دوشنبه، ۱۶ تیر ۹۳ - ۰۳:۱۳

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفت: در این راستا چهار تن سیست…

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفت: در این راستا چهار تن سیست آرتمیا که به قیمت 10 میلیارد ریال خریداری شده برای تکثیر در مصب رودخانه هایی که وارد دریاچه ارومیه می شوند رهاسازی می شوند.

حسن عباس نژاد افزود: این طرح با هدف ایجاد زمینه مناسب در راستای حفظ و احیای آرتمیا دریاچه ارومیه، حفظ ذخایر ژنتیکی و جلوگیری از بین رفتن تنوع زیستی در دریاچه ارومیه و نیز اجرای سند زیست بومی دریاچه ارومیه که به تصویب هیات دولت رسیده است اجرا می شود.

وی اظهار کرد: تنوع زیستی به عنوان یک گنجینه ژنی بزرگ مطرح است که وظیفه حفاظت از آن برعهده ماست و این موضوع نیازمند همکاری کلیه دستگاهها بوده و یک دستگاه به تنهایی قادر به انجام چنین اقدام مهمی نیست.

عباس نژاد افزود: این اقدام با توجه به وجود قطبها و ظرفیتهای علمی فراوان در استان می تواند کمک شایسته ای به احیای دوباره پرورش آرتمیای دریاچه ارومیه که به نام ˈآرتمیانا ارومیاناˈ به ثبت مجامع علمی جهانی و یونسکو رسیده است، بکند.

آرتمیا یک محصول استراتژیک در صنعت پرورش میگو، ماهیان دریایی، ماهیان خاویاری و ماهیان زینتی است.

در چند سال گذشته که تولید آرتمیا در دریاچه ارومیه متوقف شده نیاز صنعت آبزی پروری کشور به این محصول استراتژیک از آمریکا و چین تامین می شود.

چنانچه امروز به هر دلیلی واردات تخم (سیست) آرتمیا از خارج متوقف شود، پرورش و تولید میگو، ماهیان دریایی، ماهیان خاویاری و ماهیان زینتی در کشور تعطیل می شود.

آرتمیا، تنها موجود زنده آبهای شور دریاچه ارومیه، سخت پوستی ریز به طول سه الی پنج میلیمتر است که از لاشه و تخم آن در پرورش ماهیان استفاده می شود.

7125/581

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.