنه‌انگیزی استکبار جهانی و تغییر شیوه نبرد جبهه کفر با اهل توحید، انسجام درون هیئتی در چنین شرایط حساسی ضروری است، هیئتی‌ها باید دست به دست هم بدهند تا هیئات مذهبی منسجم و قوی تشکیل دهند و از بگومگوهایی که منجر به بی‌انضباطی و حاشیه‌سازی می‌شود پرهیز کنند.

نیک نژاد تصریح کرد: در برنامه‌های هیئات مذهبی نباید اتفاقی بیفتد که دشمن بتواند از آن سوء‌استفاده کند، نباید حرف‌هایی در هیئت‌های مذهبی زده شود یا رفتاری دیده شود که موجب اختلاف‌افکنی بین پیروان مذاهب اسلامی شود.

ضرورت اصلاح و تجدید نظر در برخی سبکهای مداحی

وی با اشاره به دگرگونی‌هایی که در سبک‌های مدح اهل بیت (ع) صورت گرفته، بر لزوم تجدیدنظر در ارائه سبک‌های مداحی تاکید کرد و افزود: متاسفانه در برخی موارد سبک‌هایی در مداحی رایج شده که مردم را از مسیری که باید هدایت شوند دور می‌کند، بنابراین یکی از ماموریت‌های کانون شاعران و مداحان آئینی این است که با اعمال سیاستگذاری و برنامه‌های ایجابی و سلبی نگذارد مدح و مداحی از مسیر صحیح منحرف شود.

این مسئول متذکر شد: البته با توجهات رهبری و حساسیت‌های مراجع عظام تقلید و مقدماتی که سازمان تبلیغات اسلامی انجام داده، تا حدودی جلوی بسیاری از سبک‌های نامناسب گرفته شده ولی متاسفانه همچنان شاهد ناهنجاری‌هایی در برخی از سبک‌های مداحی هستیم که باید اصلاح شود.

هیئات مذهبی از دامن زدن به خرافات بپرهیزند

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران گفت: هیئات مذهبی باید در ایام عزاداری سه رکن اساسی را سرلوحه کار خود قرار دهند، رکن سخنوری که مبین فلسفه عاشورا باشد، رکن مداحی که شرح صحیح مصیبت های وارد بر آل الله باشد و رکن قرآنی که باید در این ایام به ترویج فرهنگ قرآن و تلاوت قران نیز توجه ویژه شود.

وی افزود: مسئولین هیئات توجه داشته باشند که از دامن زدن به خرافات و موهومات خودداری کنند، از وسایل نامناسب استفاده نکنند و در مداحی خود به متون آیینی توجه بیشتری داشته باشند، سخنران ها احکام شرعی را در منبر عنوان کنند.

اولین تشکل رابطین فرهنگی کشور در قدس تشکیل می شود

در ادامه این نشست رئیس سازمان تبلیغات اسلامی قدس از تشکیل اولین تشکل میانی هئیات مذهبی با عنوان رابطین فرهنگی در این شهرستان خبر داد و گفت: کار این رابطین فرهنگی ایجاد ارتباط بین هئیات و سازمان تبلیغات اسلامی، پیوند دادن سخنران و مداح هئیت ها با یکدیگر، آسیب شناسی مسایل و نظارت بر مسایل فرهنگی هئیات است.

حجت الاسلام صدقعلی جلیل زاده افزود: در شهرستان قدس 700 هیئت مذهبی وجود دارد که برای هر کدام از این هیئات یک رابط فرهنگی در نظر گرفته شده و این 700 نفر در کلاس های تخصصی آموزش دیده  و همگی از قشر تحصیلکرده جامعه هستند و وظیفه اقناع مذهبی و فرهنگی هیئتیان را برعهده دارند.

در ادامه مراسم مسئولان نیروی انتظامی نیز تذکراتی در خصوص عدم استفاده از علامت، عدم ایجاد مزاحمت برای همسایگان و همکاری با نیروی انتظامی به مسئولین هیئات دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.