چهارشنبه، ۲۲ شهریور ۹۶ - ۱۲:۳۵
برج درخت سفید

برج درخت سفید طرحی از ساختمانی ۱۷ طبقه است که برنده مسابقه طراحی معماری در شهر مونپولیه فرانسه شد که در این ساختمان…

برج درخت سفید طرحی از ساختمانی ۱۷ طبقه است که برنده مسابقه طراحی معماری در شهر مونپولیه فرانسه شد که در این ساختمان از طبقه همکف که رستوران و گالری هنری است تا پنتهاوس فوقانی خود به عنوان مکان دید انداختن بر چشم اندازهای شهر خدمت رسانی عمومی خواهد داشت. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

طراحی زیبای برج درخت سفید

این ساختمان از روش مرسوم زندگی در فضاهای باز این شهر و همچنین از قابلیت های یک درخت در این پروژه الهام گرفته است.

طراحی زیبای برج درخت سفید

این برج مسکونی چند منظوره دارای ۱۷ طبقه است و انرژی خود را از منابع طبیعی موجود در محل تامین می کند. همچنین نواحی جدید و قدیمی شهر را نیز به هم پیوند می دهد.

طراحی زیبای برج درخت سفید

این برج چند منظوره در بر گیرنده منازل مسکونی، رستوران، گالری هنری، دفاتر اداری، یک کافی شاپ با چشم انداز وسیع و یک فضای اشتراکی خواهد بود.

از فاز ایده پردازی و طراحی مغهومی پروژه، معماران به طور قابل ملاحظه ای از شیوه زندگی مردم این شهر در فضای آزاد و باز الهام گرفتند.

طراحی زیبای برج درخت سفید

برج به طور هدف دار مابین سیتی سنتر شهر و بندر تازه توسعه یافته Marianne and Odysseum در میانه راه منطقه جدید و قدیم شهر قرار گرفته و این ساختمان همچنین در محل تقاطع چند خیابان اصلی شهر استقرار پیدا کرده است.

طراحی زیبای برج درخت سفید

این پروژه در فرم با ابهت و بزرگی به سمت چشم انداز پارک مجاورش امتداد پیدا کرده است و نمای منحنی شکل شرقی ساختمان در لبه میدان قرار گرفته و سمت غربی برج به صورت محدب به بیرون آمده تا چشم انداز و دورنمای وسیعی رو به محیط اطراف برای مجموعه ساختمان ایجاد کند و در عین حال، این انحنا باعث ایجاد دید و چشم انداز وسیع برای هر واحد ساختمانی نیز بدون مسدود شدن این دید توسط واحد مجاورش می شود.

طراحی زیبای برج درخت سفید

ساختمان به نحوی در مکان خود استقرار یافته که تسلیم محیط پیرامون شود و با آن هم پیوند شود و در عین حال آن را مستعد کند تا با دو جناح بال خود رودخانه Lez در امتداد خیابان روبرویش را در آغوش بکشد.

طراحی زیبای برج درخت سفید

معمار این بنا قصد داشته تا فرم خمیده و منحنی شکلی خلق کند که گویی حجم آن در گذر زمان توسط نیروی باد یا آب سابیده شده و نتیجتاً این فرم ارگانیک طبیعی و متناسب حاصل شده است.

طراحی زیبای برج درخت سفید

فرم به زیبایی از رشد یک درخت به سمت محیط اطرافش تقلید نموده و همزمان با ایجاد سایه های ضروری متعدد توسط شاخه هایش آن را بهبود بخشیده است.

طراحی زیبای برج درخت سفید

بر خلاف نام «درخت سفید»، این ساختمان چندان محل خلوت و آرامی نخواهد بود بلکه بیشتر ضرب آهنگی است که موسیقی شهر را تکمیل می کند و به عنوان ساختمان عمومی بلند بالای شهر هر کسی را سمت خود جلب خواهد کرد.

طراحی زیبای برج درخت سفید

این عمارت به تمام ساکنین و بازدیدکنندگان شهر عرض اندام خواهد کرد و از طبقه همکف که رستوران و گالری هنری است تا پنتهاوس فوقانی خود به عنوان مکان دید انداختن بر چشم اندازهای شهر خدمت رسانی عمومی خواهد داشت و این مسیرها و فضاهای گسترده و قابل دسترس در این برج آن را بیش از پیش جذاب خواهد کرد و در مجموع این سازه مایه مباهات و افتخار شهر و مرکز جذب توریست خواهد شد.

