جمعه، ۰۷ فروردین ۹۴ - ۱۲:۳۲

به گزارش ميهن پست – به گفته دکتر محمد آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت، در فاز بهداشتی طرح تحول نظام سلامت، تکمیل و…

به گزارش ميهن پست – به گفته دکتر محمد آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت، در فاز بهداشتی طرح تحول نظام سلامت، تکمیل و تجهیز شبکه بهداشتی سراسر کشور، ایجاد مراکز بهداشتی و درمانی در حاشیه شهرها برای ارائه خدمات به ۸.۵ میلیون حاشیه نشین از طریق خرید خدمت، اجرای پزشک خانواده در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و حاشیه شهرها، اجرای برنامه ترویج خود مراقبتی و اصلاح سبک زندگی و نیز برنامه ملی کنترل بیماریهای غیر واگیر اجرایی می شود.

فاز بهداشتی طرح تحول نظام سلامت، از دهم شهریور ماه سال ۹۳ با ابلاغ وزیر بهداشت، وارد مرحله اجرا شد.

طرح تحول سلامت از ۱۵ اردیبهشت سال ۹۳ در سطح بیمارستان های دولتی و دانشگاهی کشور کلید خورد. طرحی که با هدف کاهش پرداختی هزینه های درمانی از جیب بیماران، آغاز شد و در ادامه بسته های تعریف شده برای این طرح، یکی پس از دیگری، رونمایی و اجرایی شدند.

در این بین، بسته بهداشتی طرح تحول سلامت نیز، با هدف توسعه و گسترش برنامه های بهداشتی در روستاها و مناطق حاشیه نشین کلانشهرها، در آخرین روزهای تابستان سال ۹۳ کلید خورد.

به گفته دکتر محمد آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت، در فاز بهداشتی طرح تحول نظام سلامت، تکمیل و تجهیز شبکه بهداشتی سراسر کشور، ایجاد مراکز بهداشتی و درمانی در حاشیه شهرها برای ارائه خدمات به ۸.۵ میلیون حاشیه نشین از طریق خرید خدمت، اجرای پزشک خانواده در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و حاشیه شهرها، اجرای برنامه ترویج خود مراقبتی و اصلاح سبک زندگی و نیز برنامه ملی کنترل بیماریهای غیر واگیر اجرایی می شود.

دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت نیز در ارتباط با فاز بهداشتی طرح تحول نظام سلامت، عنوان داشته بود که بهداشت و پیشگیری اهمیت زیادی دارد البته نگاه ما در وزارت بهداشت درمان نگر نیست و آسیب هایی که از بابت عدم توجه به حوزه بهداشت در طول چند دهه گذشته به مردم و کشور وارد شده را به خوبی می شناسیم.

وی خاطرنشان کرد: آرزوی من این است که شبکه بهداشت را در سراسر کشور کامل کنیم. در حوزه دارو، درمان، هتلینگ، زایمان طبیعی، راه اندازی آمبولانس هوایی و سایر موارد اقدامات خوبی را به ثمر رساندیم ولی همه این اقدامات فراموش می شود و چیزی که در کارنامه عملکرد ما باقی می ماند، فعالیت هایمان در حوزه سلامت و راه اندازی شبکه بهداشت است.

هاشمی با بیان اینکه شبکه روستاها آسیب های زیادی دیده و مسن شده است، افزود: بخش عمده مشکلات شبکه بهداشت در قالب بیماری های غیر واگیر در شهرها و حاشیه شهرها است. در روستاها نیز سیمای بیماری ها تغییر کرده و در حال حاضر با توجه به عوامل خطر بیماری ها، وظیفه سنگینی را در حوزه بهداشت به دوش داریم.

دکتر علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت، از اهداف برنامه تحول حوزه سلامت را تغییر در چگونگی ارائه خدمات حوزه بهداشت عنوان کرد و گفت: جلوگیری از مرگ زود هنگام، جلوگیری از ابتلا به بیماری های غیر واگیر و اصلاح سبک زندگی، از اهداف حوزه بهداشت است.

وی عنوان داشته بود که یکی از استراتژی های اصلی این حوزه تغییر در منابع مالی و خرید خدمت، تغییر در چگونگی ارائه خدمات و همچنین تغییر در سازمان دهی و مدیریت  است.

