یکشنبه، ۲۴ فروردین ۹۹ - ۰۸:۲۷
طراحی ماه نورد

جزئیات جایز ۱۶۰هزار دلاری ناسا برای طراحی ماه نورد در حالی مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است که ناسا اخیرا اعلام کرده…

جزئیات جایز ۱۶۰هزار دلاری ناسا برای طراحی ماه نورد در حالی مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است که ناسا اخیرا اعلام کرده است که هر کسی بتواند یک ماه‌نورد کوچک در اندازه یک صابون طراحی کند، ۱۶۰ هزار دلار به او جایزه می دهد.

ناسا در جزئیاتی بیشتر در خصوص طراحی ماه نورد اعلام کرده است هر شخصی که بتواند یک ماه‌ نوردی که سنگین‌ تر و یا بزرگ‌ تر از یک صابون نباشد طراحی کند به او ۱۶۰ هزار دلار جایزه می‌دهد.

ناسا ممکن است در آینده ماهنوردهای کوچکی به جز جستجوگر آب خود موسوم به وایپر VIPER به ماه بفرستد و امیدوار است از این طریق بتواند اطلاعات علمی بیشتری از ماه به دست آورد.

آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا JPL به دنبال یافتن طرح‌هایی برای به دست آوردن این اطلاعات در ماه است و اکنون طی یک پروژه‌ای که در سایت herox.com اعلام کرده به دنبال فردی است که بتواند یک ماه نورد کوچک طراحی کند و به آنها در رسیدن به این هدف کمک کند.

هدف ناسا از ارسال چنین ماهنوردهای کوچکی به به ماه دستیابی به اطلاعات جزئی و دقیق از سطح ماه است چرا که این ماه‌نوردها به دلیل اندازه کوچکی که دارند قابلیت انعطاف بسیار بالایی دارند. ماهنوردهای معمولی معمولا بسیاربزرگ و سنگین هستند اما این بار ناسا به دنبال توسعه یک ماهنورد کوچک است. به گفته ناسا اندازه این ماهنورد نباید بزرگ‌تر و سنگین‌تر از یک صابون باشند، حداکثر طول آن ۱۰۰ میلی متر و عرض آن ۵۰ میلی‌متر و وزن آن نباید بیش از ۰.۴ کیلوگرم باشد.

طراحی ماه نورد ناسا

صباح بوکس Sabah Bux  تکنسین مهندسی آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا گفت:

هرچه وزن یک ماه‌نورد کمتر باشد این امکان برای ما فراهم می‌شود تحقیقات بیشتری بر روی ماه انجام دهیم و این گونه به دانش ما درباره آن افزوده می‌شود.

ناسا در آینده کاوشگر VIPER را به قطب جنوب کره ماه خواهد فرستاد، جایی که قرار است خدمه ماموریت بازگشت انسان به ماه موسوم به  آرتمیس Artemis در آن فرود بیاید.

 وایپر در آنجا به دنبال یخ‌ آب خواهد گشت. همچنین با استفاده از چهار ابزار علمی خود به جمع‌آوری نمونه‌ها و تجزیه و تحلیل خواهد پرداخت که به محققان ناسا کمک می‌کند تا دریابند که آیا ماه دارای آب کافی برای انجام مأموریت‌های آینده است یا خیر.

به گفته ناسا،  وایپر به اندازه یک خودروی حمل وسایل گلف است و تجهیزات مخصوصی را دارد که توسط آنها می‌تواند آب را زیر سطح ماه شناسایی کند. هنگامی که “وایپر” وجود آب را زیر ماه تشخیص دهد، از مته مخصوص خود موسوم به ریدنت TRIDENT برای حفاری و یافتن آب استفاده می‌کند. تریدنت، مته‌ای به طول یک متر است که می‌تواند نمونه‌های مورد نیاز برای بررسی را از دل خاک بیرون بیاورد. ناسا امیدوار است که با کمک این تجهیزات بتواند نقشه‌ای از بقایای آب زیر سطح ماه فراهم کند که بتوان آنها را برای درک سیستماتیک وجود آب در ماه مورد استفاده قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *