پنجشنبه، ۱۸ اردیبهشت ۹۳ - ۱۲:۳۶

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا بهرامی بعد از ظهر چهارشنبه در حاشیه جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) که در تالار ابن سینا مشهد…

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا بهرامی بعد از ظهر چهارشنبه در حاشیه جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) که در تالار ابن سینا مشهد برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: حاشیه‌نشینی معضل توسعه‌یافتگی  به شمار می رود و زمانی که کشورها به سوی توسعه‌یافتگی حرکت می کنند از الزامات آن تبدیل وضعیت روستانشینی به شهرنشینی است اما  در این میان حد واسطی نیز رخ می‌دهد.

بهرامی یادآور شد: فردی که از روستا به شهر مهاجرت می‌کند مولد بودن خود را از دست می‌دهد و  همچنین  به دلیل عدم توانایی برای استفاده از امکانات و تأسیسات شهری  به ناچار به حاشیه شهرها روی می‌آورد و پدیده حاشیه‌نشینی کلان‌شهرها رخ می‌دهد.

وی اعلام کرد: رقم بودجه  850 ميليارد تومان براي پوشش هشت و نيم ميليون نفري مناطق حاشيه نشينان كشور در نظر گرفته شد كه به منزله كمك به گسترش حاشيه نشيني نيست بلكه در قالب خريد خدمات از بخش خصوصي است.

وي گفت: سهم مشهد با يك ميليون حاشيه نشين از اين بودجه 10 درصد است.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي  مشهد حاشيه اين شهر را داري ساختاري تكامل نيافته تعريف كرد و ادامه داد: افراد ساكن در اين مناطق مستعد آسيب هاي اجتماعي و اقتصادي و سلامت هستند.

وي تاكيد كرد: در حالي كه به توسعه عدالت محور توجه مي شود سعي مي كنيم ارائه خدمات در اين مناطق به صورت لجام گسيخته و ناپايدار نباشد.

وی با بیان اینکه این فرد به دلیل تقبل هزینه کمتر، زندگی در حاشیه‌ شهرها را ترجیح می‌دهد و در این راستا حاشیه‌ شهرها تبدل به کانون ناهنجاری‌های مختلف می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد  تاکید کرد: ایجاد ناهنجاری‌ها در حاشیه شهرها به میزان دانش، اقتصاد و برخورداری از خدمات شهری پایین به علت در محدوده نبودن خدمات شهری است وابسته است.

وی  به  ضرورت سرمایه‌گذاری‌های جدید در حاشیه شهرها اشاره کرد و گفت: در این راستا وزارت بهداشت بر اساس برآوردی که در سال 90 انجام  داد، وجود جمعیتی نزدیک به 8.5 میلیون نفر در حاشیه کلان‌شهرهای کشور را اعلام کرد و در این سرشماری برآورد  جمعیت حاشیه نشین در مشهد  850 هزار نفر عنوان شد.

بهرامی عنوان کرد: البته در حال حاضر برآورد ما از جمعیت حاشیه‌نشین مشهد یک میلیون و 200 هزار نفر است.

وی ادامه داد: در راستای ارائه خدمات جامع  درمانی و بهداشتی برای این افراد نیازمند اطلاعات پایه‌ای درستی هستیم و در این راستا طرح سرشماری حاشیه‌نشین‌های مشهد کلید خورد و دانشگاه‌های علوم پزشکی در این زمینه اقدامات اولیه را به انجام رسانده است.

بهرامی در خصوص سرشماری به هماهنگی با مسئولین مربوطه اشاره کرد و گفت: این سرشماری از شنبه 20 اردیبهشت‌ماه به صورت عملیاتی کلید می‌خورد و پیش‌بینی می‌کنیم این عملیات 2 هفته به طول انجامد.

وی ادامه داد: پس از سرشماری در فاز دوم عملیات ارائه خدمات مراقبتی، درمانی و بهداشتی به صورت رایگان در مراکز بهداشت مستقر در حاشیه‌شهر مشهد به مردم انجام می‌گیرد..

بهرامی در ادامه تاکید کرد:  در این سرشماری تنها اطلاعات جمعیتی و بافت جمعیتی جنس و سن افراد گرفته می‌شود.

به گفته بهرامی حاشیه‌نشینان مشهد در شمال‌ شرق‌ شمال، شمال‌ غرب، جنوب، شرق و جنوب‌شرق این شهر  در پهنه‌ای به وسعت 43 کیلومتر پراکنده هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.