معاون وزیر بهداشت یکی از برنامه های اصلی این حوزه را اجرای برنامه یزشک خانواده در سطح روستا و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و عشایر بیان کرد و افزود: ارائه خدمات سلامت به حاشیه شهرها و اجرای پزشک خانواده شهرهای ۱۰ تا ۵۰ هزار نفر از دیگر برنامه های حوزه بهداشت در طرح تحول نظام سلامت است.

وی به تامین مالی و منابع از سوی دولت، مجلس و وزیر بهداشت اشاره کرد و افزود: روسای دانشگاه های علوم پزشکی باید با ایجاد تغییر در برنامه ها و مدیریت در حوزه سلامت  و ارائه برنامه های کاربردی بتوانند از این منابع به نحو احسن در جهت ارائه خدمات بهداشتی هر چه بهتر به مردم اقدام کنند.

سیاری با اشاره به این که در حال حاضر نزدیک به ۲۰۰۰ خانه بهداشت در حال ساخت است گفت: تغییر و تجهیز مراکز بهداشتی، درمانی و بهبود وضعیت محل زیست پزشکان برای پز شکان خانواده از دیگر موارد دیده شده در طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت است.

معاون وزیر بهداشت بر ضرورت تامین نیروی انسانی لازم و آموزش دیده برای اجرای هر چه بهتر این طرح تاکید کرد و گفت: روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور باید در جهت آموزش نیروی انسانی خود کوشا باشند تا بتوانند خدمات بهتری را به مردم ارائه کنند.

سیاری، بر ایجاد عدالت دسترسی به خدمات در جامعه، مشارکت مردم و همکاری های بین بخشی تاکید کرد و افزود: باید در این طرح بتوانیم مردم را در جهت خود مراقبتی توانمند کنیم.

وی از عوامل ابتلا به دیابت،چربی و فشار خون را کم تحرکی دانست و افزود: به منظور جلوگیری از ابتلا به این بیماری ها و افزایش تحرک در افراد جامعه لازم است فرهنگ سازی در مردم صورت گیرد که خود این فرهنگ سازی می تواند از مراکز بهداشتی، درمانی و خانه های بهداشت شروع شود تا به مردم در جهت خود مراقبتی آموزش داده شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، از طراحی و اجرای کارت سلامت ایرانیان خبر داد و گفت : این کارت می تواند در شناسایی عوامل خطر ساز سلامت در هر فرد راهنمای خوبی برای پزشکان و بیماران باشد.

دکتر ناصر کلانتری قائم مقام معاون بهداشت وزارت بهداشت، در توضیح جزئیات طراحی کارت سلامت ایرانیان، گفت: با صدور این کارت برای مردم، افراد سالم، در معرض خطر بیمار و مبتلا به بیماری شناسایی شده و راهکارهای لازم برای سالم ماندن، پیشگیری از ابتلا به بیماری و ارجاع به پزشک به آنان ارائه می شود.

وی تصریح کرد: طرح کارت سلامت ایرانیان اکنون به صورت آزمایشی در محمدیه قزوین اجرا می شود که طی آن هر پایگاه و مرکز بهداشتی، ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر را تحت پوشش قرار داده و آنها را از نظر عوامل خطر بیماری مانند علائم بیماری های غیرواگیر و مزمن یا رفتارهایی مانند سیگار کشیدن، مصرف نمک، میوه نخوردن، دیابت، فشار خون و چربی خون غربالگری می کنند.

قائم مقام معاون بهداشت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: با صدور این کارت بطور مثال مشخص می شود که فرد طی ۱۰ سال آینده در معرض ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی قرار دارد و بیماری ها نیز به موقع شناسایی می شوند که بسیار ارزشمند است.

کلانتری گفت: اگر نتیجه طرح کارت سلامت ایرانیان، خوب و مطلوب باشد، این طرح در سال دوم اجرای طرح تحول بهداشت یعنی سال آینده در تمام کشور اجرا خواهد شد.

وی یادآور شد: افراد در این کارت به افراد سالم، در معرض خطر و بیمار تقسیم بندی می شوند که به افراد سالم مشاوره هایی در زمینه اینکه چکار کنند که سالم بمانند، ارائه می شود؛ به افراد در معرض خطر نیز مشاوره های تغذیه ای، روانی، ورزشی و خودمراقبتی ارائه می شود.

کلانتری تاکید کرد: افراد دارای عوامل خطر بیماری نیز برای درمان به پزشک ارجاع داده می شوند و مرکز بهداشتی کارهای آنان را پیگیری خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.