چهارشنبه، ۱۶ مهر ۹۳ - ۰۱:۴۵

به گزارش خبرنگار مهر، استاندار خراسان رضوی قبل از ظهر چهارشنبه در چهل و دومین گردهمائی معاونین پژوهش و فناوری واحدها، پژوهشكده‌ها،‌ پژوهشگاه‌ها…

به گزارش خبرنگار مهر، استاندار خراسان رضوی قبل از ظهر چهارشنبه در چهل و دومین گردهمائی معاونین پژوهش و فناوری واحدها، پژوهشكده‌ها،‌ پژوهشگاه‌ها جهاددانشگاهی اظهار كرد: جهاد دانشگاهی استان خراسان رضوی با نگاهی مبتنی بر علم و دانش نه نگاهی منطقه ای و جغرافیایی توانسته به خوبی از ظرفیت‌های علمی این استان استفاده كند.

علیرضا رشیدیان در ارتباط با وضعیت دانشگاه‌های استان خراسان افزود: استان خراسان 180 دانشگاه و آموزش عالی دارد، كه نزدیك به 300 هزار دانشجو داخلی و 3هزار دانشجوی خارجی را در خود جای داده است با این توان و حجم آموزشی توانسته استعدادهای علمی زیادی را در استان پرورش دهد.

رشیدیان با اشاره به امكانات مطلوب اقتصادی و اجتماعی استان گفت: با توجه به امكانات و ظرفیت های اقتصادی و اجتماعی مطلوب استان، باید در خصوص تولیدات علمی و تجاری سازی آن‌ها گام ها و برنامه ریزی های جدی تری صورت بگیرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر استان خراسان 6 هزار واحد صنعتی دارد كه 92 درصد آن توسط بخش خصوصی ایجاد و راه اندازی شده است؛ اتفاق مثبت دیگری كه از سوی بخشی از این واحد های صنعتی صورت گرفته حركت به سمت تحقیق و توسعه (RD) می باشد كه این اقدام مهمی در عرصه پژوهش های كاربردی محسوب می‌شود.

تبدیل پژوهشكده ها به پژوهشگاه ها

استاندار استان خراسان اضافه کرد: استانداری ‌از جهاد دانشگاهی كشور خواستار ایجاد فرصتی در تبدیل پژوهشكده‌ها به پژوهشگاه‌ها است تا از آن طریق فرصت حضور بیشتری برای پژوهشگران ما به ویژه در بخش صنعت بیولوژیك و خدمات درمانی فراهم شود.

رشیدیان با تاكید بر ایجاد روحیه پژوهشی در جامعه علمی كشور گفت: وزارت علوم و آموزش و پروش باید از طریق سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های جدی روحیه پژوهشی را از سنین كودكی و مدرسه برای دانش آموزان ایجاد كنند.

وی ادامه داد: متاسفانه در سیستم سنتی آموزش و پروش كشور ما به دانش آموزان تاكید می كردند كه درس بخوانند تا در آینده كارگر نشوند، این به آن معنا است كه فرزندان ما تحصیل را برای فرار از كار و پشت میز نشینی در نظر می گرفته اند كه این ضربه سنگینی به اقتصاد و  فرهنگ علمی جامعه ما در حال حاضر زده است به طور مثال جامعه مهندسی ما تنها 20 دقیقه كار در رابطه با تخصص شان در روز انجام می دهند.

استاندار استان در ارتباط با اقدامات جهاد دانشگاهی مشهد؛ گفت:استانداری با همكاری جهاد دانشگاهی مشهد توانسته اند طرح آمایش سرزمینی خراسان رضوی را تهیه و اصلاح كنند كه باعث مدیریت بهتر در برنامه ریزی های استان شده است.

رشیدیان اضافه كرد: با توجه به اینكه ما سالانه 25 میلیون زائر داخلی و 1 میلیون و 500 هزار زائر خارجی داریم، توانسته‌ایم با همكاری جهاد دانشگاهی مشهد با ایجاد شهرك فناوری در حوزه زیارت،‌برنامه ریزی های برای استفاده فرهنگی،‌ اجتماعی در كنار درآمدزایی اقتصادی داشته باشیم.

وی ادامه داد: در ارتباط با اقدامات پژوهشی دو رویكرد در سطح جامعه وجود دارد، در رویكرد اول تنها به نمایش دادن فعالیت های پژوهشی در سطح چاپ و انتشار كتاب می پردازد كه این رویكرد غلط و اشتباهی است؛ رویكرد دوم، به كاربردی كردن و تجاری سازی پژوهش‌ها مبتنی است كه این امر ضرورت همكاری و همراهی نخبگان و عالمان را می طلبد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.