طراحی زیبای برج درخت سفید

یک فضای اشتراکی ویژه ساکنین در محل کافه تریای ساختمان پیش بینی شده است تا صاحبان خانه از هر طبقه بتوانند از مناظر دیدنی اطراف در این فضای خصوصی و خلوت لذت ببرند. فضاها درون و بیرون سطوح پهن بیرونی طبقات گویی تفاوتی نمی شناسد و کاربران می توانند به غریزه مابین آن فضاها حرکت کنند.

طراحی زیبای برج درخت سفید

بالکن ها برای کشیدن کاربر به سمت فضای بیرون متناسب گشته اند درست همانند برگ درخت که رو به نور گرم و مغذی خورشید باز می شود که علاوه بر این پیش آمدگی های تخت، ساکنین با یک فضای متنوع در ساختمان روبرو خواهند بود. هر کاربر اختیار انتخاب یک واحد متمایز (به طور مثال –در جبهه غربی ساختمان-سه خوابه..) و همچنین قدرت انتخاب پلان های مختلف طرح بندی شده در طبقات را خواهد داشت.

طراحی زیبای برج درخت سفید

معماران بنا در جست و جوی تقویت «معماری آزاد» بوده اند، امری که آن ها به مثابه پایه های جریان خانه سازی آینده می بینند و هرکس بعد از خرید واحد و طبقه خود، به طراحی منزل خود مشغول می شود و در قید و بند مواد و کالاهای یکسان کارخانه ای و طرح بندی ردیفی و فضاهای زندان مانند نمی ماند و جای آن به آن ها امکانات انتخاب های مختلف داده می شود و با ایجاد فضاهای مدولار داخلی، ساکنین قادر خواهند بود که امکانات خانه و طرح بندی نقشه آن را از میان نمونه های موجود در کاتالوگ انتخاب و اجرا کنند.

درست همانند یک درخت، این برج از منابع طبیعی محیط اطرافش تغذیه خواهد کرد تا به طور قابل ملاحظه ای از بار انرژی مصرفی خود بکاهد.

طراحی زیبای برج درخت سفید

ساختمان برای ایجاد آسایش محیطی یک استراتژی انفعالی مدبرانه به کار می برد و همچنین تاثیرات محیط بر خود را در کنترل دارد.

در این سازه نیز یک پروسه منطقی غیر معمول به کار رفته بدین صورت که به طور انفعالی واحدهای ساختمان طی فرایندی توسط کانون های خورشیدی خنک می شوند.

معمار بنا به دنبال ایجاد یک نقطه کانونی و یک بنای شاخص برای شهر بوده است که همانند فانوس دریایی یا ستاره راهنما در شب در میان خط آسمان شهر جلوه نمایی کند.

[highlight]منبع[/highlight]    designboom

13 دیدگاه برای “طراحی چشم نواز و فوق العاده زیبای برج «درخت سفید» + عکس”

 1. حيدري گفت:

  خیلی زیباست

 2. فرهاد گفت:

  این معمار رو باید بوسید

 3. پوريا گفت:

  همین که میتونن فکر کنن
  طرح بدن
  وپیاده کنن
  خودش موفقیت رو چند برابر میکنه

 4. پريسا گفت:

  خودش مثل یک شهر میمونه

 5. احمد گفت:

  معمار به هدفش رسیده و واقعا میدرخشه

 6. حوريه گفت:

  خارق العاده اس

 7. منا گفت:

  با سیستم خورشیدی ساختمان خنک میشه

 8. صبا گفت:

  میتونستن بالکن ها رو هم شکل برگ طراحی کنن

 9. ميلاد گفت:

  برای انتخاب خونه مورد نظرشون کاتالوگ دارن 😐

 10. مسعود گفت:

  عجب ویویی داره

 11. ميترا گفت:

  یکی از این خونه ها لطفا 😐

 12. مريم م گفت:

  حق انتخاب هرچیزی رو دارن
  مثلا دارن غذا درست میکنن و با سلیقه خودشون ادویه های مختلف رو اضافه میکنن

 13. احسان گفت:

  اکثر منابع با انرژی خورشیدی تامین میشه
  عالیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *