چهارشنبه، ۲۲ مرداد ۹۳ - ۱۱:۴۹

‌استاندار کرمانشاه با بیان اینکه باید برای پژوهش هزینه کنیم، گفت: این هزینه باید بصورت کنترل شده و با اطمینان به پژوهش انجام…

‌استاندار کرمانشاه با بیان اینکه باید برای پژوهش هزینه کنیم، گفت: این هزینه باید بصورت کنترل شده و با اطمینان به پژوهش انجام شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کرمانشاه، «ابراهیم رضایی» در نشستی با مسئولان پژوهشگاه صنعت نفت، با تأکید بر اجرا کردن فعالیت‌های پژوهشی خاطرنشان کرد: چنانچه پژوهشی می‌تواند منشأ اثرات مادی و معنوی شود باید برروی آن سرمایه‌گذاری کرد.

وی با تأکید بر استفاده از طرح‌های پژوهشگاه صنعت ایران در استان در ادامه از همه‌ی مسئولان دستگاه‌های مربوطه خواست تا پیگیری‌ها را در این زمینه انجام دهند.

رضایی برهمکاری کامل استانداری در جهت حمایت از اجرا کردن طرح‌های پژوهشی در استان تاکید و خاطرنشان کرد: این حمایت در صورتی است که طرح پژوهشی قابلیت اجرا و توجیه اقتصادی داشته باشد.

«منصور بزمی» رئیس پژوهشکده‌ی نفت و پالایش پژوهشگاه صنعت نفت نیز در این نشست با اشاره به عمر بیش از 50 سال این پژوهشگاه یادآور شد: این پژوهشگاه هم‌اکنون پنج پردیس در شهرهای تهران، کرمانشاه، اهواز، قشم و عسلویه دارد.

وی با بیان اینکه پژوهشگاه صنعت نفت تحت نظارت وزارت نفت فعالیت می‌کند، گفت: تاکنون توانستیم 120 اختراع داخلی و 120 اختراع خارجی را در این پژوهشگاه به ثبت برسانیم.

بزمی با بیان اینکه پژوهشگاه وظیفه‌ی مطالعه و طرح توسعه‌ی میادین را برعهده دارد، گفت: طی 10 سال گذشته 16 میدان نفتی توسط پژوهشگاه مطالعه شد و طرح توسعه‌ی آنها انجام شده است.

رئیس پژوهشکده‌ی نفت و پالایش پژوهشگاه صنعت نفت در ادامه به تشریح دستآوردها و فعالیت‌های این پژوهشگاه پرداخت و خاطرنشان کرد: خوشبختانه پژوهشگاه در دو زمینه‌ی صنایع بالادستی و پائین‌دستی دستآوردهای خوبی داشته است.

بزمی طرح جامع ذخیره‌سازی زیرزمینی گاز طبیعی را از دستآوردهای این پژوهشگاه دانست و تصریح کرد: با انجام این کار می‌توان ازدیاد تولید گاز در فصول گرم سال را برای استفاده در فصول سرد سال در زیرزمین ذخیره‌سازی کرد.

وی با اشاره به انجام این کار در شمال شرق کشور، یادآور شد: هم‌اکنون انجام این ذخیره‌سازی در منطقه‌ی مشترکی بین استان کرمانشاه و لرستان در اولویت‌های شرکت ذخیره‌سازی گاز قرار دارد.

بزمی طرح اکتشاف منابع هیدرات‌های گازی دریای عمان و طرح اکتشافی شیل‌های گازی در جنوب و غرب کشور را با هدف افزایش منابع استراتژیک هیدروکربنی کشور از دیگر اقدامات پژوهشگاه صنعت نفت برشمرد.

به‌گفته‌ی رئیس پژوهشکده‌ی نفت و پالایش پژوهشگاه صنعت نفت این پژوهشگاه موفق شده سیمان سبک و فوق سبک را با استفاده از فنآوری نانو طراحی کند، بنحوی‌که این سیمان خاصیت سیمان معمولی را داشته، اما می‌تواند بعلت وزن سبکش روی آب شناور بماند.

