یکشنبه، ۱۸ خرداد ۹۳ - ۰۳:۳۳

به گزارش خبرنگار مهر، علی‌اکبر زینالو عصر شنبه در بازدید از اجرای طرح نظام سلامت در بیمارستان های بوعلی و کوثر در جمع…

به گزارش خبرنگار مهر، علی‌اکبر زینالو عصر شنبه در بازدید از اجرای طرح نظام سلامت در بیمارستان های بوعلی و کوثر در جمع خبرنگاران اظهارداشت: طرح تحول نظام سلامت در قروین از 15 اردیبهشت سال جاری آغاز شده که این طرح یک حرکت انقلابی در حوزه درمان محسوب می شود که تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری است تا بیمار به جز رنج بیماری فکر و دغدغه دیگری نداشته باشد.

زینانلو افزود:در این بازدیدها مدیران دانشگاه علوم پزشکی با حضور در بیمارستانهای تحت پوشش خود بر اجرای دستورات و مصوبات دولت و مجلس در امر درمان نظارت های لازم را انجام می دهند تا درصورت وجود هرگونه مشکل و یا شکایت و یا کمبود به این موارد رسیدگی شود تا خدمت گذاری به بیماران دچار وقفه نشود.

وی ادامه داد: تا قبل از شروع طرح تحول نظام سلامت، نمایندگان شکایات زیادی را از طرف مردم در خصوص بالابودن هزینه و نامناسب بودن خدمات ارائه شده دریافت می کردند که با اجرای این طرح این موارد اصلاح شده و باکاهش این مراجعات به نمایندگان آنان نیز دچار آرامش خاطر شده اند و ما نیز در وزارت بهداشت خواهان حضور نمایندگان در مراکز درمانی هستیم تا شاهد ارائه خدمات و همچنین ارتقاء کرامت بیماران باشند.

زینالو گفت: روند اجرای این طرح به صورتی است که همه دل نگرانی های مردم در حوزه درمان، هزینه های درمان و ارتقای کرامت مراجعه کنندگان در این طرح پیش بینی شده است به طوری که اگر در گذشته ارائه این خدمات از جیب مردم و یا بیمه تکمیلی و با کیفیتی پائین صورت می گرفت با اجرای این طرح دولت بیش از 60 درصد هزینه های درمانی نسبت به سال گذشته را بر عهده گرفته است.

وی، هدف از اجرای طرح تحول نظام سلامت را افزایش سهم دولت در پرداخت هزینه های سلامت جامعه عنوان کرد و افزود: میزان تعهدات دولت در این طرح در سال جدید نسبت به سال 92،دو برابر شده و در سال گذشته 11 درصد از درآمد دولت و پنج درصد از درآمد ناخالص ملی به بهداشت اختصاص داشت که این رقم در حال حاضربه 16 درصد درآمد دولت و بیش از 10 درصد از درآمد ناخالص ملی به حوزه بهداشت رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین ادامه داد: هدف اصلی این طرح اختصاص دادن 15 درصد از درآمد ناخالص ملی به موضوع درمان است تا از این طریق نه تنها هزینه های درمان بلکه کلیه هزینه های سلامت از قبیل حفظ بهداشت، سالم زیستی و حفظ محیط زیست نیز تحت پوشش این طرح قرار گیرد.

زینالو افزود: تمام بیمارستانهای علوم پزشکی استان قزوین، مانند ولایت، قدس، بوعلی، سینا، کوثر، امیرالمومنین، شهید رجایی و بیمارستان 22 بهمن، امیرالمومنین بوئین زهرا تحت پوشش طرح تحول نظام سلامت قرار دارند.

این مسئول تصریح کرد: بیمارستان تاکستان نیز به دلیل اینکه تحت پوشش تامین اجتماعی است در طرح کاهش 10 درصدی هزینه های درمان شرکت خواهد کرد.

وی در ادامه گفت: همه خدمات تشخیصی، درمانی، اورژانس، بستری و آموزش در این طرح افزایش یافته است و با توجه به افزایش تعرفه های دست مزد پرسنل، کادر درمانی نیز تعهد بیشتری در ارائه تعهدات خود خواهند داشت.

این مسئول تصریح کرد: با اجرای این طرح تغذیه بهتر خواهد شد، کیفیت هتلینگ نیز در ردیف هتلینگ بیمارستان های خصوصی قرار خواهد گرفت و این خدمات با بهترین کیفیت و کمترین هزینه نسبت به بیمارستانهای خصوصی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

وی، در خصوص خدمات تخصصی پیش بینی شده در این طرح افزود: در این طرح با در نظر گرفتن پزشکان متخصص به صورت شبانه روزی خدمات تخصصی نیز به بیماران اورژانسی ارائه می شود تا نگرانی های بیماران در این زمینه نیز برطرف شود.

زینالو با هشدار به بیمه ها گفت: در اجرای این طرح، قانون بودجه بیمه ها را مکلف به پیروی از قوانین وزارت بهداشت کرده است که بیمه های تکمیلی نیز شامل این قوانین می شوند و در صورت تخلف بیمه ها از راهبردهای در نظر گرفته شده به این تخلفات رسیدگی جدی خواهد شد.

وی یادآورشد: سرانه تخت استان نسبت به سرانه کشوری پائین است و در حال حاضر یک هزار تخت در بخش دولتی و 700تخت نیز در بخش غیر دولتی وجود دارد که بیمارستانهای آبیک نیز نیازمند مجوز استخدام نیرو هستند که با این کار ظرفیت تخت های استان افزایش پیدا خواهد کرد.

زینالو بیان کرد: در حال حاضر بیمارستان بوعلی با 295 تخت،60 پزشک،300 پرستار،دارای خدمات آی سی یو و سی سی یو و یک مرکز فوق تخصصی است و همچنین بیمارستان کوثر با ارائه خدمات تخصص زنان و زایمان دارای 142 تخت،30 پزشک متخصص،19 ماما و 40 پرستار است که به بیماران خدمات ارائه می کند.
 
این مسئول در خصوص کاهش سزارین غیر ضروری هم گفت: این کار نیازمند یک فعالیت چند بعدی است تا ابتدا مادران باور داشته باشند که انجام زایمان طبیعی به نفع کودک و مادر است و در سلامت و رشد کودک موثر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.