پنجشنبه، ۰۶ شهریور ۹۳ - ۰۳:۰۰

معاون عمرانی استاندار کرمان گفت: میانگین سهم هر شهروند از اعتبارات شهرداری در استان کرمان 130 هزار تومان، در بعضی شهرها 183 هزار…

معاون عمرانی استاندار کرمان گفت: میانگین سهم هر شهروند از اعتبارات شهرداری در استان کرمان 130 هزار تومان، در بعضی شهرها 183 هزار تومان و در جاهایی 30 هزار تومان است که 11 برابر اختلاف دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، “محمدجواد کامیاب” در همایش مشترک بخشداران، شهرداران، دهیاران و روسای شوراهای اسلامی استان کرمان با معاون وزیر کشور با بیان این مطلب که استان کرمان 183 هزار کیلومترمربع وسعت دارد، افزود: تراکم جمعیتی در استان پایین و خدمت رسانی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با مشکل مواجه است مثلا در شهر کرمان 40 نفر در هکتار جمعیت داریم و در برخی نقاط تعداد به 16 نفر در هکتار می‌رسد.

کامیاب تصریح کرد: 59 درصد مردم استان جمعیت شهری و 41 درصد جمعیت روستایی را تشکیل می‌دهند و ما در حوزه عمرانی و شهرداری‌ها اصرار داریم خدمت را به نوعی ارائه کنیم که رضایت مردم را در پی داشته باشد.

وی بیان کرد: استان کرمان دارای 71 شهر، 58 بخش، 551 دهستان و 11 هزار و 679 آبادی است.

معاون عمرانی استاندار کرمان گفت: 71 شهر استان 403 عضو شورا دارد و 2 هزار و 276 شورای روستا با 7 هزار و 88 نفر عضو فعالیت می‌کنند.

وی افزود: اصلاح قانون انتخابات شوراها از خواسته اعضای شورا و شهرداران است و تامین درآمد پایدار برای شهرداری‌ها از ضروریات است.

کامیاب تصریح کرد: در این راستا پیشنهاد می‌شود اصلاح ماده 123 قانون برنامه پنجم در زمینه مالیات بر ارزش افزوده صورت گیرد.

وی تاکید کرد: تخصیص اعتبارات آموزشی برای شهرداری‌ها و دهیاری‌ها لازم است و اصلاح قانون دهیاری‌ها از جمله قانون تجمیع دهیاری‌ها از درخواست‌های ماست.

معاون استاندار کرمان اظهار کرد: بررسی و رفع مشکلات سامانه‌های حمل و نقل عمومی شهری، ساماندهی حمل و نقل روستایی، اصلاح چارت سازمانی دفاتر امور شهری و روستایی استانداری‌ها و … از درخواست‌ها و مسائل مورد نظر شهرداران و اعضای شوراهای استان کرمان است.

وی افزود: بودجه کل شهرداری‌های استان کرمان در سال گذشته 446 میلیارد تومان و درآمد کلی از همه بخش‌ها 224 میلیارد تومان بوده است.

معاون عمرانی استاندار کرمان در ادامه اظهار کرد: مدیران استان با مدیریت جهادی در راستای مبارزه با پدیده زمین خواری تلاش می‌کنند و طرح جامع مقابله با حاشیه‌نشینی و زمین خواری تهیه شده است.

وی افزود: یک کارگروه در همه شهرهای استان فعال شده و با این پدیده برخورد می‌کند و در شهر کرمان نقاط حاشیه‌ای مشخص و دستگاه‌های متولی جمع و با توان شورای تامین کار را انجام می‌دهیم.

کامیاب با اشاره به وجود 9983 قطعه در حاشیه شهر کرمان تصریح کرد: حدود 500 هکتار اراضی دولتی تصرف شده است، و با مدیریت فرمانداران و شهرداران در حال پیگیری هستند.

وی تصریح کرد: هم‌چنین در زمینه مقابله با حاشیه نشینی در شهر کرمان، طرح کمربند سبز را در دست اجرا داریم و 70 کیلومتر کمربند سبز برای شهر کرمان تعریف شده که 12.5 کیلومتر از این میزان در دست اجراست.

معاون عمرانی استاندار کرمان در ادامه با اشاره به بحران آب استان کرمان گفت: انتقال حوضه به حوضه آب هزینه زیادی برای استان دارد و سعی کرده‌ایم منابع داخلی را حفظ کنیم و در این زمینه شورای آب استان فعال شده است.

وی افزود: 95 درصد آب استان کرمان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و 34 هزار حلقه چاه در استان وجود دارد.

کامیاب تصریح کرد: بحرانی‌ترین وضعیت را در آب داریم و شورای آب استان 15 مصوبه دارد که اگر ظرف مدت پنج سال عملیاتی و 4 هزار و 587 میلیارد تومان منابع دولتی و خصوصی استفاده کنیم، می‌توانیم حدود 2.5 میلیارد مترمکعب آب صرفه جویی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: 65 درصد آب کشاورزی ما به واسطه آبیاری غرقابی پرت می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.