یکشنبه، ۲۷ مهر ۹۳ - ۰۹:۵۲

به گزارش خبرنگار مهر، محمد احمدی یکشنبه شب در شورای آموزش و پرورش فارس، گفت: چون ما به بحث آموزش اهمیت نداده ایم…

به گزارش خبرنگار مهر، محمد احمدی یکشنبه شب در شورای آموزش و پرورش فارس، گفت: چون ما به بحث آموزش اهمیت نداده ایم الان حدود 30 میلیون نفر بی سواد در کشور وجود دارد که در توسعه کشور  تاثیر می گذارد.

وی با تاکید بر اینکه در جهت دهی به امور آموزشی مشکلاتی وجود دارد و باید به آموزش و پرورش بیش از پیش اهمیت داد، گفت: فرمانداران شهرستان ها به آموزش و پرورش اهمیت بیشتری بدهند چرا که اگر تعداد بی سوادان شهر آنها کم تر شود، میزان جرم و جنایت آن ها کم تر خواهد شد.

استاندار فارس ادامه داد: 80 درصد جرایم استان فارس مربوط به رده سنی نوجوان تا 30 سال است که 60 درصد آنها بی سواد هستند.

احمدی با بیان اینکه تیراژ روزنامه های فارس کم است به شکلی که تیراژ بعضی از آنها به کمتر از دو هزار می رسد، گفت: اگر افراد سواد داشته باشند قطعا به سمت مطالعه می روند و سرانه مطالعه در کشور ما پایین است و کتابخانه ها فقط در ایام امتحانات نهایی شلوغ می شوند.

وی تاکید کرد: باید به حوزه آموزش و پرورش نه به عنوان یک وظیفه بلکه به عنوان یک فریضه توجه بیشتری داشته باشیم.

استاندار فارس اظهار کرد: در صدر اسلام افرادی که مسلمان نمی شدند موظف به پرداخت جزیه، که نوعی مالیات بود، به دولت اسلامی بودند ولی اگر کسی از آن ها مسلمانی را باسواد می کرد از پرداخت جزیه معاف می شد که این مسئله اهمیت اقدام به آموزش علم را برای ما بیان کرده است.

احمدی گفت: اگر می خواهیم در سند چشم انداز توسعه در سال 1404 رتبه نخست علمی منطقه را داشته باشیم این امر با وجود 30 میلیون بی سواد در کشور امکان پذیر نیست.

وی عنوان کرد: راندمان کار کارخانه هایی که افراد آن باسواد هستند بیشتر از کارخانه هایی است که افراد سواد ندارند.

استاندار فارس بیان کرد: راه علاج مشکل بی سوادی برداشتن فاصله بین بی سوادان و باسوادان است.

احمدی تاکید کرد: هیچ جایی مثل بسیج در همه جا نفوذ ندارد و به همین علت می تواند در بحث سوادآموزی کمک کننده باشد و از دفاتر خدمات مشترکین روستایی نیز می توانند یاوران سوادآموزی باشند.

وی گفت: یکی از مواردی که افراد بی سواد در آن مورد غفلت هستند در زمینه انتخابات است که اگر همه باسواد شوند می توانند رای خود را انتخاب کنند.

اگر به فکر فقر آموزشی نباشیم هر روز بازتولید فقر در جامعه بیشتر می شود

مدیرکل آموزش و پرورش فارس نیز در این جلسه گفت: بیشترین آسیب هایی که در جامعه شاهد آنها هستیم بیشترشان به مسئله آموزش برمی گردند و کشورهای در حال توسعه نباید به دنبال معجزه باشند بلکه آموزش برای ما همان معجزه است.

حمیدرضا آذری بیان کرد: طبق مقاله ای تحت عنوان “بحران فقر و پیامدهای ناشی از آن” که اخیر توسط یونسکو ارائه شده است، اولین مشکل کشورهای فقیر بحران آموزشی که در نتیجه آن بحران مهارت رخ می دهد که باعث می شود فرد بدون مهارت تولیدی نداشته باشند و برایش فقر ایجاد شود و با ادامه این روند بازتولید فقر رخ دهد.

وی تاکید کرد: اگر به فکر فقر آموزشی نباشیم هر روز باز تولید فقر بیشتر می شود.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس عنوان کرد: زمان آن رسیده است که پول هایمان را برای آموزش انسان ها صرف کنیم.

آذری ادامه داد: عدم سرمایه گذاری در بحث آموزش باعث مهاجرت بی رویه و نبود مهارت در جامعه می شود و در دنیای مدرن امروز انسان بدون مهارت جایگاهی ندارد.

