پنجشنبه، ۲۴ مهر ۹۳ - ۰۱:۴۱

به گزارش خبرنگار مهر، کاظم نصرتی پیش از ظهر پنجشنبه در همایش ملی مدیریت جنگل‌های ایران در ساری گفت: مدیریت منابع طبیعی با…

به گزارش خبرنگار مهر، کاظم نصرتی پیش از ظهر پنجشنبه در همایش ملی مدیریت جنگل‌های ایران در ساری گفت: مدیریت منابع طبیعی با توهم و شعار نمی‌تواند برنامه‌های خود را اجرا کند بلکه با حوصله و علم، توان انجام علوم منابع طبیعی را خواهد داشت.

وی اظهار داشت: منابع طبیعی بر سه پایه قانون، منابع طبیعی و مردم استوار است که در سالهای اخیر قانون و علوم منابع طبیعی تا حدی اجرا شده است.

وی با بیان اینکه اکنون وضعیت به صورتی درآمده که نمی‌دانیم با جنگل‌ها چه کار کرده‌ایم گفت: وظیفه ما تنها حفظ و حراست از جنگل‌ها نیست و ما در سازمان جنگل‌ها تنها عادت کردیم حرف زنیم و شعار بدهیم.

نصرتی گفت: کسانی که طرح تنفس جنگل را مطرح کردند به توجیه تعطیلی و طرح تنفس توجه نکردند زیرا سرمایه‌های مملکت بازیچه دست دو یا چند نفر دیگر نیست.

رئیس هیئت مدیره انجمن جنگلبانی ایران گفت: باید علوم جنگل را در چارچوب اجرایی قرار دهیم چرا که با این اصول قابل اجرا و برنامه ریزی است.

نصرتی با بیان اینکه، حیات وحش ما به یک ویترین تبدیل شده است و نتوانستیم بدرستی مدیریت کنیم بیان داشت: تبلیغ و ترویج بی برنامه‌ریزی سازمان جنگل‌ها و مراتع سبب شده تا حیات وحش به این روز افتد.

وی گفت: سازمان جنگل ها و مراتع مصوبه اخیر دولت در زمینه طرح تنفس جنگل‌ها را در مجموع کاملی مطرح و ظرفیتهای گمشده خود را جبران کند.

نصرتی با اشاره به اینکه مازندران 50 درصد جنگل های کشور را دارد از استاندار خواست تا ظرفیتها و زیرساختهای طرح های جنگلداری را در استان ایجاد کند.

شمس الله شریعت نژاد عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نیز، یکی از مشکلات جدی در کشور را افراط و تفریط دانست و گفت: سازمان جنگل‌ها و مراتع مظلوم ترین افراد را در زمان انقلاب داشت که مجهور و منزوی شدند و در زمان انقلاب نیز دخل و تصرف در مناطبع طبیعی در استانها شکل گرفت.

وی گفت: با ورود افرادی که تخصص جنگل و منابع طبیعی نداشتند، ضعف و معضل هایی بی شائبه ای را مشاهده کردیم و این سبب شده تا در طول سال‌های بعد از انقلاب دو قانون منابع طبیعی هیچ گاه تجربه نکردیم، زیرا که مجلسی ها تنها دنبال تسهیل مباحث بودند ودر پی جامع نگری مباحث نبودند.

وی گفت: حفظ برخی از گونه ها به عنوان ذخایر در دورانهای اخیر از طرح های مدیریت جنگل ها و مراتع بود که به دلیل سوء مدیریت از بین رفت.

این نماینده مجلس با این پرسش که چرا طرح مدیریت جنگل میدریت جنگلی در زاگرس به فراموشی سپرده شده است گفت:  اشکال عمده در سازمانهای جنگل و مراتع وجود دارد که سبب فراموشی طرح‌ها شده است.

وی گفت: اگر تصور کنیم که تعطیل کردن جنگل ها امکان بازسازی دوباره می دهد، این اشتباه استراتژیک است که اگر تخریب وارد شود امکان احیا وجود ندارد و نمی‌توان احساسی با منابع طبیعی برخورد کرد.

وی یادآور شد: اگر احساسی با منابع طبیعی برخورد کنیم و با سوء مدیریتها ادامه دهیم همانگونه که دست آموخته دانشگاهها هستیم باید دروس جنگل را در دانشگاهها تعطیل کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.