بزمی در ادامه طراحی پایه اولین واحد تولید گوگرد و راه اندازی اولین واحد اوکتان سازی را از دیگر دستآوردهای این پژوهشگاه دانست.

وی طراحی و نصب سیستم هشداردهنده نشتی خطوط لوله نفت را از دیگر دستآوردهای این پژوهشگاه برشمرد و افزود: با نصب این سیستم بر روی خطوط لوله نفت سیستم به محض بروز نشتی آن را اطلاع داده و میزان نشتی را نیز گزارش می‌دهد.

وی طراحی و اجرای تکنولوژی GTL را که تنها در اختیار چهار کشور جهان قرار دارد را از دیگر دستآوردهای این پژوهشگاه دانست و تصریح کرد: با اجرای این تکنولوژی می‌توان گاز طبیعی را به فرآورده‌های نفتی مایع تبدیل کرد.

به‌گفته‌ی بزمی، با این تکنولوژی می‌توان در فصول گرم سال که کمتر از گاز استفاده می‌شود، از گاز طبیعی بنزین پاک استخراج کرد.

وی خاطر نشان کرد: در صورت حمایت بخش خصوصی می‌توان این واحد را در کرمانشاه راه‌اندازی کرد.

رئیس پژوهشکده‌ی نفت و پالایش پژوهشگاه صنعت نفت از در اختیار بودن دانش فنی تولید صنعتی نانو لوله‌های کربنی در این پژوهشگاه خبر داد و تصریح کرد: این دانش تنها در اختیار سه کشور قرار دارد و مرکز نانوی پژوهشگاه بزرگ‌ترین مرکز نانوی خاورمیانه بشمار می‌رود.

بزمی طرح تولید گوگرد کشاورزی را یکی دیگر از دستآوردهای پژوهشگاه صنعت نفت برشمرد و تصریح کرد: عمده خاک‌های کشور قلیایی هستند که این قلیایی بودن میزان برداشت محصول را کم می‌کند.

وی تصریح کرد: با تزریق گوگرد تولیدی پژوهشگاه خاک به سمت اسیدی بودن رفته و برداشت محصول بیشتر می‌شود.

رئیس پژوهشکده‌ی نفت و پالایش پژوهشگاه صنعت نفت با بیان اینکه گوگرد تولیدی پژوهشگاه با کود گوگرد متفاوت است، گفت: این نوع گوگرد ماندگاری بسیاری در خاک داشته و بصورت کنترل شده در خاک آزاد شده و تنها اصلاح خاک را انجام می‌دهد.

بزمی با بیان اینکه این طرح آماده اجراشدن است، گفت: می‌توان این طرح را برای نخستین بار در کرمانشاه اجرا کرد.

رئیس پژوهشکده‌ی نفت و پالایش پژوهشگاه صنعت نفت در ادامه طراحی و اجرای سامانه‌های پیشرفته تصفیه‌ی پسآب بهداشتی و صنعتی به روش‌های MBR و SBR در صنایع مختلف، برآورد منابع و میزان انتشار آلاینده‌های هوا، طراحی و اجرای نرم‌افزار Epat در جهت کاهش مصرف انرژی و بهینه‌سازی آن و بازیافت آب‌های صنعتی را از دیگر دستآوردهای این پژوهشگاه دانست.

وی هم‌چنین از پاک‌سازی خاک‌های آلوده به منابع نفتی با استفاده از روش میکروبی توسط پژوهشگاه صنعت نفت خبر داد و گفت: بر اساس این روش با استفاده از میکروب‌های موجود در خاک، با کشت نوعی گیاه، خاک مورد نظر ظرف شش ماه از آلودگی‌های نفتی پاک می‌شود.

بزمی از آمادگی کامل پژوهشگاه صنعت نفت بمنظور برطرف کردن مشکلات حوزه نفت و گاز استان خبر داد و خاطرنشان کرد: در صورت طرح مشکل از سوی استان ما می‌توانیم ظرف دو هفته پیشنهادات خود در زمینه برطرف کردن مشکل مذکور بیان کرده و فنآوری‌های لازم را در این زمینه در اختیار استان قرار دهیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.