جمعه، ۱۳ تیر ۹۳ - ۰۹:۰۸

به گزارش  خبرنگار مهر، محسن امین ظهر جمعه در مجمع ساليانه سازمان نظام مهندسي ساختمان استان زنجان اظهار كرد: شکل شهر زنجان جاذب…

به گزارش  خبرنگار مهر، محسن امین ظهر جمعه در مجمع ساليانه سازمان نظام مهندسي ساختمان استان زنجان اظهار كرد: شکل شهر زنجان جاذب جمعیت نیست.

وي افزود: طرح تفصیلی در افق سال 78 جمعیت زنجان را 420 هزار نفر پیش بینی کرده بود و این در حالی است که بعد از 15 سال جمعیت زنجان به 415 هزار نفر رسیده است.

شهردار زنجان با ابراز نارضایتی از نوع شهرسازی در زنجان تصریح کرد: کاهش رشد جمعیت به دلیل عدم وجود جاذبه‌هایی برای جذب جمعیت است.

امين زیر ساخت‌ها و ساختار شهری نامناسب را از مشکلات جاذبه‌های جمعیتی در شهر زنجان عنوان کرد.

وی با اشاره به کمبود آثار معماری ایرانی و اسلامی در ساخت و سازها گفت: با بازپیرایی میدان انقلاب زنجان می‌توان هویت و نمود جدیدی به شهر بخشید.

شهردار زنجان با انتقاد از نحوه ساخت میدان‌های جدید در زنجان بیان کرد: به طور مثال میدان ولیعصر(عج) که در سال‌های اخیر شکل گرفته هیچ هویتی از جمله هویت تجاری، شهری و یا اداری ندارد.

وی يكي از مشکلات ساخت و سازها در زنجان مالک محوری عنوان كرد و گفت: دفاتر فنی و مهندسان بنا به خواسته مالکان طرح و نقشه‌ها را تهیه و در اختیار آنان قرار می‌دادند.

امين در مورد ساماندهی ساخت و سازها با اشاره به هزینه بر بودن کارهای اجرایی گفت: شهرداری حاضر است این هزینه‌ها را بپردازد.

وی خاطر نشان کرد: درآمدهای شهرداری زنجان کاهش پیدا کرده و آمار پروانه‌های صادر شده در سه ماه نخست امسال یک سوم سال گذشته است.

شهردار زنجان به زیاده خواهی برخی از مالکان و سازندگان اشاره و تأکید کرد: شهرداری ساخت و سازهای غیر قانونی را متوقف می‌کند و سازندگان مجاز به اجرای طرح و پروژه‌ها طبق پروانه‌های صادر شده از طرف شهرداری هستند.

وی در مورد فرآیند اصلاح و سازماندهی اجرای پروژه‌ها و کاهش تخلفات ابراز کرد: اجرائیات شهرداری از زیر نظر شهرداران منطقه خارج شده و به صورت متمركز زير نظر خدمات شهری فعاليت مي‌كند.

امين افزود: دبیرخانه کمسیون ماده 100 نيز زیر نظر معاونت معماری و شهرسازی به تخلفات رسیدگی می‌کند.

وی اظهار کرد: طرح تفصیلی اشکالاتی دارد و درخواست بازنگری آن مطرح شده كه از جمله ایرادهای آن سینما قدس با کاربری فرهنگی است که به كاربري اداری تبدیل شده است.

شهردار زنجان به آغاز اجرای پروژه اشراق و سبزه‌میدان اشاره کرد و گفت: سبزه میدان نماد دوستی‌ها و صمیمیت‌ها و مرکزی برای دید و بازدیدهای روزانه و تبادل نظر است و بازسازی و نوسازی این مکان كه دارای آستانه ممتاز و معماری شهری و با حفظ رویکرد تاریخی است.

امین افزود:  شاخصه‌های توسعه پایدار که انسان، فضا و فعالیت است باید در طراحی‌ها و اجرای پروژه‌ها در نظر گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.