وی گفت: اگر در آموزش و پرورش سرمایه گذاری کنیم میزان تولید ناخالص ملی ما بالاتر خواهد رفت.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس بیان کرد: در شهرستان شیراز چندین هزار کودک شش تا 11 سال در خانه نشسته اند و سواد ندارند و چند سال آینده همین افراد عامل ناهنجاری در این شهر خواهند شد.

آذری گفت: آموزش و پرورش باید به عنوان یک سرمایه ملی دیده شود.

اختصاص یک میلیارد تومان برای اجرای طرح “ارائه مشوق های تحصیلی به کودکان در معرض آسیب” در فارس

مدیرکل بهزیستی فارس نیز در ادامه گفت: طرح “ارائه مشوق های تحصیلی به کودکان در معرض آسیب” برای حمایت از کودکان لازم التعلیم در سه استان کشور اجرا می شود که استان فارس یکی از آن هاست.

مرتضی موسوی اعلام کرد: یک میلیارد تومان بودجه برای اجرای  این طرح در فارس اختصاص داده شده است.

وی ادامه داد: دستورالعمل اجرایی این طرح آماده است و تا یک ماه آینده در استان اجرایی می شود.

سال گذشته 500 هزار دانش آموز استان فارس در مسابقه پرسش مهر ریاست جمهوری شرکت کردند

معاون پرورشی آموزش و پرورش فارس نیز در این جلسه عنوان کرد: همه ساله سعی می کنیم که دانش آموزان را از طریق شکل های مختلف فرهنگی، ادبی، هنرهای دستی و آوایی و … تشویق به جواب دادن به پرسش مهر ریاست جمهوری کنیم.

محمد نظری گفت: در سال گذشته 500 هزار نفر از دانش آموزان استان فارس در مسابقه پرسش مهر شرکت کردند.

وی گفت: در سال گذشته استان فارس رتبه اول مسابقه پرسش مهر را در کشور کسب کرد و 350 هزار نفر از دانش آموزان ما در قالب رشته های هنری و 60 هزار نفر از آن ها در قالب رشته های ادبی در این مسابقه شرکت کردند.

معاون پرورشی آموزش و پرورش فارس با اشاره به اینکه پرسش مهر ریاست جمهوری امسال در خصوص بحران آب است، تاکید کرد: آموزش و پرورش فارس با تحت پوشش داشتن 800 هزار نفر دانش آموز می تواند در فرهنگ سازی و تغییر نگرش و رفتار و در ارزش آب نقش بسزایی داشته باشد.

دو مدرسه شبانه روزی عشایری در فارس ساخته می شود

رئیس اداره آموزش و پرورش عشایر فارس نیز در این جلسه اظهار کرد: دو مدرسه شبانه روزی برای عشایر از طرح برکت به فارس اختصاص یافته است که در فیروزآباد و اقلید ساخته می شوند.

علی عسکر نجفی اعلام کرد: دو هزار و 800 اولیای بی سواد دانش آموزان عشایری را شناسایی کرده ایم که امیدواریم بتوانیم در جهت سوادآموزی آنها را پوشش دهیم.

وی با بیان اینکه جامعه عشایری به دلیل محروم ماندن از سواد آسیب پذیرترین جامعه است، گفت: بی سوادی مشکل جامعه عشایری است.

رئیس آموزش و پرورش عشایر فارس گفت: باید کاهش نورم کلاس در مدارس عشایری نباید اتفاق بیفتد و اگر خواستار انسداد مسیر بی سوادی در جامعه عشایری هستیم باید این نورم در عشایر شکسته شود.

نجفی گفت: سرانه هر دانش آموز عشایری طی چندین سال از هزار و 200 تومان بالاتر نرفته است که باید افزایش یابد و همچنین باید اعتبار طرح روستا مرکزی افزایش یابد و فرآیند تاسیس مدرسه جدید برای عشایر در آموزش و پرورش اصلاح شود.

روند سوادآموزی در نیم قرن اخیر بررسی شود

معاون عمرانی استاندار فارس نیز گفت: باید روند رشد یا کاهش سوادآموزی را در نیم قرن اخیر بررسی کنیم تا به سمتی حرکت کنیم که نهضت سوادآموزی در آموزش و پرورش کم عیالترین عضو شود.

خلیل رضائیان گفت: اگر سالانه یک کیلومتر آزادراه کمتر بسازیم می توانیم پنج هزار دانش آموز را بیشتر پای کلاس درس بنشانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.